اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

نشست چهارجانبه وزرای خارجه قبرس، یونان، امارات و رژیم صهیونیستی

نشست چهارجانبه وزرای خارجه قبرس، یونان، امارات و رژیم صهیونیستی

وزیران خارجه یونان، قبرس، رژیم صهیونیستی و مشاور رئیس امارات در امور دیپلماتیک نشستی چهارجانبه در قبرس برگزار کردند.

به نقل از شبکه خبری الجزیره، گابی اشکنازی، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان، نیکوس کریستودولیدس، وزیر خارجه جمهوری قبرس و انور قرقاش، مشاور رئیس امارات در امور دیپلماتیک در نشستی چهارجانبه در شهر پافوس قبرس شرکت کردند.

اشکنازی پس از برگزاری این نشست، در کنفرانس خبری مشترک درباره توافقنامه عادی سازی روابط این رژیم با امارات مدعی شد: "با امضای توافقنامه صلح با امارات تاریخ را ساختیم. با معاهده صلح با امارات چهره خاورمیانه را تغییر دادیم."

وی از فلسطینی‌ها خواست به روند صلح ملحق شوند و گفت، راه برقراری صلح، "مذاکره و گفتگو" است.

اشکنازی گفت، در این نشست راههای مقابله با چالش‌های منطقه بررسی و درباره فرصت‌های همکاری در زمینه انرژی بحث و تبادل نظر شد.

قرقاش هم در این نشست خبری گفت، راه حل‌های سیاسی تنها راه پایان دادن به درگیری‌های منطقه است. نشست چهارجانبه فرصتی برای تبادل دیدگاه‌ها و هماهنگی همکاری در بالاترین سطوح بود.

وی افزود: در حال بررسی استراتژی هستیم که ثبات را برقرار کند و راههای همکاری برای مقابله با ویروس کرونا را بررسی کردیم.

قرقاش گفت، هدف از روابط استراتژیک با رژیم صهیونیستی تقویت امنیت منطقه است. در مذاکرات پافوس هماهنگی اقتصادی و سیاسی، بهره مندی از فناوری برای مبارزه با ویروس کرونا بررسی شد.

وزیر خارجه یونان هم اعلام کرد، کشورش به حل درگیری ها براساس قانون بین المللی پایبند است.

وی افزود، "شراکت میان رژیم صهیونیستی و امارات برای همه کشورهای منطقه بسیار مهم است."

وزیر خارجه یونان گفت، در نشست چهارجانبه بر اهمیت تکیه بر منابع قابل تجدید انرژی، مقابله با کرونا تاکید و تحولات سوریه، لیبی و مدیترانه شرقی بررسی شد.

وی خواستار خروج نیروهای خارجی از لیبی شد و گفت، یونان دنبال روابط مثبت با کشورهای همسایه است و از وزیر خارجه ترکیه برای سفر به آتن دعوت کرده است‌.

وزیر خارجه قبرس هم گفت، شبکه پیشرفته همکاری منطقه ای روایت جدیدی را در منطقه سرشار از ناآرامی ها، درگیری و بحران می سازد. همکاری کشورهای قبرس، یونان، امارات و رژیم صهیونیستی با هم علیه دیگر کشورهای منطقه نیست‌. همه کشورهای همسایه برای مشارکت دعوت هستند.

وی که روز پنجشنبه به ترکیه و روز دوشنبه به لیبی رفته بود بار دیگر خواستار خروج همه نیروهای خارجی از لیبی شد.

همچنین در حاشیه این نشست اشکنازی با قرقاش دیدار و دو طرف راههای توسعه منافع استراتژیک و منطقه ای دوجانبه را بررسی کردند.

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در توییتی از این دیدار ابراز خوشحالی کردو نوشت، با مسوول اماراتی راههای اجرای توافقنامه‌های امضا شده در سایه عادی سازی روابط را بررسی کردیم.

وی گفت، تل‌آویو و ابوظبی امروز شاهد ثمره همکاری در زمینه های تجارت، اقتصاد، گردشگری و بهداشت هستند.

همچنین وزارت خارجه قبرس در بیانیه‌ای اعلام کرد، وزیران خارجه شرکت کننده امروز شنبه نشست مشترکی با رئیس جمهوری این کشور در پافوس خواهند داشت.

در این بیانیه آمده است، برگزاری نشست چهارجانبه پس از رسمی شدن روابط میان رژیم صهیونیستی و امارات ممکن شد. هدف از این نشست بهره مندی از چشم اندازهایی است که پس از این تحول به وجود آمده است تا شبکه های همکاری منطقه ای براساس دستورکارهای مثبت گسترش یابد.

این نشست چهارجانبه پس از تنش های چند ماهه میان ترکیه و همسایگانش خصوصا با یونان و قبرس درباره استخراج منابع گاز و طمع ورزی های آنکارا در خاورمیانه برگزار شد.

پیشتر رسانه های صهیونیستی اعلام کردند، این نشست چهارجانبه در نوع خود اولین بار است که برگزار می شود و پرونده های گاز، ایران و دادگاه کیفری بین المللی از محورهای این مذاکره خواهد بود.

در سال ۲۰۲۰ امارات و رژیم صهیونیستی با نظارت آمریکا توافقنامه عادی سازی روابط دیپلماتیک را امضا کردند./ ایسنا

کپی