اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

توسعه‌دهندگان اسپوتنیک خواستار مطالعه در خصوص ارتباط واکسن آکسفورد با تشکیل لخته خون

توسعه‌دهندگان اسپوتنیک خواستار مطالعه در خصوص ارتباط واکسن آکسفورد با تشکیل لخته خون

توسعه دهندگان واکسن "اسپوتنیک وی" از مقامات نظارتی دارو در سراسر جهان خواسته اند تا مطالعه ای را که دانشگاه آکسفورد در مورد رابطه ایجاد لخته های خون به عنوان واکنش نامطلوب واکسیناسیون و استفاده از انواع مختلف واکسن کووید-19 انجام داده است را از نزدیک بررسی کنند.

توسعه دهندگان واکسن "اسپوتنیک وی" در توییتر نوشتند: "دانشگاه آکسفورد مطالعه مهمی را بر اساس داده های بیش از 489،000 دریافت کننده واکسن بر اساس mRNA منتشر کرده است، که نشان می دهد خطر ایجاد لخته های خون در واکسن های mRNA (مثل فایزر و مدرنا) 30 برابر بیشتر از آسترازنکا است."

مطالعه دانشگاه آکسفورد برای اولین بار مسئله خطرات لخته شدن خون را در واکسن های تولید شده در ایالات متحده مطرح می کند که بر اساس یک پلت فرم متفاوت mRNA که یک فناوری جدید و آزمایش نشده است ساخته شده اند. این مطالعه بر اساس داده های بدست آمده از بیش از 35 میلیون نفر در 15 آوریل منتشر شده است.

خطر ایجاد لخته های خون در رگ های مغز دلیل اصلی بسیاری از مقامات نظارتی دارو است تا استفاده از واکسن های آسترازنکا و جانسون اند جانسون را به حالت تعلیق درآروند.

برای واکسن آسترازنکا (پنج مورد در هر میلیون نفر) و واکسن فایزر و مدرنا (چهار در هر میلیون) بسیار نزدیک به هم و قابل مقایسه به نظر می رسد.

سازمان غذا و داروی آمریکا و مراکز کنترل و انتشار بیماری ها توصیه کرده است که واکسن کرونای شرکت جانسون اند جانسون را به دلایل احتیاطی به حالت تعلیق درآورند.

شرکت جانسون اند جانسون با صدور بیانیه مطبوعاتی اعلام کرده است که تصمیم گرفته استفاده از واکسن ویروس کرونا را در اروپا به تعویق بیندازد. این شرکت گفت از موارد لخته شدن خون پس از واکسیناسیون مطلع است./ اسپوتنیک

فعالیت سومین مرکز واکسیناسیون Johnson & Johnson در امریکا متوقف شد

توقف آزمایش واکسن جانسون‌اندجانسون به‌ دلیل بیماری ناشناختۀ یک داوطلب

 

 

 

 

کپی