اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

ماجرای سرقت بنزین از پالایشگاه تهران چه بود؟

ماجرای سرقت بنزین از پالایشگاه تهران چه بود؟

2 برادر که از یک سال قبل با طراحی نقشه‌ای حساب شده و خرید زمینی به مساحت 2 هکتار در نزدیکی پالایشگاه تهران و حفر تونل قصد سرقت بنزین تصفیه شده داشتند، در حین عملیات سرقت بر اثر نشت گازهای سمی و غرق شدن در بنزین جان باختند.

به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، حدود ساعت 21:30 دوشنبه شب نگهبان یک قطعه زمین چهاردیواری در محدوده کهریزک پس از تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی 110 عنوان کرد که ساعاتی پیش 2 نفر به درون چاهی رفته‌اند و خبری از آنها نیست. پس از این تماس، مأموران بلافاصله به محل مراجعه کردند و نیروهای امدادی و آتش‌نشانی را در جریان قرار دادند و تحقیقات درباره علت رفتن 2 نفر به داخل چاه آغاز شد.
مأموران آتش‌نشانی پس از رسیدن به محل و بررسی اعلام کردند که انتهای چاه به خط لوله بنزین شهرری به پالایشگاه نایین متصل است. با توجه به این که انتهای مسیر چاه را بنزین زیادی مسدود کرده بود، امکان دسترسی به این افراد میسر نبود چرا که گاز بنزین نیز در چاه جمع شده بود و از همان ابتدا مشخص شد که این گاز سمی هر دو فرد داخل چاه را کشته است.
در ادامه جست‌وجو برای 2 نفر گمشده این ماجرا تا ساعت 6:30 صبح سه‌شنبه ادامه داشت تا اینکه هماهنگی‌های لازم برای قطع خط لوله بنزین انجام شد.
در نهایت آتش‌نشانی و امداد و نجات موفق شدند اجساد این افراد را از چاه خارج کنند. در ادامه مشخص شد این 2 مرد با حفر چاهی ۱۷ متری به طور عمودی و ۵۰ متر به‌صورت افقی سعی داشتند تا به این خط لوله بنزین دست پیدا کنند. در واقع آنها در این عملیات سرقت 98 درصد از برنامه‌شان عملی شده بود اما به محض این که لوله را باز کرده بودند تا استخراج را انجام بدهند به‌دلیل فشار بنزین‌های داخل لوله، در سرقت‌شان ناکام ماندند و جانشان را از دست دادند.
سرهنگ جلیل موقوفه‌ای رئیس پلیس پیشگیری تهران در این باره گفت: در بررسی‌های دقیق‌تر مأموران مشخص شد که این 2 برادر 25 و دیگری 35 سال سن داشتند و با یک برنامه‌ریزی از قبل طراحی شده یک سال قبل زمینی را به مساحت 2 هکتار در قالب یک چهاردیواری در نزدیکی خط انتقال بنزین خریداری می‌کنند تا بتوانند پس از حفاری، بنزین استخراج کنند. حتی تعداد زیادی بشکه هم تهیه کرده بودند تا بتوانند بنزین‌های سرقتی از پالایشگاه را در داخل بشکه‌ها بریزند. تحقیقات مشخص کرد که عملیات حفاری از شهریور ۹۹ با کمک 2 دستگاه خودرو آغاز شده بود.
وی در توضیح بیشتر هم افزود: آنها یک همدست هم داشتند که با کمک او کار حفاری زمین را انجام می‌دادند. البته نگهبانی هم که در داخل اتاقکی در داخل چهاردیواری زندگی می‌کرد و پس از بی‌خبری 2 برادر با پلیس تماس گرفته بود، از ماجرای سرقت با خبر بود و در حال حاضر نگهبان و همدست این 2 برادر در بازداشت هستند و از آنها ادوات حفاری و 2 خودرو کشف و ضبط شد.

کپی