اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
پس از پایان نشست وین:

عراقچی: تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است/ زمان شروع نگارش متن توافق فرا رسیده است

عراقچی: تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است/ زمان شروع نگارش متن توافق فرا رسیده است

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه به نظر می‌رسد تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است، گفت: طرف‌ها می‌توانند روی یک متن مشترک شروع به کار کنند.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه در اظهاراتی بعد از نشست امروز (شنبه) کمیسیون مشترک برجام گفت: امروز بعد از سه روز که از کار کمیسیون مشترک گذشت یک بار دیگر نشست کمیسیون مشترک را برای بررسی روند پیشرفت بحث‌هایی که تا الان صورت گرفته هم در حوزه رفع تحریم‌ها و هم هسته‌ای تشکیل دادیم و گزارش کار کارگروه‌ها را مرور کردیم و بحث‌های خوبی در داخل نشست صورت گرفت.

وی افزود: به نظر می‌رسد یک تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است و اشتراک در هدف نهایی الان بین همه وجود دارد. مسیری که باید طی شود، الان یک مقدار شناخته شده است. البته این مسیر آسان نیست و اختلاف نظر‌ها این گونه نیست که پایان یافته باشد و اختلاف نظر‌های بعضا جدی وجود دارد که باید در طی مذاکرات بعدی کاهش یابد.

عراقچی بیان کرد: اصلا علاقه‌مند به مذاکرات فرسایشی و طولانی مدت نیستیم. در حدی که نیاز است بحث‌ها روشن شده و گفته شود، طبیعتا مذاکرات ادامه خواهد یافت.

معاون وزیر خارجه همچنین اعلام کرد: مذاکرات الان به مرحله‌ای رسیده که طرف‌ها می‌توانند روی یک متن مشترک شروع به کار کنند. نگارش متن حداقل در حوزه‌هایی که اشتراک نظر وجود دارد می‌تواند شروع شود و به همین منظور هیأت ایرانی متون مورد نظر خودش را در حوزه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها آماده کرده و این را به همه طرف‌ها ارائه کرده است و این متون می‌تواند مبنای مذاکرات و رسیدن به توافق نهایی باشد. نه اینکه لزوما توافق نهایی عینا متون ما خواهد بود، ولی این متون می‌تواند مبنای مذاکره خواهند شد و در چارچوب این متون رسیدن به یک توافق که خواسته‌های ایران را تامین کند و خواسته طرف مقابل برای اجرای تعهداتش در برجام را تامین کند، در این متون مسیر روشن است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر ما زمان شروع نگارش متن حداقل در مقداری که اشتراک نظر وجود دارد، فرا رسیده است./باشگاه خبرنگاران 

گزارش نماینده روسیه از نتایج جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام

نماینده روسیه در وین در پیامی توییتری به نتایج جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام پرداخت.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین، پس از جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام در وین در صفحه توییترش نوشت: نشست کمیسیون مشترک برجام به پایان رسید. حاضران پیشرفتی را که تاکنون حاصل شده است، با رضایتمندی مورد توجه قرار دادند و عزمشان را نسبت به تداوم مذاکرات با چشم انداز تکمیل موفقیت آمیز این روند در سریع‌ترین زمان ممکن نشان دادند.

اولیانوف همچنین مطرح کرد: کارگروه‌های تشکیل شده در سطح کارشناسان در کمیسیون مشترک برجام برای لغو تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای، فعالیت هایشان را در بعد از ظهر شنبه، روز یکشنبه و هفته بعد ادامه می دهند تا وقت تلف نشود و پیشرفت بیشتری در مذاکرات احیای برجام انجام بگیرد./ایسنا

نماینده اتحادیه اروپا: مذاکرات برجام پیشرفت کرده است

انریکه مورا روز شنبه در توئیتی این پیشرفت را کاری شاق و حاصل تلاش‌های طاقت‌فرسا توصیف کرد و افزود: حالا ما به جزئیات بیشتری در کار نیاز داریم.

وی نکته کلیدی را تعهد اعضای برجام به دو هدف اصلی مذاکرات یعنی الحاق آمریکا به برجام و اجرای کامل آن دانست.  

جلسه کمیسیون مشترک برجام که ساعتی پیش در سطح معاونین با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ در گرندهتل وین آغاز شده بود، پایان یافت.

حاضرین در این نشست به بررسی روند گفت‌وگوها در روزهای گذشته پرداخته و گزارش گروه‌های کارشناسی در خصوص حوزه‌های تحریم و هسته‌ای را دریافت کردند.

در این نشست مقرر شد گفت‌وگوهای دو و چندجانبه و همچنین رایزنی‌های فنی در روزهای آینده ادامه یافته و در صورت نیاز کمیسیون مشترک بار دیگر تشکیل جلسه دهد.

هجدهمین دور از نشست‌های کمیسیون مشترک برجام از روز ۱۳ فروردین ماه جاری به صورت برخط با مشارکت معاونان سیاسی ایران و کشورهای ۱+۴ برگزار شد. نمایندگان کشورها در نشست ۱۳ فروردین تصمیم گرفتند ادامه گفت و گوها به صورت حضوری در وین برگزار شود./ ایرنا

نماینده چین: مذاکرات وین با رایزنی بیشتر درباره لغو تحریم‌ها سرعت می‌گیرد

نماینده چین در وین در جمع خبرنگاران به نتایج نشست امروز کمیسیون مشترک برجام اشاره کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وانگ کان نماینده چین در وین پس از جلسه امروز کمیسیون مشترک برجام در جمع خبرنگاران گفت: ما به کارمان ادامه می دهیم. تمامی طرف ها موافقت کرده‌اند در روزهای آتی از طریق مشارکت در مذاکراتی گشترده‌تر و مفصل‌تر در زمینه لغو تحریم‌ها و دیگر مسائل مرتبط، به فعالیتشان سرعت ببخشند./ایسنا

عراقچی پس از پایان نشست وین : تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است

کپی