اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
سخنگوی قوه قضائیه خبر داد

ارجاع پرونده شکایت سرباز راهور از عنابستانی به دادگاه

ارجاع پرونده شکایت سرباز راهور از عنابستانی به دادگاه

سخنگوی قوه قضائیه گفت: تلاش بر این است که در سال ۱۴۰۰ بیش از ۵۰ درصد برنامه‌های سند تحول را عملیاتی و اجرایی کنیم.

  به گزارش میزان، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری خود به اقدامات دستگاه قضا در حوزه زندان و زندانیان در ایام کرونا اشاره‌ای داشت و افزود: در دوره یکساله کرونا، در هر روز حداقل ۵۰ هزار نفر از زندانیان در مرخصی بودند و در ایام اوج کرونا، عدد زندانیان مرخصی رفته از ۱۰۰ هزار نفر هم تجاوز کرد. اسماعیلی همچنین بیان داشت: در سال ۱۳۹۹، ۱۵ هزار و ۳۰۰ نفر از محکومان مشمول عفو رهبر معظم انقلاب شدند که در مقایسه با سال ۹۸، ۸۶ درصد رشد داشته و در مقایسه با سال ۹۷ دوره قبل از دوره تحول، با رشد ۴۱۸ درصدی مواجه بوده است. وی تأکید کرد: در بین محکومان مورد عفو قرار گرفته، ۲۲۵ نفر از محکومان امنیتی در سال ۱۳۹۹ مورد عفو رهبر معظم انقلاب قرار گرفتند که برخی از آنها محکومان اغتشاشات آبان ۹۸ و موضوع فتنه بنزینی بودند. سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی مبنی بر آخرین وضعیت پرونده شکایت سرباز راهور از عنابستانی نماینده مجلس گفت: این پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب تهران بررسی و منتهی به صدور کیفرخواست و به دادگاه ارجاع شده است. با تکمیل تحقیقات و اطلاعات دادگاه، بزودی جلسات دادگاه آن نیز برگزار خواهد شد.
 
توصیه به مجلس در موضوع شکایت از رئیس جمهوری
اسماعیلی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه نمایندگان مجلس گزارش استنکاف رئیس جمهوری از ابلاغ قوانین را برای بررسی قضایی به قوه قضائیه ارسال کردند، تمرکز قوه قضائیه در آستانه انتخابات بر چه موضوعاتی است و آیا به اینچنین پرونده‌ها و شکایت‌هایی در آستانه انتخابات رسیدگی می‌شود، گفت: از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تقاضا می‌کنیم علاوه بر مکاتباتی که با قوه قضائیه انجام می‌دهند، از ابزار‌های قانونی در اختیار خودشان مانند سؤال و تحقیق و تفحص بهره بیشتری ببرند. ابزار‌های قانونی خوبی در اختیار نمایندگان مجلس وجود دارد و استفاده از این ابزار‌ها و اختیارات قانونی می‌تواند به بهبود اوضاع کمک کند. ما خیلی هم دنبال مچ‌گیری نیستیم و دنبال بهبود شرایط هستیم.
اسماعیلی افزود: نکته پایانی اینکه مواردی که به قوه قضائیه می‌فرستند اگر همه با اسناد و مدارک و دلایل و بررسی‌های کارشناسانه باشد، ما را هم در فرایند رسیدگی کمک می‌کند که این پرونده‌ها را سریع‌تر رسیدگی کنیم و هم کمک می‌کند که رسیدگی‌ها از اتقان بیشتری برخوردار باشد.

 

کپی