اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
نیشابور در وضعیت کرونایی قرمز

روز ملی «عطار» مجازی برگزار شد

روز ملی «عطار» مجازی برگزار شد
زهره توکلی خبرنگار

«هفت شهر عشق را عطار گشت ما هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم» این توصیف مولوی از شیخ فرید‌الدین محمد عطار نیشابوری، سرآمدی این شاعر خراسانی را در طریقت عرفان آشکار می‌کند. آرامگاه عطار تا پیش از کرونا هر سال و همه وقت وعده گاه شیفتگان ادبیات فارسی و طریقت عاشقی و عبادت و عرفان بود.

 زائران مزارش در آرامگاه این شاعر قرن ششم و اوایل قرن هفتم هجری وعده می‌گذاشتند و محفل‌های شعرخوانی آثار عطار بویژه در این روزها که مصادف با 25 فروردین ماه «روز ملی شیخ فریدالدین محمد عطار نیشابوری» است، گرم می‌شد. اما رنگ کرونایی نیشابور این روزها مانند بسیاری از نقاط ایران قرمز است و راه بر کسانی که  زائر مزار عطار در این روزهایند بسته؛ بنابراین روز ملی عطار امروز مجازی برگزار می‌شود.
رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور با بیان این مطلب در گفت‌و‌گو با «ایران» گفت: دیروز اختتامیه جشنواره «بال سیمرغ» و شب شعر دانشجویی به‌صورت مجازی برگزار شد. علاوه بر آن شب گذشته، برنامه «شبی با عطار» شامل برنامه‌های فرهنگی و هنری به‌صورت مستقیم از آرامگاه عطار نیشابوری با حضور حدود 5 نفر برگزارکننده توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فضای مجازی اجرا شد.
علیرضا سیدآبادی افزود: همچنین مراسم گلباران آرامگاه عطار نیشابوری را هم برای امروز 25 فروردین ماه داریم که با حضور 15 نفر از اعضای شورای فرهنگ عمومی به نمایندگی از مسئولان و مردم این شهر ساعت 10 صبح انجام می‌شود. دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری اظهار داشت: امروز همچنین ساعت 14عصر اختتامیه مسابقات فرهنگی، هنری دانش‌آموزان را داریم که به‌همت دبیرخانه اداره آموزش و پرورش قطب شهید شوشتری نیشابور برگزار می‌شود. ساعت 17 نیز همایش علمی عطار نیشابوری توسط دانشگاه آزاد اسلامی برگزار خواهد شد. وی ادامه داد: مسابقات فرهنگی، هنری عطار در بخش دانشجویی هم داریم که این مسابقات نیز طی فروردین ماه توسط دانشگاه‌های آزاد برگزار شده و ادامه دارد. مسابقات کتابخوانی و پویش شعر با موضوع اشعار و زندگینامه عطار نیشابوری نیز جزو برنامه هاست که مسئولیت برگزاری آن را اداره کتابخانه‌های عمومی نیشابور برعهده دارد.
دبیر شورای فرهنگ عمومی نیشابور ادامه داد: نمایشگاه مجازی عکس آثار عطار نیز توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور با همکاری انجمن سینمای جوان برگزار می‌کند. همچنین مسابقات عطارشناسی شامل پادکست، ویدئوکت، نرم افزار موبایل و فیلم کوتاه از آثار و زندگینامه و اندیشه‌های عطار نیشابوری از دیگر برنامه‌هایی بوده که در طول فروردین ماه توسط آموزش و پرورش اجرا شده و امروز اختتامیه آن برگزار می‌شود. وی در خصوص چگونگی دسترسی علاقه مندان به شرکت در این برنامه‌ها و مسابقات گفت: آدرس دسترسی به این برنامه‌ها برای مشاهده علاقه مندان از طریق فراخوان‌هایی به عموم مردم اطلاع‌رسانی شده است به‌طوری که برخی از این برنامه‌ها در شبکه شاد، کانال‌های فضای مجازی اداره‌ها و... انجام می‌شود.
سیدآبادی اضافه کرد: علاوه بر این برنامه‌ها که در فضای مجازی انجام می‌شود، صدا و سیمای خراسان رضوی نیز گزارش‌هایی به‌صورت خبری، تصویری، نشست علمی و... در خصوص بزرگداشت عطار نیشابوری تهیه کرده که با حضور مسئولان، هنرمندان و... در ساعات مختلف پخش می‌شود. وی تصریح کرد: به‌دلیل اینکه وضعیت کرونایی در این شهرستان از هفته قبل قرمز شده، آرامگاه عطار نیشابوری نیز برای بازدید عموم مردم تعطیل شده است و فقط امروز تعداد محدودی از مسئولان به‌صورت نمادین در آرامگاه حضور می‌یابند در صورتی که قرار بود تعدادی از هنرمندان را هم دعوت کنیم و شب شعری با حضور این افراد در آرامگاه داشته باشیم اما این برنامه لغو شد. وی خاطر نشان کرد: امیدواریم وضعیت بهتر شود تا بتوانیم در سال‌های آینده از حضور استادان و هنرمندان برای برگزاری ویژه برنامه‌های این مناسبت استفاده کنیم و تلاش‌های آنها را پاس بداریم چون در فضای مجازی آن‌طوری که می‌خواهیم نمی‌توانیم حق مطلب را ادا کنیم که امید است در سال‌های آینده جبران کنیم.
گفتنی است تا پیش از محدودیت‌های کرونا، سالانه 650 هزار  گردشگر ایرانی و خارجی از آرامگاه عطار بازدید می‌کردند. 

کپی