اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

انجام تست فوری کرونا در مبادی مرزی کشور

انجام تست فوری کرونا در مبادی مرزی کشور

سخنگوی جمعیت هلال احمر از ادامه و انجام ۲۷ هزار و ۱۴۱ تست فوری کرونا در مبادی مرزی رسمی کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلا ل احمر، دکتر محمد حسن قوسیان مقدم اظهار داشت: اجرای طرح کنترل مسافران در مبادی مرزی رسمی کشور به همراه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بیستم اسفندماه سال گذشته آغاز و تاکنون حدود ۱۶۰ هزار نفر مسافر کنترل شده اند.

وی با بیان اینکه تاکنون هشت هزار و ۳۱۷ تست پی سی آر از مسافران مشکوک به ابتلا بیماری کرونا گرفته شده است، افزود: این طرح با مشارکت ۴۳۱ نیروی عملیاتی در ۱۶ استان کشور در حال اجراست.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۳۸ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۹۷۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. 

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت،  بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است./ ایرنا 

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
کپی