اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
وزیر بهداشت:

هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته می‌شود/ آغاز واکسیناسیون با پوشش بالا تا ۲۰ روز دیگر

هفته آینده وضع خیلی بدتر از این هفته می‌شود/ آغاز واکسیناسیون با پوشش بالا تا ۲۰ روز دیگر

زیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا در هفته آینده نسبت به امروز به مراتب سخت تر خواهد شد به نحوی که با روزهای بسیار سخت و دشواری از نظر شیوع ویروس و آمار ابتلا مواجه خواهیم شد.

دکتر «سعید نمکی» روز پنجشنبه در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی همدان، اظهار داشت: امروز با موج سنگین کرونا مواجه‌‌ایم بنابراین باید خود را برای درگیری با سنگین‌ترین مهاجمان بیولوژیک جهان آماده کنیم هر چند این موضوع را با یکسری رصد‌ها و اصول علمی قبل از نوروز ۱۴۰۰ پیش بینی و در مکاتبه‌هایی هشدار داده شده بود.

وی با بیان اینکه امروز زمان زانو زدن مقابل هیچ مشکلی نیست، اضافه کرد: هشت سال دفاع مقدس درس ایستادگی به ما آموخت و اینجا هم باید ثابت کنیم که با وجود فشارها و تحریم‌هایی که نظام سلامت را محاصره کرده، مشکل را به زانو درخواهیم آورد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هر چند امروز با ویروس خشن و مهاجم‌تری نسبت به سال گذشته مواجه‌‌ایم، اما نسبت به سال ۹۹ آورده و داشته‌های ارزشمند بیشتری داریم چرا که اوایل سال گذشته شناخت ما نسبت به ویروس همانند امثال نبود.

دکتر نمکی تاکید کرد: هر کسی که در جهان مدعی شناخت کامل ویروس کرونا باشد، قطعا جاهل است، چرا که این افراد علم و آگاهی نسبت به ویروس ندارند و بشریت در حال حاضر همچنان توان دفع کامل این ویروس را ندارد.

وی با تاکید بر اینکه نباید در جامعه هراس ایجاد کنیم، افزود: خوف مستمر باعث فروپاشی ذهن مردم و کادر بهداشت و درمان می‌شود بنابراین باید برای عبور امیدوارانه از این مرحله بیش از پیش تلاش کنیم.

مراقب کاسبان انتخابات باشید

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مهم‌ترین اولویت در وضعیت کنونی ویروس کرونا را وفاق و همدلی مسئولان، یکدلی در مدیریت استان، پرهیز از سیاست زدگی و تن ندادن به امواج سیاسی دانست و گفت: با نزدیک شدن به انتخابات عده‌‌ای از کاسبان سیاست، کاسه‌های برداشته و با تفسیرها، تحلیل‌ها و تخریب‌ها برای کسب رای «قیصریه را به آتش می‌کشند» بنابراین از تخریب نباید ترسید که اگر دل به خدا گره زدید، نترسید و بدانید خداوند شما را تنها نمی‌گذارد.

وی با بیان اینکه دشمنان به دنبال فرصت طلبی از شرایط هستند و عده‌‌ای ناآگاه هم در داخل همصدای آنها می‌شوند، بیان کرد: هر بار که رهبری فرزانه انقلاب از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حمایت کرده و از تلاش‌های این مجموعه در مبارزه با ویروس قدردانی کرده‌‌اند، شاهد حمله‌های ناجوانمردانه به این مجموعه هستیم.

دکتر نمکی ادامه داد: عده‌‌ای با دولت و عده‌‌ای نیز با من مخالف هستند که البته تخریب بنده کاری اشتباه است چرا که این افراد نادان نمی‌دانند در صورت نبود من به عنوان یک سرباز کوچک جمهوری اسلامی، افراد توانمند زیادی در صف مدیریت این مملکت و نظام سلامت قرار دارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: به تمامی کارکنان دانشگاه علوم پزشکی توصیه می‌کنم که به آوای یاس، ناامیدی و تفرقه گوش نسپارند و وارد جریان سیاسی نشوند، در حالیکه عده‌‌ای برای کسب چند رای حاضرند منافع ملی را به شدت زیر سوال ببرند.

به گفته وی، شرایط سخت کنونی را قبل از عیدنورز پیش بینی کرده و می‌دانستم در صورت بی‌توجهی به برخی از توصیه‌ها در چه گردابی گرفتار می‌شویم، هر چند کالبد شکافی رخدادهای صورت گرفته باعث رنجش برخی افراد می‌شود.

دکتر نمکی افزود: برخی سیاست زدگی کرده و از هر واژه مدیران دلسوز بهره برداری سیاسی می‌کنند تا با زدن رقیب در شرایطی که شاهد بروز مشکلاتی هستیم، کشور را وارد چالش کنند هر چند که ما تلاش کردیم کار خود را انجام دهیم و در برابر این اقدامات سکوت کردیم.

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی استان همدان همانند بسیاری از استان‌های کشور سه پیک همه گیری ویروس را به سلامت پشت سر گذاشته، در حالیکه کسی متوجه مدیریت این اپیدمی توسط این عزیزان نشد به گونه‌‌ای که در پیش گرفتن این شیوه‌های بی‌سرو صدا و مدبرانه موجب شد برخی فکر کنند ما کاری نمی‌کنیم.

دکتر نمکی بیان کرد: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی برای تامین تجهیزات مورد نیاز بیماران کرونایی به ویژه اکسیژن ساز مشکلات زیادی را تحمل کردند تا جایی که مجبور به تامین کپسول اکسیژن از خانه‌ها برای پیشگیری از خفگی بیماران شدند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: وزارت بهداشت، روزهای سختی را در هفته گذشته پشت سر گذاشت چرا که این مجموعه با ویروس چموش و سرکشی مواجه شد که «ان. اچ. اس» انگلیس را به زانو درآورده بود.

وی ادامه داد: می‌دانستیم که مواجهه با این ویروس نیازمند تدابیر و تمهیدات لازم است بنابراین برنامه و طرح‌هایی در راستای تشدید بیماریابی در قالب طرح سردار شهید سلیمانی تدوین و اجرایی کردیم.

دکتر نمکی افزود: می‌دانیم ایران اسلامی به کرونا نخواهد باخت و اطمینان داریم مدیریت عزتمندانه باعث بُرد جمهوری اسلامی ایران و تداوم استمرار مقتدرانه این کشور در عرصه بین المللی می‌شود.

وی تاکید کرد: با این وجود بیان اینکه این موج سنگین در کمترین زمان کشور را در نوردیده و می‌تواند کشور را گرفتار کند، یک حرف و نظر کارشناسی بدون هر گونه پیرایه سیاسی است.

وی گفت: احتمال می‌رود از این آشفته بازار، سیاست زدگان ورشکسته سو استفاده کنند که این مشکل ما نیست چرا که وزارت بهداشت همانگونه که سفر به برخی کشورها را جایز نمی‌داند همان سفر را به عتبات عالیات، نقطه تفریحی و آستان مقدس نیز جایز نمی‌داند.

مشکلی تامین دارو در کشور نداریم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: باید با پیش بینی فیلتری به عنوان درمان سرپایی و افزایش درمانگاه‌های ۱۶ ساعته، از سر ریز بیماران به بیمارستان کم کنیم چراکه در غیراین صورت هفته آینده با کمبود تخت مواجه می‌شویم.

دکتر نمکی گفت: در حال حاضر در هیچ جای مملکت کمبود دارو وجود ندارد و با وجود فشارهای مضاعف و کاهش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی ارز وزارت بهداشت نسبت به سال ۹۷ در این سال کرونایی هیچ کمبودی در بخش داروی مورد نیاز مراکز درمانی نیست.

وی با بیان اینکه موج سنگین کرونا در راه است، اظهار داشت: به ملت وعده و قول داده‌‌ام در جمهوری اسلامی ایران نگذاریم بیماری در پشت در بیمارستان سرگردان شود و تاکنون نگذاشتیم کسی به عنوان قومیت و طبقه اقتصادی خاص از خدمات سلامت محروم شود حتی ۲۰۰ هزار نفر از افاغنه بدون کارت در این کشور رایگان بستری شده اند.

وی ادامه داد: اعتبار مورد نیاز برای تکمیل طرح‌های بهداشتی و درمانی با پیشرفت فیزیکی بالا طبق وعده رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه ریزی کشور در اولویت قرار دارد و نمی‌گذاریم طرح آماده بهره برداری در کشور معطل بماند.

کار واکسیناسیون تمامی کادر درمان هفته آینده به پایان می‌رسد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین اعلام کرد که در هفته پیش رو کار واکسیناسیون تمامی کادر درمان به پایان می‌رسد و واکسینه کردن دیگر اقشار علیه ویروس کرونا آغاز خواهد شد.

دکتر نمکی افزود: اردیبهشت و خرداد امسال نیز پوشش واکسیناسیون داخلی و وارداتی بیشتر می‌شود تا با این عزم و نیت شما بتوانیم موج چهارم ویروس کرونا را نیز به خوبی مدیریت کنیم.

وزیر بهداشت: اجازه شکاف بین ۲ مولفه یگانه «دین و سلامت» را نخواهیم داد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در رابطه با برگزاری آیین‌های مذهبی اجازه نمی‌دهیم بین ۲ مولفه یگانه «دین و سلامت» گسست و شکاف ایجاد شود و وزارت بهداشت با اجرای آیین‌های عبادی ماه مبارک رمضان منوط به اجرای دقیق پروتکل‌ها و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، مخالفتی ندارد.

دکتر «سعید نمکی» روز پنجشنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان، تاکید کرد که با اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله کرونا از جمله فاصله گذاری اجتماعی، می‌توان نسبت به برگزاری آیین‌های مذهبی و عبادی حتی در مناطق قرمز کرونایی نیز اقدام کرد.

وی اظهار داشت: در زمینه برگزاری آیین‌های عبادی و مذهبی ماه مبارک رمضان در مناطق قرمز کرونایی مکاتباتی با مسئولان مربوطه انجام شده که این موارد و پیشنهادهای مطرح شده در نشست روز شنبه ستاد ملی کرونا مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در رابطه با آیین‌های مذهبی نباید بگذاریم دوگانه دین و سلامت ایجاد شود چرا که همواره این ۲ مولفه یگانه هستند و نباید گسست و شکاف در «دین و سلامت» مردم به ویژه در زمینه مراسم و مجالس معنوی ایجاد شود.

دکتر نمکی گفت: دشمنان نظام اسلامی تلاش خود را بر این نقطه متمرکز کردند که بتوانند شیوع ویروس کرونا را به جمع شدن مومنان در یک مراسم گره بزنند و به شدت روی این موضوع در حال برنامه ریزی برای بروز آسیب و گزند به مبانی دینی و مذهبی هستند که باید به شدت در این خصوص مراقب باشیم.

وی اظهار داشت: باید با پیش بینی و تدوین پروتکل‌هایی بهداشتی متناسب، فضا را برای مومنان و متدینین برای انجام فرائض دینی و برگزاری بهینه مجالس مذهبی و حتی نماز جمعه در مناطق قرمز برای مدت زمان محدود و مشخص را فراهم کنیم چرا که برگزاری این مجالس در صورت اجرای دقیق موازین بهداشتی و براساس ضوابط مشخص و علمی، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین در خصوص طب سنتی نیز گفت: طب سنتی به ۲ مقوله تقسیم بندی شده که نخست «شارلاتانیسم» است یعنی جریانی با سو استفاده از این واژه دکان ۲ نبش برای عوام فریبی باز کرده است.

دکتر نمکی افزود: اما اگر طب سنتی به عنوان موضوعی دیرینه، دانشجویان طب را با دانش و رویکرد افرادی همچون بوعلی سینا آشنا کند موجب وابستگی نخبگان و دانشجویان به فرهنگ قدیمی ایرانی اسلامی و احساس غرور و افتخار به وجود چنین اندیشمندانی در کشور می‌شود.

به گفته وی، هنگام تصدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به معاون آموزشی وزارتخانه ابلاغ کردم همانگونه که دانشجوی ایرانی اندیشمندان خارجی را می‌شناسد باید با بوعلی و دیگر علمای کشور نیز آشنا شود.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر در دانشکده پزشکی برای آشنایی دانشجویان با طب سنتی، ۲ واحد درسی در این خصوص ارائه می‌شود./ ایرنا

کپی