اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

فناوری اسکن درختان در تهران بومی‌سازی شد

فناوری اسکن درختان در تهران بومی‌سازی شد

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران اعلام کرد: وابستگی فناوری معاینات فنی و اسکن درختان به شرایط ارزی و شرکت­‌های خارجی باعث توقف این اقدام در سال‌­های اخیر شده‌بود، اما اکنون با ساخت دستگاه و بومی‌سازی آن با شرایط ایران، اسکن درختان تهران آغاز می‌شود.

علی محمد مختاری در این باره گفت: اگرچه به طور سنتی خبرگان و کارشناسان صاحب نظر می توانند از طریق مشاهده ظاهری، معاینه دستی وضعیت فیزیکی درختان و از طریق گوش دادن به انعکاس صدای ناشی از ضربات کوچکی که به تنه درختان می زنند تا حدودی از وضعیت پوسیدگی و میزان مقاومت آنها در برابر احتمال سقوط آگاه شوند، اما از طریق کاربرد سیستم های پیشرفته الکترونیک و اسکن تنه درختان می توان با دقت بیشتری به این موضوع پرداخت.

به گفته وی، انجام معاینات فنی (اسکن) درختان در ابتدای دهه ۹۰ برای تعدادی از درختان خیابان ولی­عصر (عج) به صورت آزمایشی انجام شد اما با توجه به وابستگی تکنولوژی مذکور به شرایط ارزی و شرکت­های خارجی در سال­های اخیر تقریبا متوقف شده است.

مختاری ادامه داد:‌ البته با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری در زمینه قطع وابستگی فنی و علمی به استکبار جهانی و نیز اتکا به دانش و امکانات داخلی، شرکت­های دانش بنیان موفق به ساخت دستگاه و بومی سازی آن با شرایط ایران شده اند که شهرداری تهران نسبت به شناسایی و مذاکره با آنها اقدام کرده و امیدواریم به زودی از توانایی شرکت های متخصص داخلی در این زمینه بهره گرفته شود.

وی تاکید کرد: حفظ درختان چنار در خیابان ولی­عصر(عج) مستلزم هماهنگی درون بخشی در شهرداری و همچنین برون بخشی با نهادهایی نظیر سازمانهای مرتبط با خدمات آبرسانی، گازرسانی، احداث شبکه فاضلاب، همچنین شهروندان، پیشه­ وران، سازمانهای دولتی و بخش­های خصوصی و نیمه خصوصی است.

این مقام افزود: در چند دهه گذشته چالش­های درختان چنار در خیابان ولی­عصر(عج) توسط اساتید، صاحب نظران و کارشناسان به اشکال مختلف و در چهارچوب فعالیت های پژوهشی و مطالعاتی مورد بررسی قرار گرفته که نتایج این بررسی ها حاکی از آن است که پاره ای از اقدامات عمرانی، صدور مجوزهای بلندمرتبه سازی، اجرای عملیات گودبرداری­های غیر اصولی در نزدیکی درختان که گاهی منجر به نابودی بخشی از ریشه این درختان می شود و محدود شدن فضای رشد تاج درختان  از جمله مهمترین مسائل و مشکلات شهرسازی است.

مختاری همچنین درباره راهکارها و برنامه های عملیاتی برای رسیدگی به وضعیت زیرسطحی درختان محور خیابان ولیعصر(عج)، گفت: درختان این خیابان از یک سو تحت تاثیر مجموعه ای از عوامل طبیعی و انسان ساخت و از سوی دیگر متأثر از ویژگی های زیستی و نهادی حاکم بر این درختان پیوسته با چالش های متنوعی روبرو هستند.

وی افزود: با هدف مدیریت این منابع ارزشمند و حفاظت و پایداری آنها برنامه های مطالعاتی و فعالیت های اجرایی متعددی درباره درختان، محیط استقرار و مسائل پیرامونی و محیطی آنها انجام شده که از آن جمله می­توان به تدوین و ابلاغ شیوه نامه و تعیین نقشه راه به منظور پیشگیری از وارد آمدن خطرات جانی و مالی ناشی از سقوط درختان به شهروندان (نامه شماره ۱۶۳۹۹۸ مورخ ۲۲/۰۲/۹۸) اشاره کرد.

وی درباره برخی از بندهای این شیوه نامه گفت: حذف هرگونه مانع در مسیر جوی­ها (نظیر پل­ها) که باعث تجمع زباله و ممانعت از دسترسی به بستر کاشت و استقرار درختان و جلوگیری از رسیدگی به آنها می شد، انجام اقدامات دقیق و مستمر پایش، رفع خطر درختان خشک و هرس درختان سبز رو به زوال، آزادسازی طوقه درختان طبق دستورالعملهای ابلاغ شده، انجام معاینات فنی درختان از نظر تشخیص میزان پوسیدگی و تعیین میزان مقاومت آنها در برابر وقوع طوفان ها و انجام اقدامات اصلاحی بر اساس نتایج معاینات فنی، طرح مساله در اتاق فکر سازمان و اخذ تائید متخصصان برای استفاده از روش توموگرافی در معاینه درختان از مهمترین تاکیدات این شیوه نامه است.

مدیرعامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری تهران ادامه داد: همچنین شناسایی و پایش سلامت درختان و تشکیل شناسنامه برای درختان کهنسال و خطرساز، کنترل تلفیقی آفات و بیماری­های گیاهی (IPM/Integrated Pest Management) به روش­های زراعی، فیزیکی و مکانیکی، کاهش مصرف سموم شیمیایی از بارزترین اقدامات و راهکارهای اجرایی است.

وی گفت: در طراحی و برنامه ریزی جهت اجرای فعالیت های فضای سبز و نحوه انتخاب گونه های درختی همواره سرشت درختان و تاب آوری آنها در برابر بروز ناهنجاری های اقلیمی نظیر سرمازدگی، وقوع تندبادها و طوفان و پایداری به هنگام ریزش برف های سنگین مورد توجه قرار می گیرد و از طریق کاربرد روش های مدیریتی به منظور سبک کردن تاج درختان و اجرای عملیات هرس مناسب، تمهیدات لازم جهت کاستن از خطرات ناشی از این "حوادث غیرمترقبه" انجام می شود.

مختاری افزود: با وجود اتخاذ این تمهیدات، بازهم سقوط درختان و شکستن شاخه­ ها در شرایط طوفانی امری طبیعی و اجتناب ناپذیر بوده و قطعاً در شرایط ناپایدار جوی و سرعت­های شدید باد،  درختان در شرایط ناپایدارتری قرار می­ گیرند،  به همین دلیل، دستورالعمل ویژه به منظور پیش آمادگی ادارات فضای سبز به هنگام وقوع طوفان و بادهای شدید به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ شده است./ایرنا

کپی