اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
معاون مرکز توسعه‌ فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت ارشاد:

آماده اجرای ابلاغیه «الزامات ارتقای سواد رسانه ای درفضای مجازی» هستیم

آماده اجرای ابلاغیه «الزامات ارتقای سواد رسانه ای درفضای مجازی» هستیم

« معاونت مرکز توسعه‌ فرهنگ و هنر در فضای مجازی (مرکز رسانه های دیجیتال سابق) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آماده اجرایی کردن ابلاغیه «الزامات ارتقای سواد رسانه ای در حوزه محتوا و خدمات فرهنگی فضای مجازی» است.»

ه گزارش «ایران»، محمدصادق افراسیابی معاون مرکز توسعه‌ فرهنگ و هنر در فضای مجازی (مرکز رسانه های دیجیتال سابق) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان مطلب فوق گفت: پیش نویس این ابلاغیه سال 98 تهیه شد و از انجایی که از ابتدا مسئولیت اجرای این ابلاغیه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود از سال گذشته تلاش کردیم اقدام های اولیه و لازم را انجام دهیم.
افراسیابی افزود: طبق این سند باید تمام بسترها اعم از سکوها (پلتفرم ها)، سامانه ها و کارافزارها در جهت ارتقای سواد رسانه ای کاربران ورود کرده و آنها  را با حقوق، پیامدها، استفاده از خدمات و محتوای فضای مجازی و حتی جرائم آن آگاه کرده و به اطلاع کاربران خود برسانند که بستر انها دارای چه ویژگی هایی است برای چه سن هایی مناسب است به عبارتی باید توافقنامه ای بین کاربر و بسترها ایجاد شود.
وی در ادامه گفت: طبق این سند تمام بسترها باید در زمینه استفاده از داده های شخصی و موقعیت مکانی و ... کاربران، از آنها اجازه بگیرند به عبارتی تمام بسترهای نامبرده شده باید منشور حرفه ای خود را تدوین کرده و با انتشار، آن را در اختیار کاربران خود قرار دهند و از سوی دیگر باید امکان ثبت شکایت را برای کاربران مهیا کنند.
این مسئول افزود: یک نسخه از تولید محتوای ارتقای سواد رسانه ای سکوها، سامانه ها و کارافزارها نیز باید در اختیار مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی قرار داده شود و مصوباتی هم که در کارگروه (متشکل از رئیس کارگروه مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت ارشاد و معاون آن، معاون امور محتوایی مرکز، نمایندگان مرکز ملی فضای مجازی، سازمان صدا و سیما، نیروی انتظامی و تبلیغات اسلامی ) تصویب می شود را باید اجرایی کنند و برای سکوها و سامانه هایی که در این زمینه بکوشند  نه تنها ابزارهای تشویقی در نظر گرفته می شود، بلکه می توانند از تسهیلات مادی و معنوی هم برخودار شوند.
افراسیابی تاکید کرد که برای اینکه این ابلاغیه در استان ها هم به خوبی اجرایی شود از ادارات کل ارشاد کمک می گیریم و باید گفت مکاتبه با دستگاه ها نیز اغاز  شده و قرار است از اول اردیبهشت ماه 300 محتوایی که سال گذشته در زمینه ارتقای سواد رسانه ای تولید شده در اختیار بسترها اعم از سامانه ها، سکوها و کارافزارها قرار بگیرد.
وی در ادامه گفت: البته با حمایت وزارت ارشاد سامانه ای نیز به عنوان مشاور سواد رسانه و زیست در فضای مجازی در حال طراحی است این سامانه کمک خواهد تا عموم مردم در این زمینه ارتقای سواد رسانه ای خود به صورت 24 ساعته  مشاوره بگیرند.

کپی