اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
سرپرست جهاد کشاورزی:

سال گذشته افزون بر ۱۰ هزار تن گوشت مرغ و تخم مرغ در ابرکوه تولید شد

سال گذشته افزون بر ۱۰ هزار تن گوشت مرغ و تخم مرغ در ابرکوه تولید شد

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: سال ۱۳۹۹ ، ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گوشت مرغ و تخم مرغ در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف یزد و استان های همجوار شد .

علی محمد هوشمند روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ،افزود: از این میزان تولید، پنج هزار و ۵۰۰ تن گوشت مرغ و بقیه تخم مرغ است .

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون در این شهرستان پنج واحد مرغ تخم‌گذار با ظرفیت ۲۸۰ هزار قطعه از سوی فعالان بخش اقتصادی در حال تولید است و  در این واحدها زمینه اشتغال ۷۰ نفر از افراد جویای کار فراهم شد.

این مسوول ادامه داد: با همکاری تلاشگران عرصه تولید ۷۰ واحد مرغ گوشتی که بیش از نیمی از آنها فعال است  در هر دوره  یک میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه جوجه یک روزه را برای تولید گوشت مرغ پرورش می دهد.

وی یادآور شد: ظرفیت هر یک از این واحدها ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار قطعه جوجه یک روزه در هر دوره است که در این واحدها حدود ۲۵۰ نفر به طور مسقیم در زمینه پرورش مرغ گوشتی فعالیت دارند.

سرپرست جهاد کشاورزی ابرکوه اضافه کرد: یک واحد پرورش مرغ تخم‌گذار ۱۵۰ هزار قطعه ای از سوی یکی از کارآفرینان به نام « سید احمد عظیمی » به صورت مکانیزه از سال گذشته در حال تولید است .

هوشمند اظهار کرد: این کارآفرین در اواخر سال ۱۳۹۹ این واحد تولیدی را با ۲۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری که ۶۰ میلیارد آن وام  اشتغال پایدار روستایی است، احداث کرد.

وی بابیان اینکه در این واحد تولیدی ۴۵ نفر مشغول کار هستند، ادامه داد :  روزانه هشت تن تخم مرغ  در این واحد تولید  و روانه بازار مصرف می شود.

این کارآفرین با اشاره به اینکه در استان های مختلف ایران در زمینه تولید صنعت طیور فعالیت دارد، افزود: چهار واحد مرغ مادر در ارومیه ، یک واحد کارخانه جوجه کشی در آمل و یک واحد کارتن سازی در اشتهارد کرج تاکنون احداث کرده است و سال ۱۳۷۶ در ابرکوه بزرگترین واحد مرغ گوشتی به ظرفیت پنجاه هزار قطعه را راه اندازی کرد.

ابرکوه رتبه سوم تولید محصول دامی استان یزد را در اختیار دارد و سالانه حدود ۴۰ هزار تن فرآورده های دامی شامل  پنج هزار و ۵۰۰ تن گوشت مرغ ، یکهزار و ۶۳۰ تن گوشت قرمز ، ۲۴ هزار و ۷۵۰ تن شیرخام، ۱۶ تن عسل و پنج هزار تن تخم مرغ تولید می کند که ۷۰ درصد آن در بازار سایر استان‌ها و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد./ایرنا

کپی