اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

بازداشت یکی از رهبران سیاسی عراق به اتهام فساد

بازداشت یکی از رهبران سیاسی عراق به اتهام فساد

«جمال الکربولی» رییس حزب «الحل» از رهبران سیاسی برجسته عراق امروز (یکشنبه) در بغداد به اتهام پرونده های مرتبط با فساد بازداشت شد.

 جمال الکربولی و برادرش «محمد الکربولی» نماینده فعلی پارلمان از وزیران سابق عراقی و شخصیت های سیاسی برجسته این کشور به شمار می روند که اصالتا از استان الانبار واقع در غرب عراق هستند که بیشترین طرفداران حزب متبوعشان نیز از الانبار است.

الکربولی امروز در منزل شخصیش در منطقه «المنصور» بغداد بازداشت شد.

رسانه های مختلف عراقی اعلام کرده اند که یک نیروی امنیتی ویژه، الکربولی را در منزل شخصیش در منطقه «المنصور» بغداد به اتهام پرونده های فساد بازداشت کرد.

طبق این گزارش، نیروی امنیتی ویژه وابسته به کمیته مرکزی مبارزه با فساد عراق از  شامگاه دیشب (شنبه)  منزل الکربولی را در منطقه المنصور بغداد محاصره کرده و فردی به نام «لوی الکربولی» برادر زاده دبیر کل حزب الحل را نیز بازداشت کردند.

برخی از رسانه های عراق، بازداشت الکربولی را مرتبط با اعترافات «بهاء الجورانی» یکی از متهمان اخیر پرونده های فساد و پولشویی دانسته اند که گفته می شود به نقش برخی از مسوولان، شخصیت ها و فرزندان تعدادی از وزیران عراقی در پرونده های فساد و پولشویی اعتراف کرده است.

گفته شده که دستگاه قضایی عراق متعاقب این اعترافات الجورانی، هشت حکم بازداشت صادر کرده که یکی از افراد مظنون جمال الکربولی است.

جمال الکربولی از حامیان سیاسی سابق «محمد الحلبوسی» رییس پارلمان عراق است که اخیرا در نتیجه اختلافات سیاسی از او جدا شده و به ائتلاف سیاسی «خمیس الخنجر» سرمایه دار و چهره سیاسی اهل سنت عراق پیوست./ ایرنا

کپی