اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

نخستین پیوند ریه کشور در سال ۱۴۰۰ با موفقیت‌ انجام شد

نخستین پیوند ریه کشور در سال ۱۴۰۰ با موفقیت‌ انجام شد

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت از انجام موفق نخستین پیوند ریه سال جدید در بیمارستان مسیح دانشوری خبر داد.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اولین پیوند ریه در سال جدید در بیمارستان مسیح دانشوری با موفقیت انجام شد، گفت: این پیوند حاصل کار تیمی است که با به اشتراک گذاشتن توانمندی‌های خود برای حیات دوباره و کاهش رنج بیمار تلاش می‌کنند.

به گزارش وبدا، مهدی شادنوش با اشاره به انجام موفقیت آمیز اولین عمل پیوند ریه در سال جدید اظهار کرد: قهرمان اهدا کننده بیماری ۳۳ ساله است که از طریق واحدهای فراهم آوری اعضای بیمارستان مسیح دانشوری شناسایی و بعد از تایید مرگ مغزی و اعلام رضایت خانواده، دوعضو حیاتی وی یعنی قلب و ریه جهت پیوند به دیگر بیماران برداشت شد.

وی ادامه داد: عمل پیوند ریه روز یکشنبه ۲۲ فروردین و با رعایت پروتکل های بهداشتی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، طی یک کار تیمی و عمل جراحی پیچیده در بیمارستان مسیح دانشوری به بیمار ۵۴ ساله با موفقیت انجام شد.

شادنوش با بیان اینکه قلب این بیمار نیز در بیمارستان شهید رجایی به فرد نیازمند دیگری پیوند شد، بیان کرد: پیوند ریه، عملی پیشرفته و از نظر پیچیدگی عمل و هماهنگی بین تیم های مختلف درمانی یکی از مشکل ترین پیوندهاست که خوشبختانه ایران از جمله کشورهای پیشگام در زمینه این نوع پیوند در خاورمیانه و آسیا است.

نجات جان بیمارانی نیازمند عضو پیوندی با تصمیم صحیح و به موقع

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت تصریح کرد: این پیوند حاصل کار تیمی است که با به اشتراک گذاشتن توانمندی های خود برای حیات دوباره و کاهش رنج بیمار تلاش می کنند.

وی ضمن تشکر از خانواده های اهداکنندگان بابت عمل ایثارگرانه و خداپسندانه در نجات جان دیگر بیماران گفت: اهدای عضو عزیز از دست رفته هر چند تصمیمی سخت است، اما می‌تواند زندگی را به دیگر بیماران نیازمند هدیه کند؛ فردی که دچار مرگ مغزی می‌شود، قلبش تا مدتی می‌تپد، ریه‌هایش نفس می‌کشند، بنابراین نباید اجازه دهیم این اعضای پیوندی در خاک از حرکت بایستند.

شادنوش تاکید کرد: می‌توانیم نویدبخش زندگی باشیم و با تصمیم صحیح و به موقع جان سایر بیمارانی که نیازمند عضو پیوندی هستند را نجات دهیم./ ایرنا 

سایه سنگین کرونا بر اهدای عضو

چرا درمان بیماری کووید ۱۹ دشوار است؟

رتبه نخست ایران در شاخص اهدای عضو آسیا

اهدای عضو در روزهایی که کرونا جان می‌گیرد

هر روز ۱۲ ایرانی قربانی صف انتظار پیوند عضو

پیوند ریه جان بیمار مبتلا به کرونا در اروپا را نجات داد

 

 

کپی