اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

طرح «پاسپورت‌ واکسن» اجرایی می‌شود

طرح «پاسپورت‌ واکسن» اجرایی می‌شود

اتحادیه اروپا قصد دارد تا پایان ماه ژوئن (خرداد) طرح «پاسپورت واکسن» را در سراسر کشورهای عضو این اتحادیه عملیاتی کند.

 به‌گزارش یورونیوز«دیدیه ریندرز» کمیسر قضایی اروپا، روز سه‌شنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) به نمایندگان پارلمان اروپا گفت این طرح از ابتدای ماه ژوئن به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی می‌شود و تا ۲۱ همان ماه به‌صورت کامل اجرایی خواهد شد.  پاسپورت‌های واکسن، که برخلاف نامشان بیشتر شبیه گواهینامه‌های رانندگی خواهند بود، قرار است در بدو ورود شهروندان به رستوران‌ها، بارها، فرودگاه‌ها و جشنواره‌ها کنترل شوند.  پیشتر مخالفت‌هایی با این اقدام اتحادیه اروپا ابراز شده بود و شماری از منتقدان این روش صدور پاسپورت واکسن و کنترل افراد را تبعیض‌آمیز خوانده بودند.
 مخالفان می‌گویند چنین روندی مغایر با حقوق بشر است چرا که بین شهروندانی که واکسن زده‌اند و بقیه شهروندان تبعیض قائل می‌شود و نهایتاً به نوعی اختلاف طبقاتی و اجتماعی گسترده دامن می‌زند.
مقامات اروپایی گفته‌اند این گواهی سبز دیجیتال تنها یک پاسپورت واکسیناسیون ساده نخواهد بود و اطلاعاتی نظیر تاریخچه تست کرونای فرد و همچنین ابتلای او در گذشته را دربرخواهد داشت.
 برخی از کشورهای عضو اتحادیه نظیر یونان و اسپانیا که بیشتر به گردشگری وابسته هستند و می‌خواهند روند ورود گردشگران تسریع شود، برای شروع زودتر این طرح تلاش می‌کردند.
کپی