اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

روباتی که زیرآب شنا می‌کند

روباتی که زیرآب شنا می‌کند

در طول سال‌ها محققان دانشگاه کارنگی ملون، روبات مار معروف خود را ارتقاء داده‌اند تا به او توانایی انجام کارهایی مانند صعود به تپه‌های شنی و گرفتن اشیاء را بدهند. اخیرا نیز ربات ارتقاء یافته آنها می‌تواند در زیر آب شنا کند.

کار بر روی "روبات مار سخت ماژولار زیر آب" (HUMRS) در ژوئیه سال ۲۰۲۰ آغاز شد.محققان آزمایشگاه رباتیک دانشگاه با تطبیق ماژول‌های مقاوم در برابر آب کاری کردند که این روبات بتواند در شرایط سخت نیز کار کند.

سپس آنها یک سری توربین و پیشران به روبات اضافه کردند تا بتواند در زیر آب حرکت کند. کار بر روی این پروژه به سرعت انجام شد و روبات "HUMRS" توانست برای اولین بار در استخر این دانشگاه شنا کند.

انستیتوی تولید پیشرفته رباتیک (ARM) حامی مالی آخرین نسخه ارتقاء یافته این روبات بود.

محققان آزمایشگاه روباتیک پیش بینی می‌کنند سازمان‌هایی مانند نیروی دریایی ایالات متحده از این ربات برای بررسی  کشتی‌ها و زیردریایی‌هایی که از بندر دور هستند، استفاده کنند.

اندازه کوچک و انعطاف پذیری HUMRS همچنین نشان دهنده آن است که این روبات می‌تواند به مناطقی مانند لوله‌ها که رفتن به آنجا برای دیگر ابزارها مشکل است، برود. علاوه بر کاربرد نظامی، همچنین می‌توان از آن در کارهایی مانند بازرسی لوله‌ها، تانک‌ها و دکل‌های دریایی استفاده کرد./ایسنا

کپی