اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

استولتنبرگ: ناتو در کنار اوکراین است

استولتنبرگ: ناتو در کنار اوکراین است

دبیرکل ناتو امروز (سه‌شنبه) گفت، ناتو در کنار اوکراین است و ائتلاف از دولت کی‌یف حمایت کافی و لازم را دارد.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در یک نشست خبری و پس از دیدار با دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین گفت: ناتو در کنار اوکراین است. متحدان به تامین حمایت‌های مورد نیاز برای اوکراین ادامه می‌دهند تا بتواند به بهترین شکل ممکن از امنیتش حفاظت کند.

دبیر کل ائتلاف ناتو همچنین خواستار عقب نشینی نظامیان روسیه که طبق گفته این ائتلاف در حال تجمیع در مرزهای اوکراین هستند، شد.

استولتنبرگ خاطر نشان کرد: در هفته های اخیر روسیه اقدام به جابجایی هزاران سرباز آماده رزم و انتقال آنها به مرزهای اوکراین کرده و این بزرگترین حجم تجمیع سربازان روسیه از زمان الحاق غیرقانونی شبه جزیره کریمه به خاک این کشور در سال ۲۰۱۴ است.

او در کنفرانسی خبری همراه با دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین گفت: روسیه باید به این روند تقویت مواضع نظامی در داخل و اطراف اوکراین پایان داده و دست از تحریکاتش بردارد و فورا تنشها را کاهش دهد.

همچنین کولبا نیز اظهار کرد، کی یف خواستار یک راه حل دیپلماتیک برای مناقشه است.

این اظهارات از سوی دبیرکل ناتو در حالی مطرح شده که نگرانی‌های غرب از مواضع روسیه در قبال اوکراین و استقرار نیروهای ارتش روسیه در نزدیکی مرزهای شرقی این کشور با اوکراین افزایش یافته است.

سال‌هاست کی‌یف و غرب، روسیه را به حمایت از جدایی‌طلبان و ارسال نیرو به مرز اوکراین متهم می‌کنند؛ اتهامی که مسکو مکررا رد می‌کند. از آوریل ۲۰۱۴ بیش از ۹۰۰۰ تن کشته و بیش از ۲۰ هزار تن در درگیری‌های اوکراین زخمی شده‌اند./ ایسنا

کپی