اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
رونمایی از شکارچی جدید موشک‌های کروز و پهپادها در روز ارتش

پیام روحانی: مأموریت ارتش ملی است نه ورود به رقابت‌های سیاسی

پیام روحانی: مأموریت ارتش ملی است نه  ورود به رقابت‌های سیاسی

ارتش به کمک سلامت آمد گروه سیاسی/ روز گذشته به مناسبت 29 فروردین ماه روز ارتش، مراسم گرامیداشت این روز با رژه نیروهای مختلف ارتش در تهران و مراکز استان‌ها برگزار شد. در تهران، این مراسم در منطقه 3 نیروی زمینی و پادگان شهید یداللهی و با حضور فرمانده کل و جمعی از فرماندهان ارتش برگزار شد که طی آن، پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرمانده کل قوا و حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری قرائت شد.

 امسال این مراسم به دلیل محدودیت‌های کرونایی به صورت خودرویی و با شعار «مدافعان وطن، یاوران سلامت» برگزار شد. این مراسم فرصتی بود تا جدیدترین تجهیزات ارتش و نیز توان رزمی و دفاعی این نیرو در حوزه نیروهای سه‌گانه هوایی، زمینی و دریایی به نمایش گذاشته شود؛ تجهیزاتی که نشان می‌دهد ارتش جمهوری اسلامی خود را متناسب با تهدیدات و نیز فناوری‌های نظامی جدید در دنیا، توان خود را به‌روز کرده و آماده مقابله با هر نوع تهدیدی، از جمله پهپادهای مهاجم یا موشک‌های کروز است. رئیس جمهوری در پیام خود به مناسبت روز ارتش که در مراسم رژه این نیرو در پادگان شهید یداللهی قرائت شد، با بیان اینکه هر ملتی به ارتش قدرتمند خود می‌بالد و هر ارتشی هم به ملت غیور و بزرگ خود می‌نازد، تأکید کرد: ملت‌ها بدون ارتش‌ها بی‌پشتوانه‌اند و ارتش‌ها بدون مردم بی‌پناهند و دولت‌ها هم بدون این دو «بی ‌سرمایه» و همه در کنار هم سدی مرصوص.  به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی، مشروعیت ارتش‌ها را در فداکاری، میهن‌دوستی و وفاداری آنان به امنیت ملی، نظام، وحدت ملی و تمامیت ارضی دانست و افزود: اما رابطه ارتش‌ها با ملت‌ها از رابطه ارتش‌ها با حکومت‌ها راهبردی‌تر است. حکومت‌ها برای آنکه در قدرت بمانند به ملت‌ها نیاز دارند، اما زمانی که ملتی از حکومتی ناراضی و رویگردان شود این ارتش‌ها هستند که باید در میان ملت‌ها و حکومت‌ها یکی را برگزینند و تصمیم بگیرند و انتخاب کنند. رئیس جمهوری با بیان اینکه ارتش‌ها مسلح‌اند اما سلاح آنان رو به دشمنان ملت‌ها است و نه ملت‌ها، اضافه کرد: ارتش‌ها از لحاظ اداری البته جزیی از دولت‌ها و حکومت‌ها هستند و از این رو طبق قانون باید از حکومت‌ها اطاعت کنند. این اصل مردم‌سالاری است که سرباز از فرمانده اطاعت کند، اما این مسأله هم روشن است که ارتش‌ها باید از دولتی حمایت کنند که به ملتش خیانت نکرده است. روحانی با اشاره به انتخاب نهایی ارتش در جریان انقلاب اسلامی و اینکه کنار ملت قرار گرفت، ادامه داد: در قانون اساسی تعیین مقام رهبری به عنوان فرمانده کل قوا نمادی از ضرورت حفظ ارتش و همه نیروهای مسلح از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از استیلای دولت‌ها و احزاب سیاسی بود. او با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی با تعیین یک فقیه عالی مقام به عنوان فرمانده کل قوا، جدایی ارتش از فعالیت سیاسی عملاً تحقق یافته است تا ارتش و سپاه و همه نیروهای مسلح مستقل بمانند، این امر را وصیت امام و رهنمود مقام معظم رهبری و جزو مزیت‌های ارتش و سپاه دانست و تأکید کرد: امروز در امتداد تجربه جنگ تحمیلی و به عنوان میراث دفاع مقدس، نهادهای نظامی ایران از ارتش و سپاه حرفه‌ای‌تر از همیشه مأموریت و مسئولیت خویش را می‌شناسند. روحانی خطاب به ارتش جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه شما ارتش انقلاب هستید، شما سرباز و سردار انقلاب هستید و پاسداری از انقلاب تنها با حفاظت از ارزش‌های انقلاب؛ استقلال، آزادی، جمهوریت و اسلامیت معنا می‌یابد، تأکید کرد: دفاع از «مرزها» دفاع از «استقلال» ایران است، دفاع از «رأی‌ها» دفاع از «آزادی» ایران است، دفاع از «آزادی‌ها» دفاع از «جمهوریت» ایران و دفاع از «ارزش‌ها» دفاع از «اسلامیت» ایران است.

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه مأموریت شما ورود به رقابت‌های سیاسی هم نیست، بلکه مأموریتی ملی است، گفت: شما درست در جایی ایستاده‌اید که ملت ایران به شما نیاز دارد. امروز دشمنان ایران از وسعت و قدرت و وحدت و امنیت ایران در هراسند. ایران همواره برای آنان بزرگ‌تر از آن بوده است که فکر می‌کردند. او با بیان اینکه ارتش، ارتش همه ملت ایران است و بزرگ‌تر از آن است که آن را به سیاست فرو بکاهیم، اظهار کرد: ارتش و سپاه در این هشت سال دولت تدبیر و امید بویژه در چهار سال جنگ تحمیلی اقتصادی همانند هشت سال دفاع مقدس برای منافع ملی ایستادند. چنان چهره برافروختند و از خود صلابت نشان دادند که دشمن هرگز نتوانست خیال جنگ در سر داشته باشد. دولت هم در این سال‌های سخت جنگ اقتصادی، ارتش و نیروهای مسلح کشور را به مدرن‌ترین سلاح مجهز کرد، که در هیچ زمانی روحیه نظامیان و سازوبرگ آنان از امروز بهتر نبود.
پهپادهای ارتش برگ برنده نیروهای مسلح ایران
سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی نیز در حاشیه رژه یگان‌های محمول ارتش، توان پهپادی ارتش را یک قدرت و برگ برنده نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دانست که در صورت نیاز در میدان‌های نبرد از آن استفاده خواهد شد. به گزارش ایرنا، او دلیل برگزاری متفاوت مراسم روز ارتش را ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی دانست و گفت: امروز شاهد حضور قدرت نوظهور پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران بودید و این بسیار مهم است که قدرت پهپادی ارتش در سال‌های فشار حداکثری ظهور و رشد کرده و پا گرفته است. فرمانده کل ارتش اضافه کرد: با این رژه به ملت بزرگ ایران اعلام کردیم که ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنان که در حوادث طبیعی مانند زلزله و سیل در کنار مردم بوده است، از اسفند سال ۹۸ تاکنون برای مقابله با کرونا در کنار مردم ایستاده است و هر جا که لازم باشد و هر کمکی که از دست ارتش جمهوری اسلامی ایران برآید برای مردم با جان و دل انجام خواهد داد. او درباره تأثیر تحریم‌ها و فشار حداکثری بر توان نیروهای مسلح نیز اظهارکرد: آنچه امروز شما به عنوان قدرت پهپادی مشاهده کردید در همین سال‌های فشار حداکثری در ارتش جمهوری اسلامی ایران بروز و ظهور یافت. تحریم‌ها برای همه ملت‌ها ظالمانه و محدودیت آفرین است و می‌تواند بر ملت‌ها فشار ایجاد کند اما ملتی که بتواند از تحریم‌ها و فشارهای بیگانگان به عنوان فرصت استفاده کند، می‌تواند حرف اصلی خود را در جهان محکم به زبان بیاورد.
رونمایی از دو سامانه پدافندی جدید در رژه روز ارتش
در مراسم روز گذشته ارتش، دستاوردهای جدید این نیرو در زمینه فعالیت و رزم هر سه بخش هوایی، دریایی و زمینی به نمایش گذاشته شد. اما از میان این دستاوردها، دو نمونه بیش از سایرین مورد توجه قرار گرفت؛ سامانه‌های پدافندی «مجید» و «ذوالفقار» که از آنها به عنوان شکارچی جدید موشک‌های کروز و پهپادها یاد می‌شود. سامانه پدافند هوایی ارتفاع پست «ذوالفقار» مبتنی بر پرتابگر چندفروندی دوش پرتاب مکانیزه است و سامانه شهید مجید نیز متشکل از سیستم کنترل آتش الکترواپتیک و پرتابگر دوفروندی مستقر بر روی خودروی ارس است که هر دو سامانه وظیفه مقابله با اهداف در ارتفاع پست بویژه موشک‌های کروز را دارند.
نگاهی به سایر توانمندی‌های ارتش
در مراسم روز گذشته آخرین دستاوردهای پهپادی ارتش و سایر تجهیزات بهینه شده در قالب یگان‌های محمول و خودرویی در تهران به نمایش درآمد.  در زمینه تجهیزات و توانمندی‌های نیروی زمینی ارتش، می‌توان به خودروی فوق سنگین تانک‌بر کیان ۷۰۰، نسل سوم تانک ذوالفقار ایران (مجهز به پیشرفته‌ترین سامانه‌های زرهی موجود دنیا،  سیستم جدید کنترل آتش/ و سامانه استابلایزر بومی)، تیام، خودروی فوق سنگین حامل تانک اصلی میدان نبرد، خودروی حامل نفربر بی‌تی‌آر با توپ ۲۳ میلیمتری اتوماسیون و استابلایزر، خودروی حامل موشک زمین به زمین زلزال، خودروی حامل موشک‌انداز فتح ۳۶۰. موشکی نقطه‌زن و مجهز به جدیدترین سامانه‌های ارتباطی، خودروی ضدگلوله رویین تن، سبک‌ترین خودروی ضدگلوله دنیا و پهپاد چندمنظوره مهاجر ۶ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. نیروی پدافند هوایی ارتش نیز سامانه موشکی ذوالفقار، سامانه راداری کاملاً بومی کاشف به منظور کشف انواع ریز پرنده‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین، سامانه موشکی کاملاً بومی باور۳۷۳، سامانه موشکی برد بلند کاملاً بومی تلاش و سامانه موشکی چابک و کاملاً متحرک ۱۵ خرداد و ۶- موشک‌های کاملاً بومی صیاد ۳و۴ را به نمایش گذاشت. پهپاد انهدامی برد بلند آرش، پهپاد پرسرعت ارزیاب سامانه‌های پدافندی ارتفاع بالای ناصر و پهپادهای کیان ۱ و ۱۰ شهریور با قابلیت ارزیابی سامانه‌های پدافندی ارتفاع بالا از دیگر تجهیزات این نیرو بودند.
نیروی دریایی نیز اژدر اکسیژنی و اژدر مارک ۴۶ با توانایی شلیک از زیردریایی کلاس طارق،  شناور تندرو هجومی ضربتی شهاب جهت عملیات دفاع ساحلی و کرانه‌ای و قایق رعد و سامانه پرتاب موشک برد بلند نور با قابلیت هدایت موشک‌های سطح به سطح از ساحل به دریا را به نمایش گذاشت.
ارتش به کمک سلامت آمد
همزمان با ایام روز ارتش ، چند بیمارستان صحرایی و کمپ های بیمارستانی در مراکز ارتش برای کمک به بیماران کرونایی و به عنوان پشتیبان بیمارستانها تشکیل و برپاشد .بیمارستان صحرایی قزوین در محوطه بیمارستان ارتش در لشگر ۱۶ زرهی قزوین برپا و فعال شده است. این بیمارستان دارای ۶۰ تخت است و امکانات و تجهیزات لازم را برای بستری بیماران کرونایی دارد. به گفته مسئولان از ظرفیت بیمارستان صحرایی برای خدمت‌رسانی به بیماران کرونایی در حال ترخیص استفاده می‌شود.همچنین بیمارستانی به صورت پشتیبان در ورزشگاه شهید دستغیب شیراز برپا شده و کادر درمان خط مقدم بیماری کرونا مشغول خدمت رسانی به بیماران کرونایی در این بیمارستان هستند.


 

کپی