اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

اسپیس ایکس آماده ارسال ۴ فضانورد به فضا می شود

اسپیس ایکس آماده ارسال ۴ فضانورد به فضا می شود

تست احتراق موشک فالکون ۹ که قرار است ۴ فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد، موفقیت آمیز بود و اسپیس ایکس مشغول آماده سازی انجام ماموریت است.

قرار است در هفته جاری ۴ فضانورد همراه یک کپسول کرو دراگون شرکت اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کنند. این دومین پرواز عملیات کرو دراگون به حساب می‌آید که نخستین پرواز آزمایشی آن در اوایل ۲۰۲۰ میلادی انجام شد.

اما قبل از انجام این مأموریت جدید (کر و-۲) اسپیس ایکس تست احتراق استاتیک موشک فالکون ۹ را تکمیل کرد که کپسول دراگون را به فضا می‌برد.

طی فرایند تست احتراق استاتیک، سوخت موشک تأمین و برای پرتاب آماده می‌شود. سپس در حالی که موشک با طناب‌هایی به زمین متصل است، موتورهای آن روشن می‌شوند. این تست روز گذشته در مقر فضایی کندی واقع در فلوریدا آمریکا انجام شد و ۷ ثانیه طول کشید.

با توجه به موفقیت آمیز بودن تست، ناسا و اسپیس ایکس مشغول آماده سازی مقدمات پرتاب موشک هستند که پنج شنبه هفته جاری (۲۲ آوریل) انجام خواهد شد.

قسمت اول موشکی که در این عملیات استفاده می‌شود قبلاً در مأموریت «کر و-۱» در نوامبر ۲۰۲۰ استفاده شده است. علاوه بر آن کپسولی که در این عملیات به کار می‌رود قبلاً در نخستین پرواز آزمایشی به نام «د مو ۲» استفاده شده بود.

این نخستین باری است که فضانوردان به وسیله موشک و کپسول دراگونی که قبلاً استفاده شده، به فضا سفر می‌کنند.

شین کیمبرو، مگان مک آرتور (از ناسا)، آکیهیکوهوشید (سازمان فضایی ژاپن) و توماس پاس که (سازمان فضایی اروپا) در این مأموریت حضور دارند. آنها به عنوان بخشی از مأموریت Expedition۶۵ به ایستگاه فضایی بین المللی سفر می‌کنند./مهر

کپی