اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

معاون هنری وزیر فرهنگ: هنرهای ایرانی ۳۷ درصد از فروش حراج‌های اروپا را تشکیل می‌دهد

معاون هنری وزیر فرهنگ: هنرهای ایرانی ۳۷ درصد از فروش حراج‌های اروپا را تشکیل می‌دهد

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست «تجلی آرمان های انقلاب اسلامی از منظر هنرهای اسلامی و صنایع خلاق» گفت: سال گذشته، بیش از ۳۷ درصد از فروش حراجی‌ها در کشورهای اروپایی، مربوط به آثار ایرانی بوده است.

نشست «تجلی آرمان های انقلاب اسلامی از منظر هنرهای اسلامی و صنایع خلاق» شب گذشته (سه شنبه ۲۵ فروردین) به صورت مجازی در دانشگاه سوره برگزار شد.

سید محمدمجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید سعید احمدی زاویه دانشیار دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی دانشکده هنر، مینا صدری استادیار گروه نقاشی و مجسمه سازی دانشگاه تهران با میزبانی مهران هوشیار عضو هیات علمی دانشگاه سوره در این نشست به ارائه نظرات خود پرداختند.

در ابتدای جلسه، مهران هوشیار ضمن خوش آمدگویی وتبریک ماه رمضان به حضار جلسه به یاد و خاطره استاد عزیز شهید آوینی اشاره کرد و گفت: امیدوارم همه ما بتوانیم رهرو راه همه شهیدان و عزیزان انقلاب باشیم.

سپس، سید محمد مجتبی حسینی به جایگاه صنایع فرهنگی و مرور وضعیت هنر امروز ایران و پس از انقلاب پرداخت و گفت: کشور ما یک درصد از خاک و جمعیت این جهان را دراختیار دارد ولی میراث دار فرهنگ و هنر است؛ یکی از صفاتی که سبب می شود دیگر کشورها کشور ما را بشناسند، پایگاه هنرست. در چهل سال گذشته کشور در زمینه هنر و فرهنگ رشد بسیاری داشته ولی باید بدانیم با چه اقتضا هایی مواجه هستیم.

وی افزود: در طول این سال ها همه فعالیت ها کنار یکدیگر قرار گرفت تا بتواند تصویر درستی از حقیقت ارائه دهد تا خدمات درستی برای هنر داشته باشیم، به همین منظور از منظرهای مختلف باید به این موضوع بنگریم.

وی در ادامه به آمارهای عددی از لحاظ آموزشی اشاره و خاطرنشان کرد: حوزه فرهنگ، هنر و تربیت بدنی ۲ درصد از کل بودجه کشور را شامل شده اند و سهمی که به وزارت ‌فرهنگ تعلق میگیرد یک سوم از این آمار است؛ متاسفانه اعتبار حوزه هنر چیزی کمتر از یک درصد اعتبارات عمومی کشور است.

حسینی نیز، در انتهای صحبت های خود به درآمدزایی از هنر اشاره کرد و گفت: بسیاری از نیازهای ما در قالب تدوین یافته ارائه نشده و تنها الگوی درآمدزایی را آموزش دیدیم و راه های دیگر نادیده گرفته شده است؛ حمایت از هنر اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه قوانین تدوین شده داشته باشیم و قوانین موجود باید بازآفرینی شود، صنایع پیشرو میتواند بهترین فرصت برای اقتصاد کشور ما باشد چرا که سال گذشته در کشورهای اروپایی آثار حراجی ها بیش از ۳۷ درصد از فروششان مربوط به آثار ایرانی نیز بوده است./ایرنا

کپی