اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰
دبیرانجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران مطرح کرد:

امکان تزریق واکسن کرونا حین شیمی‌درمانی/ ضرورت اولویت واکسیناسیون بیماران بدخیم و مبتلا به سرطان

امکان تزریق واکسن کرونا حین شیمی‌درمانی/ ضرورت اولویت واکسیناسیون بیماران بدخیم و مبتلا به سرطان

دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران گفت: تمهیداتی باید اندیشیده شود تا بیماران بدخیم و سرطانی به درستی در الویت تزریق واکسیناسیون کرونا قرار گیرند.

به گزارش انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، دکتر حسین فودازی با اشاره به اهمیت قرار گرفتن بیماران بدخیم و سرطانی در الویت تزریق واکسن کرونا، گفت: بیماران دچار بدخیمی شامل دو طیف می باشند که دسته اول، بیماران در فاز فعال درمانی هستند،که مراحل جراحی، شیمی درمانی و یا رادیوتراپی را طی میکنند و گروه دوم شامل بیمارانی می شود که درمان آنها به پایان رسیده،سیر زندگی طبیعی را طی میکنند و در حال حاضر تحت نظر پزشک قرار دارند.

دکتر فودازی تأکید کرد: منعی برای تزریق واکسن کرونا به بیمارانی که در مرحله درمان فعال  انکولوژی، شیمی درمانی و یا رادیوتراپی هستند وجود ندارد، زیرا باید به این نکته توجه داشت که در تهیه واکسن ها از ویروس کشته شده و یا از آنتی ژن دیواره ویروس استفاده می شود، لذا هیچ محدودیتی برای تزریق انواع واکسن کرونای داخلی و یا خارجی در این دسته از بیماران نمی باشد.

دبیر انجمن رادیوتراپی انکولوژی ایران، امکان تزریق واکسن کرونا در زمان شیمی درمانی و همچنین بعداز جراحی های مربوط به تومورهای بدخیم را بدون مشکل دانست و اظهار داشت: بیماران در هر مرحله از درمان های سرطان به دلیل ضعف در سیستم ایمنی و آسیب پذیری بیشتر در کنار بیماران دیالیزی ، پیوندی و بیماران مصرف کننده داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن در الویت تزریق واکسن کرونا قرار دارند.

وی اشاره کرد: تزریق واکسن کرونا در دو نوبت اولیه و یادآور (Boost) انجام می پذیرد که به مجرد در دسترس قرارگرفتن و قابل استفاده بودن آن، بیماران سرطانی می بایست با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی و اخذ تاییدیه های لازم از پزشک خود تزریق واکسن را انجام دهند.

فودازی با تاکید بر مطالعات علمی ثابت شده، در خصوص افرادی با پیوند مغز استخوان،  افزود:این بیماران می بایست با گذشت حداقل دو ماه از پیوند مغز استخوان تحت تزریق واکسن کرونا قرار گیرند و فاصله زمانی دو تا شش ماه زمان مناسبی برای تزریق واکسن کرونا در این افراد است./ ایران‌آنلاین 

پاسخ به پرسش‌های رایج درباره درمان سرطان در دوران شیوع کرونا

اولویت دریافت واکسن کرونا با بیماران مبتلا به سرطان

خطرات کرونا برای مبتلایان به سرطان

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

کپی