اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

نوروزی: به ورزشکاران ایرانی واکسن سینوفارم تزریق می‌شود/ تیم ملی فوتبال در اولویت دریافت واکسن قرار می‌گیرد

نوروزی: به ورزشکاران ایرانی واکسن سینوفارم تزریق می‌شود/ تیم ملی فوتبال در اولویت دریافت واکسن قرار می‌گیرد

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی در خصوص آخرین وضعیت تزریق واکسن به ورزشکاران ایرانی توضیحاتی را ارائه داد.

غلامرضا نوروزی در خصوص تاثیر کرونا در ورزش اظهار داشت: کار برای تمامی حوزه‌ها سخت شده، اما کرونا برای ورزش پیچیده‌تر و مشکل‌تر است. چاره‌ای هم نیست و باید مبارزه کرده و برنامه داشته باشیم تا بتوانیم از این شرایط بحرانی عبور کنیم. با توجه به وضعیت رنگ‌بندی که برای کشور به وجود آمده به جز اردوی تیم‌های ملی و مسابقات لیگ‌های برتر تمامی فعالیت‌های ورزشی به حالت تعلیق درآمده است. این دو حوزه هم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

وی درباره آخرین وضعیت تزریق واکسن به ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی گفت: خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته مرحله اول واکسیناسیون پارالمپیکی‌ها و اکثریت رشته‌های ورزشی المپیکی را در هفته قبل انجام دادیم. فقط تعدادی از ورزشکاران از مرحله اول باقی مانده‌اند که دلیل آن هم حضورشان در مسابقات انتخابی المپیک در خارج از کشور است. قرار است در اولین فرصت پس از بازگشت واکسیناسیون آن‌ها هم انجام شود. بیشتر ورزشکاران المپیکی و پارالمپیکی مرحله اول واکسیناسیون را انجام داده‌اند.

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی درباره نام واکسن تزریقی به ورزشکاران عنوان کرد: نام این واکسن سینوفارم و چینی است که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت کشورمان قرار گرفته است. البته ورزشکاران باید دو دوز تزریق کنند. مرحله اول انجام شده و بین ۳ تا ۴ هفته دیگر هم دوز دوم را تزریق خواهند کرد. فکر می‌کنم تا یک ماه دیگر بیشتر ورزشکاران دوز دوم را هم دریافت می‌کنند.

نوروزی درباره احتمال تزریق واکسن به اعضای تیم ملی فوتبال ایران با توجه به احتمال برگزاری رقابت‌های انتخابی جام جهانی در بحرین توضیح داد: اولویت ما و مکاتباتی که صورت گرفته برای المپیکی‌ها بوده، اما درباره اعضای تیم ملی فوتبال تاکنون اقدامی نشده است. البته با توجه به شرایط فعلی در صورت امکان‌پذیر بودن برای کشور، آنها هم برای واکسیناسیون شدن در اولویت قرار می‌گیرند.

وی درباره تخطی باشگاه‌های متخلف از قوانین کرونایی عنوان کرد: به صاحبان همه باشگاه‌هایی که رعایت کرده و سلامتی خودشان و جامعه را مهم می‌دانند خسته نباشید می‌گویم. ما فقط نظارت و پیگیری می‌کنیم، اما از فعالیت نکردن و تعطیل بودن تمام باشگاه‌های ورزشی اطمینان نداریم. بسته بودن باشگاه‌ها قانونی است که در کشور به وجود آمده و همه با وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی باید به قانون احترام بگذارند.

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی افزود: در حال حاضر تمام فعالیت‌های ورزشی به جز دو مورد ذکر شده باید تعطیل باشد و هر فردی غیر از این عمل کند، متخلف محسوب شده و باید پاسخگو باشد.

نوروزی درباره پیش بینی‌اش از خارج شدن وضعیت کشور از شرایط قرمز کرونایی توضیح داد: باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود و توصیه مسئولان را جدی گرفت. این موضوع باید به فرهنگ تبدیل شود تا زنجیره انتقال ویروس قطع شود. میکروب قابل سرایت نیست و با یک میکروب‌کش و آنتی بیوتیک از بین می‌رود، اما برای قطع شدن زنجیره انتقال ویروس باید پروتکل‌ها رعایت شود در غیر این صورت باز هم دچار بحران می‌شویم و این امر ادامه دارد. باید مردم مراعات کنند تا زنجیره ابتلا قطع شود.

وی اضافه کرد: خواهش می‌کنم ورزشکاران ما در این شرایط جان خود را به خطر نیندازند. هفته قبل مربی نخبه و ارزشمند فوتبال مان یعنی نادر دست‌نشان را از دست دادیم. همانگونه که قبل از عید هم دو ورزشکار دیگرمان جان خود را از دست دادند. همه باید رعایت کنند تا اتفاق ناگواری نیفتد. درباره وضعیت علی خسروی هم طبق اطلاعاتی که تا شب گذشته دارم حالش خوب است و وضعیت پایداری دارد./ میزان به نقل از برنامه تهران ورزشی رادیو تهران

کپی