اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

اهدای ریه به زن کرونایی
یک زن ژاپنی که ریه‌هایش بر اثر بیماری کووید ۱۹ بشدت آسیب دیده بود اولین پیوند ریه از اهداکننده زنده در جهان را دریافت کرد. وضعیت او بعد از جراحی پایدار توصیف شده و پیش‌بینی می‌شود دو ماه دیگر از بیمارستان مرخص شود. دکتر هیروشی دیت، جراح قفسه سینه در این بیمارستان که هدایت این عمل جراحی را برعهده داشت گفت، این روش درمانی، بیمارانی را که ریه‌شان آسیب شدیدی از بیماری کووید ۱۹ دیده امیدوار کرده است. این بیمار اواخر سال گذشته به کووید ۱۹ مبتلا شد و ماه‌ها برای ادامه زندگی به دستگاه تنفس مصنوعی وصل بود. همسر و پسر او بعد از آنکه مشخص شد بیمار که ریه‌هایش کارایی لازم را نداشت برای ادامه زندگی به پیوند ریه محتاج است، پیشنهاد اهدای قسمتی از ریه خود را مطرح کردند. وضعیت همسر و پسر او بعد از اهدا پایدار اعلام شده و پیش‌بینی می‌شود، این زن نیز که اکنون در مراقبت‌های ویژه به سر می‌برد حدود دو ماه دیگر از بیمارستان مرخص شود.
 
---
 
 
همدستی کرونا و «خشونت جنسی»
«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در گزارشی که دوشنبه منتشر شد، اظهار کرد: سال گذشته همه‌گیری کووید۱۹ به افزایش در خشونت مبتنی بر جنسیت منجر شده و گروه‌ها به استفاده از خشونت جنسی به عنوان یک تاکتیک جنگی بی‌رحمانه و سرکوب سیاسی در تعدادی از کشورها  ادامه داده‌اند. این گزارش بر ۱۸ کشوری متمرکز است که سازمان ملل از آنها اطلاعات موثقی کسب کرده است و ۵۲ ارتش و گروه مظنون به خشونت جنسی هستند. اکثریت کسانی که در لیست سیاه سازمان ملل قرار دارند، «بازیگران غیردولتی»، گروه‌های مخالف، شورشی یا تروریستی متصل به گروه‌های افراطی داعش یا القاعده هستند.   «لیست سیاه» شامل ارتش و حفاظت مرزی میانمار، دولت و نیروهای پلیس در کنگو و سودان جنوبی، نیروهای مسلح و نیروهای پشتیبانی سریع در سودان و ارتش و پلیس در سومالی و نیروها در منطقه پانتلند این کشور می‌شود.
کشورها با بازیگران غیردولتی در این لیست شامل کنگو با ۲۰ گروه، جمهوری آفریقای مرکزی با ۶ گروه، مالی با ۵ گروه، سودان جنوبی و سوریه هر کدام با ۴ گروه، سودان با دو گروه و عراق و سومالی هر کدام با یک گروه است.
 
 
---
 
درخواست توقف «جانسون و جانسون»
دو نهاد بهداشت و درمان فدرال امریکا در«نهایت احتیاط» خواستار وقفه در واکسیناسیون با واکسن کرونای جانسون و جانسون شده‌اند. این واکسن که یکی از واکسن‌های تک‌نوبت کروناست در شرکت بلژیکی «یانسن» تولید می‌شود که به شرکت داروسازی امریکایی جانسون و جانسون تعلق دارد. درخواست توقف واکسیناسیون با این واکسن پس از آن مطرح شد که شش زن بین ۱۸ تا ۴۸ سال شش تا شانزده روز بعد از تزریق این واکسن دچار لخته شدن خون در ورید مغزی شدند. یکی از این زنها درگذشته و حال دیگری وخیم گزارش شده است.
 
 
---
 
تیراندازی مرگبار در دبیرستان
دوشنبه گذشته دانش‌آموزی مسلح در دبیرستان «آستین ایست» در شهر ناکسویل امریکا توسط گلوله یک پلیس از پای درآمد. گفته شده است که مشاهده یک دانش‌آموز مسلح در سرویس بهداشتی این دبیرستان علت حضور مأموران پلیس در محل بوده است. دانش‌آموز مسلح پس از ورود مأموران به سرویس بهداشتی این دبیرستان به سوی آنها تیراندازی می‌کند.
 
 
 
---
جشن مجازی رمضان در کاخ سفید
رئیس‌جمهوری امریکا و همسرش در پیامی اعلام کردند که مراسم رمضان امسال کاخ سفید به‌طور مجازی برگزار می‌شود. جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا و همسرش جیل در پیامی به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان به مسلمانان در امریکا و جهان اعلام کردند که به‌دلیل همه‌گیری کرونا، مراسم ماه رمضان امسال کاخ سفید به‌طور مجازی برگزار می‌شود. او در عین حال گفت: «ان‌شاء‌الله مراسم سنتی عید فطر در کاخ سفید را سال دیگر به طور حضوری جشن بگیریم.» این نخستین بار نیست که بایدن «ان‌شاء‌الله» را به کار می‌برد. او مهرماه سال گذشته در نخستین مناظره انتخاباتی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق امریکا زمانی که می‌خواست درباره فرار مالیاتی به او طعنه بزند، گفت، ان‌شاء‌الله کی اسناد مالیاتی خود را منتشر خواهد کرد. استفاده از این عبارت برای آنهایی که کمتر با ادبیات بایدن آشنا بودند، به اندازه‌ای عجیب بود که فیلم‌ مربوط به این گفته‌ها بارها مورد بازبینی قرار گرفت تا همه مطمئن شوند این «گاف» بایدن نیست. او قبلاً در سخنرانی اینترنتی خود برای انجمن «یک میلیون مسلمان برای رأی به جو بایدن» حدیثی از پیامبر اسلام(ص) برای آنها خوانده بود.
کپی