اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی:

تعداد بستری‌های مشکوک کرونا در یزد به ۶۰۰ نفر رسید

تعداد بستری‌های مشکوک کرونا در یزد به ۶۰۰ نفر رسید

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به افزایش مراجعه مبتلایان کرونا در مراکز درمانی استان گفت: در حال حاضر ۶۰۰ نفر مشکوک به این ویروس در بیمارستان‌های ۱۰ شهرستان بستری هستند.

دکتر سید ابراهیم سلمانی افزود: در حال حاضر از این تعداد، ۸۳ نفر به دلیل وخامت حال در بخش مراقبت‌های ویژه(ICU) بستری هستند و خدمات درمانی دریافت می‌کنند .

وی با بیان اینکه همچنان پذیرش بیماران در بیمارستان ها در طول  شبانه روز سه رقمی است،  اظهار کرد: در شبانه روز گذشته، ۱۴۵ فرد مشکوک به کرونا  در استان پذیرش شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد از مردم خواست، کرونا را جدی بگیرند، شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت و از برگزاری دورهمی های خانوادگی و حضورغیرضروری در شهر خودداری کنند.

ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در یزد در اعلامیه‌ شماره ۱۰۵ خود که شامگاه پنجشنبه هفته گذشته در اختیار رسانه ها گذاشت از اعمال محدودیت‌های جدیدی برای پیشگیری از شیوع بیشتر این ویروس در مناطق مختلف استان از روزشنبه برابر بیست و یکم فروردین‌ماه جاری به مدت یک هفته خبر داد.

در راستای مصوبه های جلسه فوق‌العاده ستاد مقابله با کرونا با اعلام آماده باش و هشدار جدی در استان، محدودیت‌های وضعیت قرمز به صورت یکسان در همه شهر( ۲۴) های یزد از این تاریخ اعمال شد.

در حال حاضر وضعیت هشت شهرستان از ۱۰ شهرستان یزد از لحاظ شیوع کرونا قرمز است و بافق و بهاباد( حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت) نارنجی و زرد است .

این استان یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷درصد درشهرها و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

همچنین سید ابراهیم سلمانی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد شنبه هفته جاری گفته بود که در  سه هفته گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی سه  هزار و ۸۱۸ فرد مبتلای قطعی به کرونا در استان شناسایی شدند و از مبتلایان شناسایی شده، ۴۹۵ نفر در بیمارستان بستری و سه هزار و ۳۲۳ نفر هم در منزل دوره درمان خود را ادامه دادند.

وی  افزود:  از مجموع افراد شناسایی شده ۲ هزار و ۳۲۷ نفر مربوط به شهرستان یزد( با حدود ۶۰ درصد جمعیت استان) و ۴۰۵ نفر هم در خاتم( با ۴۵ هزار نفر جمعیت) شناسایی شدند، همچنین ۲۸۵ نفر در اردکان، ۱۹۶ نفر در مهریز، ۱۶۵ تن در تفت،۱۵۸ نفر در ابرکوه،۱۳۳ تن در میبد، ۷۲ بیمار هم از  اشکذر ،۴۴  نفر نیز از بهاباد و ۳۳ نفر هم در بافق  شناسایی شدند.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد در سه هفته گذشته ۳۲ تن از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در استان جان خود را از دست دادند و در حال حاضر رعایت فاصله اجتماعی در استان به ۳۷ درصد و استفاده از ماسک در استان به ۴۶ درصد کاهش یافت .

وی  تاکید کرد: بین رعایت شیوه نامه های بهداشتی و افزایش بیماری رابطه مستقیم وجود دارد و با رعایت بیش از پیش شیوه نامه های بهداشتی از میزان خسارت، ابتلا و مرگ و میر در استان کاسته می شود

 ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم بیماری کووید ۱۹ است و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

کارشناسان همچنان توصیه می کنند مردم اصول سه گانه «شفا» یعنی شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.

در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش شده و این موضوع خود مقدمه‌ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد./ روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یزد 

کپی