اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

تاکید رهبران اوکراین، فرانسه و آلمان به روسیه برای عقب کشیدن نیروهایش

تاکید رهبران اوکراین، فرانسه و آلمان به روسیه برای عقب کشیدن نیروهایش

سخنگوی دولت برلین اعلام کرد، صدراعظم آلمان و روسای جمهوری فرانسه و اوکراین به روسیه تاکید کردند تا استقرار نیروهایش را در مرز شرقی اوکراین متوقف کند.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ولودومیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی‌اش در جریان یک نشست سه جانبه در پاریس که روز جمعه برگزار شد به روسیه تاکید کردند تا دست از استقرار نیروهای نظامی در مرز شرقی اوکراین بردارد و این روند را متوقف کند.

این گفتگو در جریان سفر رسمی رئیس جمهوری اوکراین به فرانسه انجام شد و مرکل به صورت ویدئویی در این نشست حضور داشت.

سخنگوی دولت برلین گفت: صدراعظم، ماکرون و زلنسکی درباره اوضاع امنیتی در مرز اوکراین با روسیه و همچنین شرق اوکراین صحبت کردند.

وی ادامه داد: آنها همچنین نگرانی خود را درباره حضور نظامی روسیه در مرز شرقی اوکراین و الحاق غیر قانونی کریمه به روسیه که در ۲۰۱۴ صورت گرفت، ابراز داشتند. رهبران سه کشور آلمان، فرانسه و اوکراین همچنین خواستار توقف حضور نظامی روسیه با هدف کاهش تنش‌ها در اوضاع کنونی منطقه شدند.

مرکل و ماکرون همچنین بار دیگر حمایت خود را از تمامیت ارضی، قلمرو و استقلال اوکراین و عمل به توافق‌های مینسک اعلام کرده و بر تعهداتشان با هدف ادامه اقدامات در چارچوب نشست نرماندی با هدف سازش در دونباس (شرف اوکراین) تاکید کردند.

روسیه گفته که حضور نیروهایش در منطقه مرزی با اوکراین با هدف تضمیت امنیت ملی در واکنش به استقرار نیروهای ناتو در نزدیکی مرز روسیه است. مسکو بارها اعلام کرده که طرف درگیر در شرق اوکراین نیست و تاکید دارد که ساکنان کریمه خودشان تصمیم گرفتند به روسیه ملحق شوند./ ایسنا

کپی