اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

کرونا در ایلام هم رکورد زد

کرونا در ایلام هم رکورد زد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام نسبت به روند صعودی کرونا در این استان هشدار داد.

در هفته اول فرودین ۶۲۱ نفر، در هفته دوم ۱۲۷۸ نفر، درهفته سوم ۲۲۳۸ نفر و در هفته چهارم تاکنون ۱۶۷۳ نفر  در استان به کرونا مبتلا شده‌اند و مجموع مبتلایان به ۵۸۰۸ نفر رسیده است. تعداد بستری ها در هفته اول فروردین ۱۲۲ نفر، در هفته دوم ۲۰۳ نفر یعنی حدودا دو برابر و در هفته سوم ۳۵۰ نفر و بازهم حدود دو برابر و در هفته چهارم تاکنون ۴۴۴ نفر بوده است، یعنی بستری‌های فروردین ۱۴۰۰ به تنهایی بیش از دو برابر کل بستری شدگان کرونایی در سه ماهه آخر سال ۱۳۹۹ است.

در هفته اول فروردین ۱۴۰۰،  ۴ نفر، هفته دوم ۴ نفر، هفته سوم ۵ نفر و هفته چهارم تاکنون ۱۹ نفر به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند، ۳۴ فوتی در کمتر از یک ماه در مقایسه با  سه ماه آخر زمستان ۱۳۹۹ که  تنها شاهد ۲۲ مورد فوتی بوده‌ایم خطرناکی شرایط را برای ما روشن می‌کند.

«جمیل صادقی‌فر»، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام، در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه این آمار نشان‌دهنده‌ی قدرت ویروس جهش یافته است، اظهار کرد: با توجه به شواهد موجود و جهش‌های آتی احتمالی در ویروس به نظر می‌رسد مهمترین راه برای غلبه بر این بیماری ایمنی جمعی از طریق واکسیناسیون عمومی است.

وی با بیان اینکه فعلا در حال تزریق واکسن برای گروه‌های موجود در فاز اول واکسیناسیون هستیم که امیدواریم ظرف یک هفته الی ۱۰ روز آینده بتوانیم به اتمام برسانیم، گفت: بسیار امیدوار به ورود تعداد دوز بیشتر واکسن و نیز تولید داخل هستیم تا واکسیناسیون را در گروه های دو و سه و چهار نیز به انجام برسانیم.

صادقی‌فر تصریح کرد: تا رسیدن به این مهم که حداقل برای گروه های اولویت دار و آسیب پذیر شاید چند ماهی طول بکشد باید کماکان نکات بهداشتی و رعایت پروتکل های بهداشتی در اولویت باشد.

وی با بیان اینکه بزرگترین نقطه ضعف که از آن صدمه می‌بینیم عدم توفیق در کاهش ابتلا به بیماری است اما روز به روز بر تعداد مبتلایان افزوده می‌شود، تصریح کرد: کاهش تجمع مثل مراسمات عروسی و عزا، کاهش تجمعات غیرضرور در اماکنی مثل بانک‌ها و دفاتر پیشخوان، کاهش ترددهای غیرضروری، کاهش و یا حذف دورهمی‌های خانوادگی ،  افزایش استفاده از ماسک به بالاتر از ۹۰ درصد و رعایت فاصله یک و نیم متری در جاهایی مثل صف نان از مهمترین راه‌های کاهش بیماری است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام با تاکید بر اینکه پویش‌های نه به تجمعات، نه به مراسم های عروسی و  ختم ضروری است، تاکید کرد: دو هفته زمان طلایی در اختیار داریم که نگذاریم اوضاع از کنترل خارج شود، هرچند هم‌اکنون داشتن روزانه ۵ مورد فوتی یعنی شروع یک مصیبت دیگر.

صادقی‌فر ادامه داد: دومین نکته مهم این است که اگر افرادی به هر دلیل علامت دار شدند، حتی یک سرفه، ابریزش بینی، بدن درد، سردرد و ... سریع و بدون فوت وقت مراقبتهای سرپایی را آغاز کنند. به مراکز منتخب کووید ۱۹ در حوزه بهداشت در سراسر استان مراجعه کنند و با گرفتن دارو، تغذیه مناسب و استراحت هم  بیماری را به دیگران و به اطرافیان منتقل نکنند و هم به گونه ای خودمراقبتی داشته باشند که پایشان به بیمارستان و بستری شدن باز نشود. این یک اولویت بسیار مهم است.‏

به گزارش ایسنا، هرچند پاکبانان شهرداری ایلام هم‌چنان منتظر دریافت واکسن کرونا هستند اما واکسیناسیون جوامع هدف در حال انجام است که می‌توان به سالمندان اشاره کرد.

«زهرا همتی» ، مدیرکل بهزیستی استان ایلام در این باره گفت: مرحله دوم واکسیناسیون سالمندان و معلولان در مراکز بهزیستی ایلام آغازشد و در این مرحله ساکنان ۴ مرکز شبانه روزی سالمندان و  افراد دارای معلولیت و کارکنان این مراکز به تعداد ۸۹ نفر واکسن دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه  این‌ واکسن‌ها بر اساس لیست اعلامی به دانشگاه علوم پزشکی دریافت و توسط کارکنان دانشگاه علوم پزشکی کار تزریق انجام می‌شود، تصریح کرد: مرحله نخست تزریق واکسن به سالمندان و افراد دارای معلولیت مددجوی بهزیستی اواخر اسفندماه پارسال صورت گرفته است.

اما افزایش خودروهای پلاک مخدوش همزمان با اعمال محدودیت‌ها نشانه‌ی درد بزرگ بی‌توجهی مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که رئیس راهنمایی و رانندگی استان از آن گلایه دارد.

سرهنگ" ابوالفضل کهزادی" گفت: این اقدام برای فرار از اعمال قانون بعد از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی است و تاکنون  ۳۰ دستگاه خودرو در این زمینه توقیف شده است.

دکتر «محمد نوذری» استاندار و رئیس استانی ستاد مقابله با کرونا، شرایط حاد کرونایی استان را نیازمند رسیدگی و مراقبت فوری دانست و گفت: ما بارها و بارها و با هر زبانی و با هر روشی در جهت پیشگیری از شکل گیری موج چهارم کرونا هشدار و خواهش و اندرز دادیم اما متاسفانه عده ای گوش شنوا نداشتند و دود سهل انگاری و قصور آنها به چشم همه مردم رفت.

رئیس ستاد استانی مبارزه با کرونا با عنوان این مطلب که ما شرایط سخت مردم را درک می کنیم،تصریح کرد: اما برای مهار کرونا و حفاظت از جان مردم راهی جز اجرای دستورالعمل های ستاد کرونا نداریم.

وی مصوبات ستاد کرونا را در حکم قانون دانست و گفت: در جهت حفظ سلامت و جان هم وطنان همه باید از قانون تمکین کنیم و از طرفی با متخلفان و ناقضین مصوبات برخورد لازم صورت گیرد.

تا این لحظه ۱۰ شهرستان استان در وضعیت قرمز و  دو  شهرستان‌ دیگر در وضعیت نارنجی قرار دارند و رفتار تک ‌تک شهروندان در پوشیدن هر رنگ دیگری بر پیکر استان موثر است.

/ایسنا 

بیشتر بخوانید: درگذشت پرستار باردار بیمارستان لقمان بر اثر کرونا

جرئیات جدید تست رایگان کرونا در ایستگاه مترو

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی