اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

روز بدون فوت کرونایی در افغانستان
وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان گفته که در شبانه روز گذشته و پس از آزمایش حدود ۱۱۰۰ نمونه مشکوک، ۷۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا را شناسایی کرده است. به‌گفته این وزارت در مدت یاد شده هیچ مرگی بر اثر کرونا ثبت نشده است. براساس آمار رسمی تاکنون حدود ۳۸۱ هزار نمونه مشکوک در این کشور آزمایش شده و در نتیجه ۵۷ هزارو ۷۹۳ بیمار شناسایی شده است. همچنین تا کنون ۲ هزارو ۵۹۳ بیمار مبتلا به کرونا در این کشور جان باخته‌اند.
 
---
 
درخواست «باردارنشدن» زنان برزیلی‌
مقامات برزیلی به‌ دلیل نگرانی از شیوع گونه‌های جدید کروناویروس از زنان این کشور درخواست کردند با توجه به شرایط فعلی اگر قصد باردار شدن دارند، آن را به تأخیر بیندازند، زیرا گونه‌ای از این ویروس که این کشور امریکای‌جنوبی را درگیر کرده بیش از گونه‌های پیشین کروناویروس، زنان باردار را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ یکی از مسئولان وزارت بهداشت برزیل گفت: بخشی از این توصیه به‌ دلیل فشاری است که بر سیستم سلامت وارد شده و بخش دیگری از آن قابلیت سریع انتقال نوع برزیلی ویروس موسوم به P.۱ است.
 
 
---
 
پایان عصر«کاسترو»ها در کوبا
رائول، برادر فیدل کاسترو، از سمت خود به‌عنوان دبیر اول حزب کمونیست کوبا کناره‌گیری کرد تا پس از 60 سال این حزب بدون سایه کاستروها در رأس خود، وارد فصل جدیدی شود. رائول یکی از نخستین رهبران انقلاب کوبا بود که رهبری آن را فیدل کاسترو در سال ۱۹۵۹ در کنار کسانی چون چه‌گوارا برعهده داشتند و با براندازی دولت وقت کوبا، نظام کمونیستی این کشور را پایه‌ریزی کردند.
 
 
---
سفر اولین غیرسفیدپوست به ماه
آژانس فضایی امریکا، ناسا، کمپانی «اسپیس ایکس» ایلان ماسک را برای ساخت فضاپیمایی که بتواند بار دیگر انسان را به ماه ببرد، انتخاب کرده است. بشر آخرین بار در سال ۱۹۷۲ توانست پا به ماه بگذارد. قرار است این فضاپیما تحت برنامه‌ای موسوم به «آرتمیس»، یک زن و مرد را به سطح ماه منتقل کند. هدف دیگر این برنامه فرود آمدن اولین فرد غیرسفید پوست بر ماه است.
 
 
---
 
برگزاری روز «سوبوتنیک» در روسیه
روز پاکسازی عمومی شهرها از وجود زباله‌ها و نخاله‌های شهری امروز در روسیه برگزار می‌شود و هزاران نفر در شهرهای این کشور در قالب برنامه «سوبوتنیک» به جمع‌آوری زباله‌ها از اماکن عمومی می‌پردازند. برنامه سوبوتنیک از نام سوبوتا (به روسی روز شنبه) گرفته شده است و از دوره شوروی سابق برای استفاده از امکانات مردمی و ایجاد روحیه همکاری اجتماعی در بین مردم این کشور رایج شده است و در دوره روسیه معاصر (پس از فروپاشی شوروی سابق در سال ۱۹۹۱) هر ساله اجرا می‌شود. گروه‌های داوطلب مردمی از صبح امروز در دسته‌های ۵ نفره و بیشتر در حالی که دستکش به دست کرده و کیسه‌های نایلونی بزرگ در دست دارند در اماکن عمومی و فضاهای سبز شهرها و جنگل‌ها حضور یافته و زباله‌های ریخته شده در این مکان‌ها را جمع‌آوری می‌کنند. در برکه‌های مسکو و شهرهای دیگر روسیه نیز گروه‌های ویژه‌ای از جمله غواصان با قایق به جمع‌آوری زباله‌ها از محدوده‌های آبی بویژه بطری‌های پلاستیکی و شیشه‌ای می‌پردازند.
کپی