اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

مشاهده مستقیم یک قلاده یوزپلنگ در یزد

مشاهده مستقیم یک قلاده یوزپلنگ در یزد

یک محیط‌بان موفق به مشاهده مستقیم یک قلاده یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش دره انجیر استان یزد شد اما یوزپلنگ قبل از آن که شکار دوربین شود، فرار کرد.

محیط‌بان «اکبر جعفرپور» در حین گشت و کنترل در پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان، موفق به مشاهده مستقیم یک قلاده یوزپلنگ شد که در حال تغذیه از لاشه کل وحشی بود.

یوزپلنگ با شنیدن صدای موتورسیکلت، لاشه را رها و فرار کرد لذا امکان تصویربرداری از یوز در حال تغذیه، فراهم نشد و از لاشه کل و رد یوزپلنگ مزبور تصویربرداری شد.

لازم به ذکر است، پناهگاه حیات وحش دره انجیر با وسعت حدود ۱۷۵ هزار هکتار، با داشتن توپوگرافی خاص و منحصر به فرد، دره‌های با پوشش سطحی نرم و جمعیت مناسب و متنوع گونه های علفخوار ( بز وحشی، گوسفند وحشی، جبیر، خرگوش)؛ از مستعدترین و مهمترین زیستگاه‌های یوز استان محسوب می‌شود که محیط بانان منطقه، همواره، موفق به مشاهده مستقیم یوز و یا آثار و نمایه‌های این گونه می‌شوند.

این منطقه، حلقه میانی و مهم کریدور مهاجرتی یوز، در حوزه ایران مرکزی است به طوری که زیستگاه‌های این گونه در راستای شمالی جنوبی از سیاه کوه اردکان تا کمکی بهاباد و راستای شرقی غربی تا پناهگاه حیات وحش نایبندان طبس را به هم پیوند می‌دهد.

 به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد، توسعه فعالیت‌های صنعتی و معدنی، ایجاد جاده، صدور پروانه چرای دام و هر گونه اقدامی که کیفیت زیستگاه‌های این منطقه و حواشی آن را کاهش دهد، زیست گونه‌های جانوری و به ویژه گونه‌های رأس هرم غذایی نظیر یوز را با مخاطره مواجه خواهد کرد.

/ایسنا 

کپی