اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
وقتی تخصص کشاورزی خانوادگی می‌شود

هدیه باغ عروس اصفهان در دلتنگی‌های کرونا

هدیه باغ عروس اصفهان در دلتنگی‌های کرونا
حمیرا حیدریان خبرنگار

آپارتمان‌نشینی این روزهای مردم شهرنشین به‌دلیل شرایط اقتصادی و تراکم جمعیت از یک سو و شرایط سخت اقتصادی و شیوع بیماری کرونا از سوی دیگر هر شهروندی را برای فرار از دغدغه‌ها حتی برای دقایقی به سوی پارک ها یا گلخانه‌هایی می‌کشاند که حس زندگی را در روح شان زنده کند.

 یکی از این گلخانه‌ها که در قلب شهرو شهروندان اصفهان خود را جا کرده است، گلخانه‌ای خانوادگی است که بیش از 160گونه گل آپارتمانی را پرورش می‌دهد که در نوع خود منحصر به فرد است و به گفته صاحبان آن شهروندان با بازدید از آن تاکنون نام‌هایی چون دالان عشق، راهروی زندگی، مسیر دوستی، باغ عروس و... به آن لقب داده‌اند.
رسول گودرزی، یکی از صاحبان و پرورش‌دهندگان این باغ گل در گفت‌و‌گو با «ایران» در خصوص راه‌اندازی این گلخانه گفت: حدود 20 سال است که فعالیت روی پرورش گل و گیاه را به‌صورت حرفه‌ای و خانوادگی در اصفهان انجام می‌دهیم و پیش از این نیز پدرم که مهندس کشاورزی است سال‌های مدیدی است که به این کار مشغول است و وجود تجربیات وی باعث پیشرفت بیشتر ما در این کار شده است.وی با بیان اینکه خود دامپزشک و فارغ‌التحصیل رشته باغبانی نیز است، افزود: با همراهی خواهرم که دکترای کشاورزی دارد این گلخانه و 3 گلخانه دیگر را که در شهرستان اصفهان داریم با کمک یکدیگر اداره می‌کنیم.وی اظهار داشت: در این گلخانه حدود 160 نوع گونه گیاه آپارتمانی در مساحتی بالغ بر 3000 متر پرورش داده می‌شود. که از این میزان 1500 متر مربع به پوشش گلخانه‌ای اختصاص داده شده است و 1500 متر دیگر آن در فضای باز است.
وی با بیان اینکه هدف اصلی راه‌اندازی این گلخانه در درجه اول انس انسان با طبیعت است، بیان داشت: در این گلخانه که علاقه مندان بسیاری را جذب خود کرده است بالغ بر 9000 گلدان از انواع گل های آپارتمانی پرورش و نگهداری می‌شود. در واقع راه‌اندازی این گلخانه تنها با هدف فروش انجام نشده بلکه علاقه‌مند کردن مردم به گل و گیاه است که خوشبختانه در این کار موفق بوده‌ایم.این پرورش دهنده گل و گیاه خاطرنشان کرد: در این گلخانه بجز گل‌های داخلی چند گونه وارداتی همچون پرنده بهشتی، زاموفیلیا و سانسوریا و... نیز پرورش و تکثیر شده‌اند که نسبت به گونه اصلی خود حتی مقاوم‌تر هستند و دیگر نیاز به وارد کردن آنها نیست.وی عنوان کرد: در حال حاضر به غیر از این گلخانه که به‌صورت ویژه و خاص راه‌اندازی شده است و 3 گلخانه دیگر؛ کار پرورش گل و گیاه در 30 هزارمتر مربع در فضای باز را نیز در دست داریم. همچنین گلخانه‌ای در شمال کشور قرار است راه‌اندازی شود که به‌دلیل شرایط آب و هوایی وگونه‌های موجود در آنجا این گلخانه شروع به کار می‌کند.

کپی