اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

مقام ژاپنی: به لغو بازی‌های المپیک فکر نمی‌کنیم

مقام ژاپنی: به لغو بازی‌های المپیک فکر نمی‌کنیم

رئیس کمیته برگزاری المپیک توکیو اطمینان داد که بازی‌های ۲۰۲۰ سه ماه دیگر افتتاح می‌شود و با وجود افزایش موارد ابتلا به کرونا در ژاپن، لغو نخواهد شد و کاخ سفید هم از عزم راسخ ژاپن برای برگزاری این رویداد حمایت کرد.

سیکو هاشیموتو در نشست خبری با رسانه‌های ژاپنی گفت: نگرانی‌های مختلفی وجود دارد اما ما به عنوان کمیته برگزاری توکیو ۲۰۲۰ به لغو بازی‌ها فکر نمی‌کنیم.

این اظهارات رییس کمیته برگزاری بازی‌ها روز پنجشنبه در واکنش به مصاحبه نیکای، عضو ارشد حزب لیبرال دموکرات ژاپن بیان شد که از وی درباره اینکه آیا لغو المپیک هنوز یک گزینه است سوال شد و پاسخ داد؛ اگر المپیک باعث افزایش عفونت شود المپیک معنایی نخواهد داشت.

گرچه این عضو ارشد حزب لیبرال پس از این مصاحبه در تلاش برای عقب نشینی از مواضع خود بود، اما نخست وزیر ژاپن  بیانیه‌ای صادر کرد و گفت: «هیچ تغییری در موقعیت دولت ایجاد نمی‌شود تا همه کارها را برای رسیدن به المپیک بصورتی امن و مطمئن انجام شوند.»

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا هم از عزم مقامات ژاپنی برای میزبانی بازی‌های امن و مطمئن المپیک و پارالمپیک در تابستان امسال که به دلیل بیماری همه گیر به مدت یک سال به تعویق افتاده است، حمایت کرد.

در بیانیه‌ای که روز جمعه پس از مذاکرات رهبران ۲ ایالت در واشنگتن توسط کاخ سفید منتشر شد، آمده است: رئیس جمهوری از تلاش‌های یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن برای میزبانی ایمن و مطمئن المپیک و پارالمپیک توکیو در تابستان امسال حمایت می‌کند. ما به ورزشکاران آمریکایی و ژاپنی احساس غرور می‌کنیم که در میان شرایط دشوار بیماری ویروس کرونا برای تدارک این مسابقات آماده می‌شوند.

این رویداد مردادماه امسال برگزار می شود و ورزشکاران المپیکی جهان هم در حال واکسینه شدن کرونا هستند./ ایرنا

کپی