اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد

نمی‌خواهیم اورانیوم ۶۰ درصد را برای سوخت راکتور تهران استفاده کنیم

نمی‌خواهیم اورانیوم ۶۰ درصد را برای سوخت راکتور تهران استفاده کنیم

امریکا: ما همچنان هدف خود را از طریق گفت‌وگوهای غیرمستقیم با ایران دنبال می‌کنیم گروه سیاسی/ دو روز پس از وقوع حادثه در تأسیسات هسته‌ای نطنز که خساراتی را برای این مرکز مهم هسته‌ای کشورمان به بار آورد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیم ایران برای آغاز غنی‌سازی 60درصد را تأیید کرد.

در شرایطی که مذاکرات نمایندگان ایران و کشورهای 1+4  با حمایت امریکا امیدها را برای لغو تحریم‌های هسته‌ای و بازگشت برجام به مسیر اجرا پررنگ کرده است، رژیم صهیونیستی  می‌کوشد با تشدید اقدامات مخرب خود علیه تأسیسات هسته‌ای که در ماجرای اخیر حمله به نطنز بازتاب یافت، هم مذاکرات هسته‌ای وین را تحت تأثیر قرار دهد و هم جبهه تبلیغی تازه‌ای علیه ایران بگشاید. دور جدید مذاکرات هسته‌ای از امروز در وین آغاز می‌شود و این در حالی است که تصمیم تهران برای آغاز غنی‌سازی 60 درصد تحولات مربوط به مذاکرات را هم تحت تأثیر قرار داده است. با این حال مقام‌های غربی در واکنش، ضمن ابراز نگرانی از این اقدام بر لزوم تداوم رایزنی‌های دیپلماتیک تأکید کرده‌اند.

‌اقدام در چارچوب مصوبه مجلس
مقام‌های ایرانی پس از اعلام تصمیم برای آغاز غنی‌سازی 60 درصد اهداف و ابعاد این اقدام را تشریح کردند. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی اقدام ایران برای تولید اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد را بر اساس قانون اقدام راهبردی مجلس برای رفع تحریم‌ها دانست. صالحی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: نمی‌خواهیم اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد را به عنوان سوخت راکتور تهران استفاده کنیم، بلکه برای ساخت Targetهای U3O8 است که اورانیوم (U) آن ۶۰ درصد غنا دارد. بنابراین با اورانیوم ۶۰ درصد «هدف» یا Target درست می‌کنیم. وی گفت که این Targetها در راکتور تهران قرار می‌گیرند که پس از طی فرایندی ماده حاصل از آن به عنوان ماده اولیه ساخت و تولید بسیاری از رادیوداروها مورد استفاده قرار می‌گیرد. صالحی تأیید کرد که انجام این کار در چارچوب برجام پیش‌بینی شده است. رئیس سازمان انرژی اتمی درباره ابعاد خسارات وارد شده به تأسیسات نطنز هم گفت: اینکه سانتریفیوژها صدمه دیدند درست است اما اینکه چه تعداد و با چه کیفیتی صدمه دیده‌اند در حال بررسی است. او با بیان اینکه مقدمات اجرای ۶۰ درصد را انجام داده‌ایم و غنی‌سازی در نطنز متوقف نشده و مقدار غنی‌سازی هم قابل توجه است، افزود: فقط یک سالن ما دچار اشکال شده است و در اسرع وقت و ظرف حداکثر دو روز آینده برق اصلی‌اش متصل می‌شود و آغاز فرایند جایگزینی سانتریفیوژهای آسیب دیده با دقت و سرعت انجام خواهد گرفت. رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به اینکه افزایش هزارتایی سانتریفیوژها به 5 هزار و 60 سانتریفیوژی که وجود داشت در چه چارچوبی انجام می‌شود، گفت: این اقدام در راستای گام‌های ایران برای کاهش تعهدات برجامی و بر اساس ماده ۲۶ و ۳۶ برجام انجام می‌شود. علاوه بر این، سازمان انرژی اتمی هم در بیانیه‌ای با اشاره به اقدامات تروریستی دشمنان، اعلام کرد که تأسیسات هسته‌ای نطنز با سرعت هرچه بیشتر به سوی اهداف تعیین‌شده حرکت خواهد کرد. مقام‌های ایرانی روز سه‌شنبه در نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کردند که هزار سانتریفیوژ جدید در نطنز نصب خواهد شد و این میزان جدای از ۵۰۶۰ سانتریفیوژ موجود در نطنز است که ممکن است تعدادی از آنها در اثر اقدام تروریستی روز یکشنبه در سایت نطنز صدمه دیده باشند. ایران گفته است که هزار سانتریفیوژ جدید از نوعIR-1  خواهد بود اما میزان بهره وری/ راندمان این ماشین‌های جدید که نصب می‌شوند ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.
‌نامه اعتراضی به آژانس در پی حادثه نطنز
کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین هم با اعلام آغاز غنی‌سازی 60 درصد توسط دو آبشار IR-4‌ و IR-6 در سایت هسته‌ای نطنز، در پیام توئیتری نوشت: اصلاحات فرایند آغاز شده و انتظار داریم که هفته ‌آینده محصول مورد نظر جمع‌آوری شود. این محصول به طور قابل توجهی کیفیت و کمیت محصولات رادیودارویی را بهبود خواهد بخشید. غریب آبادی همچنین در پی خرابکاری در تأسیسات غنی سازی نطنز در نامه‌ای به رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی این اقدام را مصداق تروریسم هسته‌ای خواند. او در این زمینه در توئیتی با انتشار این نامه نوشت: در نامه به گروسی نوشتم هرگونه حمله مسلحانه و تهدید علیه تأسیسات هسته‌ای که برای مقاصد صلح‌آمیز استفاده می‌شود، نقض اصول منشور ملل متحد، قوانین بین‌المللی و اساسنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.
‌امریکا: همچنان به مذاکره پایبندیم
امریکا در حالی که اقدام به غنی‌سازی 60 درصد ایران را تحریک‌آمیز توصیف کرد، بر پیگیری جدی مذاکرات دیپلماتیک هم تأکید کرد. «جن ساکی»،‌ سخنگوی کاخ سفید گفت که اعلام تحریک آمیز ایران درباره غنی‌سازی اورانیوم تا 60 درصد را جدی می‌گیریم. با این حال او تأکید کرد: ما همچنان هدف خود را از طریق روند دیپلماتیک و گفت‌وگوهای غیرمستقیم با ایران دنبال می‌کنیم. او این را هم گفت که آغاز غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران تا 60 درصد،‌ جدیت آن در گفت‌وگوهای وین را زیر سؤال می‌برد. دولت فرانسه هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که پاریس اعلام ایران درباره آغاز غنی‌سازی 60 درصد را تحولی جدی دانسته که نیازمند واکنشی هماهنگ شده از سوی کشورهای مشارکت کننده در مذاکرات هسته‌ای است. کاخ الیزه در ادامه اضافه کرد که این هماهنگی‌ها در حال انجام است.
‌رایزنی سازنده «اولیانوف» و عراقچی در وین
«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در وین هم در پیامی در توئیتر از شفاف‌سازی ایران در این زمینه استقبال کرد و نوشت: ایران همواره در اقدامات انحرافی خود کاهش تعهداتش از برجام شفاف بوده است. او ادامه داد: نیازی به گفتن این نیست که ما از این مسأله (غنی‌سازی ۶۰ درصد) خرسند نیستیم اما عادت داریم که بزرگ فکر کنیم. ما نباید روی دشواری‌های موجود تمرکز کنیم بلکه باید روی احیای برجام متمرکز شویم. اگر به موفقیت دست یابیم این مسأله و سایر مشکلات بزودی رفع خواهد شد. نماینده روسیه دیدار روز گذشته‌اش را با سیدعباس عراقچی، رئیس هیأت ایرانی که برای مذاکرات برجام در وین حضور دارد، پیش از نشست برجامی امروز (پنجشنبه) با سایر اعضای این توافق، مفید توصیف کرد. روز سه‌شنبه هیأت ایرانی به ریاست عراقچی و با حضور نمایندگانی از وزارت نفت و بانک مرکزی برای شرکت در دور جدید گفت‌وگوها با گروه ۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا در چارچوب کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کردند. گفتنی است در ادامه دیدارها و رایزنی‌های دوجانبه و چندجانبه هیأت ایرانی در وین، «وانگ گون»، رئیس هیأت چینی با حضور در محل اقامت عراقچی با وی دیدار و دو طرف آخرین وضعیت گفت‌وگوها و رایزنی‌ها در ارتباط با برجام و مسائل هسته‌ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. نشست جمعی هیأت‌های دیپلماتیک ایران و 1+4 امروز در شهر وین برگزار می‌شود.‌
بیانیه تروئیکای اروپایی
سه کشور اروپایی عضو برجام  در بیانیه‌ای مشترک به تصمیم ایران برای آغاز غنی سازی 60 درصدی واکنش نشان دادند. آلمان، فرانسه و انگلیس در این بیانیه مدعی شده اند که این یک تحول جدی است زیرا تولید اورانیوم بسیار غنی شده گامی مهم در جهت تولید سلاح اتمی است. ایران نیاز متقاعدکننده‌ای برای غنی‌سازی در این سطح ندارد. این سه کشور همچنین درباره برنامه ایران برای نصب ۱۰۰۰ سانتریفیوژ دیگر در نطنز که به شکلی قابل توجه توانایی غنی سازی ایران را افزایش می‌دهد، ابراز نگرانی کردند. آنها با اشاره به گفت‌وگوهای برجامی وین، اعلامیه ایران همزمان با گفت وگوهای دیپلماتیک را تأسف بار و خطرناک توصیف کردند و آن را مغایر «حسن نیت» در این گفت‌وگوها خواندند. این کشورها در ادامه از ایران خواستند روند جاری را پیچیده تر از این نکند.‌‌ این واکنش درحالی از سوی اروپایی ها اتخاذ شد که وزیر خارجه کشورمان، به امریکا نسبت به پیامدهای هرنوع تعلل در تصمیم گیری برای رفع تحریم ها هشدار داد. محمدجواد ظریف در «توئیتر» نوشت: «تروریسم هسته‌ای در نطنز چرخه خطرناکی را شروع کرده که تنها با پایان دادن به تروریسم اقتصادی ترامپ می‌تواند مهار شود. بایدن/ هریس انتخاب واضحی در پیش روی خود دارند: یا توافق اوباما/ بایدن و یا کمپین شکست حداکثری ترامپ. جایگزین دیگری وجود ندارد. زمانی زیادی نیز باقی نمانده است.»

کپی