اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
کاندیداهای جدید به رقابت ریاست جمهوری ورود کردند

تأیید صلاحیت 90 درصد نامزدهای شوارها در هیأت‌های اجرایی

تأیید صلاحیت 90 درصد نامزدهای شوارها در هیأت‌های اجرایی

گروه سیاسی/ یک چهره کمتر شناخته شده روز گذشته به جمع کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم اضافه شد. به گزارش ایسنا، شاهین محمدصادقی مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور که دیروز با برگزاری نشستی خبری از قصد خود برای کاندیداتوری خبر داد؛

سابقه نمایندگی در دوره‌های هفتم و نهم مجلس را دارد و خرداد ماه سال گذشته طی حکمی از سوی سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان مسئول سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور منصوب شده است.
روز گذشته همچنین احمد شریف، دبیرکل حزب همبستگی دانش‌آموختگان اعلام کرد که حزب متبوعش مسعود پزشکیان را به عنوان نامزد مورد حمایت خود در انتخابات ریاست جمهوری انتخاب کرده است. پزشکیان در گفت‌و‌گو با تسنیم گفته تنها در صورتی که نتیجه نظرسنجی ملی مطرح شده از سوی جبهه اصلاحات ایران فرد دیگری باشد به خواست مردم تمکین کرده و از انتخابات کناره‌گیری خواهد کرد و در غیر این صورت به نفع دیگر کاندیداها از جمله علی لاریجانی یا محمدرضا عارف از کاندیداتوری انصراف نمی‌دهد.
منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان نیز در گفت‌و‌گویی با خبرآنلاین از شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برای نپیوستن به فرایند وحدت گلایه کرده و گفت: تاکنون از سوی شورای ائتلاف، اقدام جدی عملی را شاهد نبودیم از این‌رو بر این باوریم که باید ظرفیت‌سازی خودمان را به عنوان شورای وحدت پیش ببریم. متکی با بیان اینکه ورود کاندیداهای متعدد به صحنه انتخابات شانس موفقیت اصولگرایان در انتخابات پیش‌رو را تضعیف می‌کند، توانمندی اجماع‌سازی و رأی‌آوری را از آن ابراهیم رئیسی دانست. او در عین حال ورود رئیسی به انتخابات را تابع ملاحظات ناشی از ریاستش بر قوه قضائیه دانست و گفت: به هر حال آقای رئیسی در جایگاه مهمی حضور دارند و باید برای آمدن به انتخابات ریاست جمهوری، آن جایگاه را ترک کنند که این نیازمند یکسری زمینه‌سازی‌هایی است.
اطلاعیه وزارت کشور در دفاع از عملکرد هیأت‌های اجرایی
روز گذشته وزارت کشور با صدور اطلاعیه‌ای به انتقاداتی که از سوی برخی چهره‌ها و جریان‌ها نسبت به عملکرد هیأت‌های اجرایی در احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات شورای شهر مطرح شده بود، پاسخ داد. در این اطلاعیه با یادآوری اینکه اعضای هیأت‌های اجرایی انتخابات، معتمدین مردم هستند که بر اساس مواد 36، 37 و 38 قانون انتخابات، از بین اقشار مختلف با گرایش‌های سیاسی و اجتماعی گوناگون برگزیده شده و مبتنی بر تکلیف قانونی و شرعی خود، به انجام امورات مرتبط از جمله تعیین صلاحیت‌ها می‌پردازند، آمده: بیان جملات کلی و مبهم و قضاوت یک‌طرفه نسبت به عملکرد صدها هیأت اجرایی که هزاران نفر از معتمدین مردم در آنها عضو هستند، قطعاً به دور از انصاف است. به گزارش ایرنا، وزارت کشور با بیان اینکه پس از بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی شهرها در هیأت‌های اجرایی، صلاحیت بیش از 90 درصد از داوطلبان بر‌اساس مواد 30 تا 34 و 52 قانون انتخابات، تأیید شده است، افزود: افرادی که در این مرحله تأیید صلاحیت نشده‌اند، به‌موجب قانون، فرصت اعتراض دارند و تلاش مشترک همه عوامل اجرایی و نظارت، احقاق حق در مسیر قانونی خواهد بود.
وزارت کشور در این اطلاعیه تأکید کرد: «به منظور صیانت از ساحت ارزشمند شوراهای اسلامی به عنوان یکی از ثمرات انقلاب اسلامی و جایگاهی برای خدمتگزاری به مردم، همواره تأکید بر آن است که افرادی پاکدست و مورد وثوق مردم، با رأی مردم به شوراها راه یابند تا اصول مترقی قانون اساسی برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی محقق گردد».
در بخش دیگری از اطلاعیه وزارت کشور، با اشاره به تحلیل‌های ناصواب مبتنی بر داده‌های آماری نادرست راجع به میزان مشارکت و ثبت‌نام در انتخابات شوراهای اسلامی، اعلام شد: «بیش از 298 هزار نفر برای شرکت در رقابت‌های انتخابات شوراهای شهرها و روستاها ثبت نام کردند که در قیاس با دوره قبل بیش از 8 هزار نفر و در مقایسه با دوره چهارم بیش از 32 هزار نفر افزایش یافته است. بیش از 8 درصد داوطلبان، از جامعه زنان بوده‌اند که نسبت به دوره قبل، 2 درصد و نسبت به دوره قبل‌تر بیش از 3 درصد افزایش داشته است. بر این اساس، آشکار است که تحلیل‌های ارائه شده بر‌اساس داده‌های آماری نادرست، کاملاً ناصواب و غیرواقعی است». وزارت کشور در پایان تأکید کرد که ستاد انتخابات کشور، استانداران، فرمانداران، بخشداران و هیأت‌های اجرایی در چارچوب وظایف قانونی خود بر اساس مجموعه قوانین ناظر بر انتخابات، عمل می‌کنند و تحت تأثیر هیچ فشار سیاسی رفتار نخواهند کرد.
آمادگی تلویزیون برای مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری
در حالی که شایعاتی درباره احتمال حذف مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری مطرح می‌شد، روز گذشته روزنامه کیهان در خبری از آمادگی رسانه ملی برای برگزاری مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد و نوشت که استودیوی یازده جام جم هم‌اکنون در حال تجهیز و آماده‌سازی برای مناظره‌های انتخاباتی است. همچنین به گزارش ایلنا، صداوسیما دیروز در یک بخش خبری به بررسی نامزدهای احتمالی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۴۰۰ پرداخت و از 29 چهره سیاسی به عنوان نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری نام برد. علی لاریجانی، سید عباس نبوی، رامین مهمان‌پرست، رستم قاسمی، محمد غرضی، محمد عباسی، محمد ناظمی اردکانی، صادق خرازی، احمد امیرآبادی فراهانی، محمدباقر قالیباف، محسن هاشمی رفسنجانی، محمدجواد آذری جهرمی، علی مطهری، محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری، حسین دهقان، سید ابراهیم رئیسی، عزت‌الله ضرغامی، سعید محمد، محسن رضایی، محمود احمدی‌نژاد، سعید جلیلی، مطصفی کواکبیان، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، علی نیکزاد، سورنا ستاری، محمدرضا عارف، حسن سبحانی و مسعود پزشکیان چهره‌هایی هستند که در این برنامه خبری به عنوان کاندیداهای احتمالی معرفی شدند.
 

کپی