اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

دیدار رئیس‌جمهوری تایوان با فرستادگان بایدن

دیدار رئیس‌جمهوری تایوان با فرستادگان بایدن

رئیس جمهوری تایوان امروز (پنج‌شنبه) در دیدار با فرستاده‌های رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، تایوان با آمریکا برای مقابله با مانورهای بی‌پروا و اقدامات تحریک‌آمیز چین در بحبوحه تهدیدات فعالیت‌های نظامی‌اش همکاری خواهد کرد.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، مقامات ارشد سابق آمریکا از جمله "کریس داد"، سناتور سابق و "ریچارد آرمیتاژ" و "جیمز اشتاینبرگ"، معاونین سابق وزرای امور خارجه به درخواست جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به تایوان سفر کرده‌اند تا تعهد بایدن به تایوان و دموکراسی‌اش را نشان دهند.

"تسای اینگ-ون"، رئیس جمهوری تایوان به این هیئت آمریکایی در جریان دیدار امروز در دفتر ریاست جمهوری گفت: فعالیت‌های نظامی چین در منطقه صلح و ثبات منطقه‌ای را تهدید کرده است.

وی افزود: ما از همکاری با کشورهای همفکر از جمله آمریکا برای تضمین مشترک صلح و ثبات منطقه اقیانوس آرام-هند و مقابله با مانورهای بی‌پروا و اقدامات تحریک‌آمیز استقبال می‌کنیم.

تسای اینگ-ون متعهد شد تا به همکاری با آمریکا برای مقابله با جنگ روانی و اطلاعات غلط ادامه دهد.

وی اظهار کرد: تایوان به دنبال ازسرگیری هر چه سریع‌تر مذاکرات تجاری با آمریکاست. تایپه مدت‌هاست که برای برقراری یک توافق تجاری آزاد با واشنگتن تلاش کرده است.

کریس داد به تسای اینگ-ون گفت: دولت بایدن دوست معتمد و قابل اعتماد تایوان است که به این جزیره در توسعه فضای بین‌المللی‌اش کمک خواهد کرد و از سرمایه‌گذاری‌های آن در بخش دفاع از خود حمایت می‌کند.

وی افزود: شراکت آمریکا با تایوان از همیشه قوی‌تر است و این سفر با هدف تاکید مجدد بر تعهد بایدن به این جزیره انجام شده است.

تایوان حساس‌ترین موضوع قلمرویی برای چین محسوب می‌شود و یکی از منابع مشاجره میان پکن و واشنگتن است.

این سفر غیررسمی هیئت آمریکایی به تایوان بیش از پیش به روابط چین-آمریکا خدشه خواهد زد.

/ایسنا 

کپی