اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

میشل عون: در پرونده ترسیم مرزها تسلیم باج خواهی نمی‌شویم

میشل عون: در پرونده ترسیم مرزها تسلیم باج خواهی نمی‌شویم

به دنبال اعلام گسترش منطقه دریایی مورد مناقشه با رژیم صهیونیستی توسط لبنان، رئیس جمهوری این کشور در سخنانی گفت که موضوع ترسیم مرزها یک مسئله کاملاً حاکمیتی است.

 به نقل از شبکه خبری المیادین، میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در سخنانی با اشاره به ترسیم مرزهای دریایی این کشور با رژیم صهیونیستی اظهار کرد که اتخاذ هرگونه تصمیمی در رابطه با ترسیم مرزها یک تصمیم حاکمیتی لبنانی است .

وی افزود: من به مذاکره کنندگان در این باره گفتم که اسرائیلی‌ها با شرط مذاکره می‌کنند، یا ما آنچه را که آنها می‌خواهند با زور تحمیل کنند قبول می‌کنیم یا آنها مذاکرات را متوقف می‌کنند. این باج خواهی است که من تسلیم آن نخواهم شد.

عون در ادامه  نسبت به "هیاهوی رسانه‌ای" درباره ترسیم مرزهای لبنان با سوریه و صحبت‌های اغراق آمیز در مورد تغییرات و اصلاحات انجام شده توسط سوری‌ها ابراز تعجب کرده و به گفت‌وگویش ببا بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در این زمینه اشاره کرد.

اخیرا وزیر مشاغل عمومی لبنان از امضای اصلاحیه‌ای برای گسترش منطقه دریایی مورد مناقشه با رژیم صهیونیستی خبر داد که این امر سقف خواسته‌های لبنان طی مذاکرات ترسیم مرزها را بالا می‌برد.

این اصلاحیه درمورد مطالبه اصلی لبنان که به سازمان ملل ارائه شده است، باعث می‌شود که حدود ۱۴۰۰ کیلومتر مربع به منطقه اقتصادی انحصاری لبنان اضافه شود.

مذاکرات میان لبنان و رژیم صهیونیستی در اکتبر آغاز شد تا اختلافات پیرامون مرزهای دریایی دو طرف که مانع از اکتشاف نفت و گاز در این منطقه شده، حل شود. احتمال می‌رود که این منطقه نفت خیز باشد.

مذاکرات بعد از چهار جلسه در مقر سازمان ملل در جنوب لبنان متوقف شد./ ایسنا

کپی