اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

وزیر خارجه قطر: دستیابی به صلح پایدار در افغانستان دشوار است

وزیر خارجه قطر: دستیابی به صلح پایدار در افغانستان دشوار است

به دنبال به تعویق افتادن خروج نیروهای خارجی از افغانستان، وزیر امور خارجه قطر در سخنانی دستیابی به صلح پایدار در افغانستان را "دشوار" خواند.

 به نقل از شبکه الجزیره، محمد بن عبد الرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در سخنانی در جریان نشست گفت‌وگوی "رایسینا" اظهار کرد که به دلیل اعلام به تعویق افتادن خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان، اکنون دستیابی به صلح پایدار در این کشور دشوار شده است.

وزیر امور خارجه قطر تصریح کرد که کشورش مطمئن نیست همه طرف‌ها روند صلح را پیش ببرند، اما دولت قطر امیدوار است که طی دو هفته آینده به پیشرفتی در این زمینه دست یابد.

وی در ادامه گفت که قطر برای ایجاد یک راه حل در افغانستان نه تنها میان آمریکا و طالبان، بلکه میان نیروهای ائتلاف و طالبان تلاش کرده است.

آل ثانی همچنین افزود: چالش‌هایی در مقابل تحقق صلح در افغانستان وجود دارد. تا بدین لحظه پیشرفت چندانی در روند صلح میان افغانستان‌ها صورت نگرفته و قطر به مذاکرات مشترک با ترکیه و سازمان ملل در استانبول چشم دوخته است.

در همین حال، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که برنامه اولیه خروج ارتش آمریکا از افغانستان شامل عقب نشینی حداقلی برخی از پیمانکاران است.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این باره با بیان اینکه برنامه‌های اولیه خروج از افغانستان در دست بررسی است، گفت که وی جزئیاتی در مورد اینکه چند پیمانکار از افغانستان خارج می‌شوند، ندارد./ ایسنا

کپی