اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

نوبخت:

دولت استقراض نکرد، بانک مرکزی بزرگ‌ترین بدهکار است

دولت استقراض نکرد، بانک مرکزی بزرگ‌ترین بدهکار است

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به اظهارات اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص استقراض دولت از بانک مرکزی، گفت: بنابر گزارش وزیر نفت پول حاصل از صادرات نفت به حساب بانک مرکزی واریز شده اما این بانک در تبدیل ارز به ریال دچار تاخیر است و به همین دلیل در حال حاضر بانک مرکزی بزرگ‌ترین بدهکار دولت است.

 محمد باقر نوبخت اظهار کرد: در شرایطی که دولت اندوخته مالی در بانک مرکزی دارد چه نیازی به چاپ پول یا استقراض از بانک مرکزی است؟ اساسا بخشی از کسری بودجه دولت به همین دلیل است که منابع ارزی سریع به منابع ریالی تبدیل نمی‌شود.

همچنین  در این زمینه محسن زنگنه، رئیس کمیسیون اصلاح ساختار بودجه، گفت: کشور در سال ۹۹ شرایط خوبی نداشت، اما جای تشکر دارد که در این سال این گونه عمل کردید.

وی افزود: علی‌رغم انتقاداتی که به عملکرد بازار بورس کشور وجود دارد، کار ارزشمندی بود که به جای چاپ پول، به سمت فروش اوراق رفتید. اما باید در عین حال فکری هم به حال مردم در بازار بورس کرد.

تامین اعتبار کلیه طرح‌های عمرانی‌ای تا پایان عمر دولت دوازدهم به اتمام می‌رسند

 رییس سازمان برنامه و بودجه کشور همچنین، در جلسه مشترک با کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: کلیه طرح‌های عمرانی که قابلیت اتمام تاپایان عمر دولت دوازدهم را دارند، منابع مالی آن تامین شده است.

نوبخت گفت:کلیه طرح‌های عمرانی باید مجوز کمیسیون ماده ۲۳ را داشته باشند.

وی افزود: متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان باید بر اساس ۸۹ هزارمیلیارد بودجه مصوب صادر شود. این در حالی است که رشد حقوق در سازمان تامین اجتماعی نیازمند تشکیل جلسه شورای عالی در وزارت کار ورفاه اجتماعی است.

 رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: در حالی ‌که صندوق بازنشستگی لشکری و کشوری تمام ۱۸ هزارمیلیارد تومان را صرف همسان‌سازی حقوق باز نشستگان کرد، سازمان تامین اجتماعی فقط۹ هزار میلیارد تومان را (۳۰درصد) برای این منظور اختتصاص داد. برای رفع این مشکل و اصلاح بند «و» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۹، لایحه ۲ فوریتی به مجلس ارسال کردیم که در دستورکار قرار نگرفت.

/ایسنا

کپی