اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
روسیه 10 دیپلمات امریکایی را اخراج کرد

صدای پای جنگ سرد جدید

صدای پای جنگ سرد جدید

گروه جهان/ کرملین در اقدامی تلافی جویانه 10 دیپلمات امریکایی را از روسیه اخراج کرده و ورود 8 دیپلمات پیشین و فعلی امریکا را نیز به این کشور ممنوع کرد تا صدای پای جنگ سرد، رساتر از قبل در گوش‌ها طنین اندازد.

 به گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، روز پنجشنبه تنها ساعتی پس از دعوت «جو بایدن» از «ولادیمیر پوتین» برای دیدار و مذاکرات مستقیم در یک کشور ثالث، کاخ سفید دستور اخراج 10 دیپلمات روسی را به اتهام آنچه که مداخله در انتخابات امریکا اعلام شد، صادر کرد. مطابق این دستور 38 نهاد و فرد حقیقی نیز از سوی امریکا تحریم شدند. این اقدامات با واکنش تند روسیه مواجه شد و جمعه شب «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه خبر اخراج و ممنوع الورود شدن شماری از دیپلمات های امریکایی را اعلام کرد.
 یکی از دیپلمات‌های امریکایی که از روسیه اخراج شده است، «جان سالیوان»، سفیر امریکا در مسکو است. روابط روسیه و امریکا از ماه گذشته که «جو بایدن» در توهینی بی سابقه «ولادیمیر پوتین» را «قاتل» خواند، به پایین‌ترین سطح خود از زمان جنگ سرد رسیده است. این در حالی است که روسیه در شرایط اقتصادی مناسبی به سر نمی‌برد و خواهان چنین تنش‌هایی نیست. اما همین امر باعث شده است امریکا جسورتر شده و با توسل به ابزار تحریم‌ها، فشار بیشتری بر مسکو آورد. اما ناظران مسائل دو کشور، هشدار داده‌اند، شاید روسیه نخواهد و یا نتواند از ابزارهای اقتصادی علیه امریکا استفاده کند. اما فعالیت‌های نظامی و سیاسی آن در سراسر جهان به اندازه‌ای هست که بتواند از نفوذ جهانی خود علیه امریکا استفاده کند.

کپی