اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

به افسانه‌ها سفر کنید

به افسانه‌ها سفر کنید
حسن دادشکر کارگردان و بازیگر

یکی از بهترین راه‌ها برای گذراندن اوقات فراغت مراجعه به کتاب‌های قصه است؛ دنیای کتاب بسیار جذاب است اما به شرطی که بچه‌ها را در این دنیا درست هدایت کنیم. بهترین انتخاب به نظر من برای مطالعه، داستان‌های ایرانی است.

ارتباط بچه‌های امروز با فرهنگ گذشته ایران ضعیف است و ما موظف هستیم داستان‌های قدیمی را برایشان روایت کنیم ؛ برای این کار می‌توانیم از کتاب‌هایی مانند «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»، کتاب‌های علی اشرف درویشیان و کتاب‌های فضل‌الله مهتـــــــــــدی صبحی استفاده کنیم و بچه‌ها را با ســــنن و آداب گذشته آشنا کنیم. سرعت دنیای جدیــــــد عجیـــــــــب و غریب است و اگر به فرهنگ گذشته خودمان و به آداب و رســـــــــــوم خوب گذشـــــــــــته خودمان وابسته نباشیم دنیای جدید ما را قورت می‌دهد و تنها شبیه یک ماشین می‌شویم؛ نباید اجازه بدهیم که این اتفاق برای بچه‌ها بیفتد.
در داستان‌های قدیمی ما غول و دیو و جادوگر داریم و داستان‌های امروز این افسانه‌ها را به‌ صورت ماشین روایت می‌کنند. به همین دلیل اگر این قصه‌ها، خوب برای بچه‌ها تعریف شوند برایشان حتماً جذاب است؛ داستان‌های افسانه‌ای ما مبتنی بر تخیل است و کسی  که این داستان‌ها را می‌شنود با خود می‌برد. بچه‌های ما باید درباره سنت‌ها و آداب و رسوم ما و صمیمیتی که وجود داشته بدانند و نباید ریشه‌هایمان را فراموش کنیم. بهترین راه برای گذشتن از این فراموشی خواندن این قصه‌هاست.
قصه‌های صبحی
نوشته: فضل‌الله مهتدی
نشر: معین

کپی