اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

۷۳۸ زندانی جرائم غیر عمد در خراسان رضوی با کمک نیکوکاران آزاد شدند

۷۳۸ زندانی جرائم غیر عمد در خراسان رضوی با کمک نیکوکاران آزاد شدند

مدیرکل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان رضوی گفت: نیکوکاران و نهادهای مردمی و حمایتی پارسال ۷۳۸ زندانی جرایم غیر عمد شامل ۷۰۲ مرد و ۳۶ زن را از زندانهای استان آزاد کردند.

اداره کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان رضوی، سعید سرباز جانفدا افزود: این زندانیان با مدیریت ستاد رسیدگی به امور دیه استان از زندان آزاد شدند.

وی ادامه داد: این افراد به واسطه تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی، ایراد صدمه بدنی غیر عمد، مهریه، نفقه و بدهکاری مالی محکوم شده بودند و با مجموع ۹۵۲ میلیارد ریال بدهی مالی در زندانهای استان دوران حبس خود را می‌ گذراندند.

مدیر کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان رضوی گفت: با پرداخت ۱۵۵ میلیارد ریال کمک بلاعوض ستاد دیه، ۹۵ میلیارد ریال اعطای تسهیلات بانکی، ۳۲۰ میلیارد ریال گذشت شاکیان این افراد ، ۱۱۶ میلیارد ریال آورده خود محکومان و در نهایت ۲۶۶ میلیارد ریال پذیرش اعسار و تقسیط اعسار زمینه آزادی این تعداد زندانی فراهم شد.

جانفدا افزود: کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد، خیری 2 سویه است چرا که خیرین علاوه بر ایجاد زمینه آزادی فرد زندانی و کاهش آسیب وارده به خانواده های آنان، زمینه احقاق حقوق از دست رفته شاکی پرونده که به نوعی متضرر شده است را نیز فراهم می آورند و این خیر و برکت شامل هر 2 طرف پرونده می شود.

وی با اشاره به این که بیشترین آمار زندانیان جرائم غیر عمد با ۶۶ درصد مربوط به محکومیتهای مالی است از مردم خواست تا در مبادلات و مراودات اقتصادی و مالی خود دقت و ملاحظات لازم را مدنظر قرار دهند تا دچار ضرر و زیان و مشکلات قضایی نشوند.

۱۱ زندان، یک کانون اصلاح و تربیت و همچنین اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی چناران در خراسان رضوی تحت مدیریت اداره ‌کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی این استان قرار دارند.

طبق اعلام مسوولان قضایی، استان ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی ۱۷ هزار زندانی دارد./ایرنا

کپی