اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

چین و اتحادیه اروپا علیه جنگل‌ها
بنیاد جهانی طبیعت WWF اتحادیه اروپا را دومین تخریب‌کننده بزرگ جنگل در جهان نامیده است. به گزارش این بنیاد، در مجموع ۱۶ درصد از جنگل‌زدایی در منطقه مدارگان (گرمسیری) در قالب تجارت‌ بین‌المللی به پای اتحادیه اروپا نوشته شده است. بر سکوی نخست تخریب‌کنندگان جنگل‌ها در جهان چین ایستاده که ۲۴ درصد از تخریب جنگل‌های منطقه حاره‌ای به نام او ثبت شده است. هند با ۹ درصد در مکان سوم و پیش از امریکا (با ۷ درصد) ایستاده است. بر پایه گزارش بنیاد جهانی طبیعت، این پژوهش بر پایه تصاویر ماهواره‌ای و تحقیقاتی که روی مبادلات تجاری صورت گرفته، انجام شده است.
 
---
 
 
استعفای پلیس جنجالی
همزمان با ادامه اعتراض‌ها در نزدیکی مینیاپولیس در امریکا برای سومین شب، افسر پلیسی که به یک جوان سیاه‌پوست در امریکا شلیک کرده بود و همچنین رئیس پلیس شهر مینیاپولیس استعفا دادند. ماشین داونت رایت ۲۰ ساله به‌دلیل نقض قوانین رانندگی متوقف شده بود. او زمانی که قصد داشت از دست پلیس که می‌خواست به او دستبند بزند، فرار کند، هدف گلوله قرار گرفت. «تیم کانون» رئیس پلیس و «کیم پاتر» افسر شلیک کننده دو روز پس از مرگ داونت رایت، مرکز پلیس بروکلین را ترک کردند. افسر شلیک‌کننده پیشتر گفته بود اشتباهی به جای سلاح الکتریکی از اسلحه واقعی استفاده کرده
 است.
 
---
 
وندی شرمن برگشت
سنای امریکا «وندی شرمن» نامزد پیشنهادی جو بایدن برای معاونت وزارت امور خارجه امریکا را تأیید کرد. ۵۶ سناتور از وندی شرمن برای این سمت حمایت کردند و ۴۲ سناتور نیز به او رأی مخالف دادند. در این رأی‌گیری چند سناتور جمهوریخواه با شکستن مرز‌های حزبی به نفع شرمن رأی دادند. وندی شرمن، دیپلمات کهنه کار ۷۱ ساله در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، معاون سیاسی وزیر خارجه و از مذاکره کنندگان ارشد امریکا در برجام (مذاکرات هسته‌ای با ایران) بود. شرمن بعد از ترک وزارت خارجه در ۲۰۱۵ در دانشگاه هاروارد به تدریس پرداخت.
 
 
---
 
آتش‌سوزی دردناک در یک مدرسه
در پی وقوع حریق در یک مدرسه پیش دبستانی در محله‌ای فقیرنشین در نیجر دستکم ۲۰ کودک خردسال جان خود را از دست دادند. یکی از مسئولان اتحادیه معلمان نیجر گفت: در این مدرسه ۸۰۰ دانش آموز از جمله کودکان پیش دبستانی حضور داشته‌اند. به گفته مقامات نیجر، ظاهراً آتش‌سوزی در اطراف ورودی مدرسه شروع شده است؛ بدون وجود راه خروج اضطراری، بسیاری از آنان در میان آتش گرفتار شدند و دانش‌آموزان مجبور شدند برای فرار از دیوار بالا بروند.
 
 
---
 
لغو پروانه پزشکی به علت رقص عجیب
رقص عجیب یک زن جراح پلاستیک در چالش تیک تاک باعث شد پروانه پزشکی‌اش لغو شود. این زن برزیلی در شرایطی در چالش تیک تاک شرکت کرد که یک کیسه بزرگ از چربی‌های انسان را در دست داشت؛  چربی‌هایی که گویا حاصل جراحی‌های پلاستیک لاغری بود. دکتر کارن گارسیا که بیش از ۶۴۵ هزار دنبال کننده در تیک تاک دارد، پس از به اشتراک گذاشتن این تصاویر به‌سرعت از سوی هیأت پزشکی منطقه‌ای در سائو پائولو به دلیل «اشتراک فیلم با پوست بیماران» مورد توبیخ قرار گرفت و پروانه پزشکی وی نیز باطل شد. رسانه‌های برزیلی گزارش دادند که این یک تعلیق شش ماهه است که از سوی هیأت مدیره انجمن جراحی پلاستیک برزیل (SBCP) صادر شده است. این هیأت، فیلم مذکور را «غیراخلاقی» دانست. در این کلیپ، دکتر گارسیا پلاستیکی از چربی را در دست داشت که روی آن حتی نام نواحی مختلف بدن ثبت شده بود که چربی از آن استخراج شده بود. دکتر گارسیا در حال حاضر از ملاقات با بیماران یا انجام عمل جراحی منع شده است و حتی در صورت مجرم شدن به بدرفتاری پزشکی ممکن است پروانه کاری خود را برای همیشه از دست بدهد.
 
 
 
 
 
کپی