اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

درخواست نخست‌وزیر لیبی از مسکو برای خروج مزدوران شرکت واگنر

درخواست نخست‌وزیر لیبی از مسکو برای خروج مزدوران شرکت واگنر

در سایه تنش‌های امنیتی جدید در طرابلس لیبی، نخست‌وزیر این کشور از مقامات روسیه خواست بر شرکت روسی "واگنر" برای خارج کردن مزدورانش از لیبی فشار بیاورند.

 به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر لیبی که به تازگی به مسکو سفر کرده، تأکید کرد، اولویت‌های دولت وی عقب‌نشینی مزدوران و نیروهای خارجی است که به صورت غیرقانونی در لیبی هستند.

وی بر لزوم خروج تمام مزدوران از لیبی تأکید کرد.

الدبیبه پنج‌شنبه بعد از دیدارش با میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه در مسکو اعلام کرد که از طرف روسی خواسته بر شرکت واگنر برای خارج کردن مزدورانش از لیبی فشار بیاورد.

الدبیبه در دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: شما به عنوان یک کشور ابرقدرت نگرانی‌های ما را درک می‌کنید برای همین به اینجا آمده‌ایم تا از شما برای پایان دادن به دودستگی و این جنگ کمک بخواهیم. لیبی اکنون در آستانه فروپاشی است برای همین هدف اول ما تضمین وحدت، ثبات، امنیت و توسعه کشورمان است.

الدبیبه همچنین خواهان کمک روسیه در متحد کردن نهادهای نظامی لیبی شد.

از سوی دیگر فعالان و ساکنان محلی از استقرار غیرمنتظره شبه‌نظامیان مسلح در حومه طرابلس از صبح جمعه خبر دادند. این اقدام بعد از آن رخ داد که دستگاه "حفظ ثبات" که رهبری آن را اگنیوة الککلی برعهده دارد، تعدادی از نیروهای سپر ویژه را بازداشت کرد. هر دو این نیروها وابسته به دولت وحدت ملی در طرابلس هستند.

به گفته منابع اختلافات زمانی رخ داد که دادستان کل حکم جلب یکی از حامیان اگنیوة را به اتهام دست داشتن در پرونده قضایی بازداشت کرد.

افراد مسلح با خودروها و تجهیزات نظامی زیادی در مرکز طرابلس دیده شدند اما درگیری بین آن‌ها رخ نداد./ ایسنا

کپی