اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

واکنش پلیس به واکسن‌های ۶۰ میلیونی کرونا

واکنش پلیس به واکسن‌های ۶۰ میلیونی کرونا

رییس پلیس پایتخت تاکید کرد که پلیس بر هرگونه تبلیغ یا فروش احتمالی واکسن چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی نظارت داشته و با موارد تخلف برخورد خواهد کرد.

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ درباره اینکه آیا پلیس مواردی از فروش واکسن کرونا در ناصرخسرو و ... را مشاهده کرده است، گفت:  مورد خاصی درباره فروش واکسن کرونا و عرضه آن در بازارهای غیر و متفرقه نداشتیم.

وی با بیان اینکه در فضای مجازی نیز چنین مواردی را تاکنون مشاهده نکردیم، اظهارکرد: در بعضی موارد ما شاهد این هستیم که اظهاراتی مطرح می‌شود اما تاکنون ما چنین مواردی را مشاهده نکردیم.

رحیمی درباره اینکه  آیا قیمت‌های ۵۰ و ۶۰ میلیونی واکسن صحت دارد گفت: همانطور که گفتم ما چنین چیزی مشاهده نکرده‌ایم.

رییس پلیس پایتخت درباره نظارت بر این فضا و فروش واکسن نیز به ایسنا گفت: هرگونه عرضه و خرید و فروش واکسن کرونا در خارج از سیستم وزارت بهداشت و درمان جرم بوده و طبیعتا پلیس با آن برخورد خواهد کرد.

به گفته رحیمی، پلیس بر هرگونه تبلیغ یا فروش احتمالی واکسن چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی نظارت داشته و با موارد تخلف برخورد خواهد کرد.

وی اضافه کرد: شهروندان لازم است فریب تبلیغات و وعده‌ها و ادعاهای مجرمان را نخورند. مجرمان بعضا با طرح ادعای واکسن به دنبال کلاهبرداری از شهروندان بوده و این احتمال هم وجود دارد که با دریافت مبالغی افدام به فروش داروی جعلی تحت عنوان واکسن کنند. از این رو توصیه ما به شهروندان این است که واکسن را حتما از چرخه و سیستم مورد تایید وزارت بهداشت دریافت کرده و هرگونه موارد مشکوک را به پلیس گزارش کنند.

ادامه خاموشی‌ها در بخش‌هایی از پایتخت

رحیمی در حاشیه اجرای طرح رعد با حضور در جمع خبرنگاران درباره رعایت پروتکل های مربوط به کرونا از سوی اصناف در ایام اجرای تعطیلی سراسری و قرار گرفتن پایتخت در وضعیت قرمز ، گفت: طبق برآوردهای ما بیش از ۷۰ تا ۷۵ درصد از صنوف پروتکل ها و مقررات مربوط به شرایط کرونا را رعایت می کنند. البته مواردی از عدم رعایت پروتکل ها نیز وجود دارد که عمدتا در حاشیه شهر و معابر فرعی است.

وی با بیان اینکه پلیس با هر گونه نقض پروتکل از سوی صنوف با هماهنگی اصناف مربوطه و تعزیرات و ... برخورد خواهد کرد، گفت: طی روزهای اخیر ماموران پلیس پایتخت از بیش از هزاران واحد صنفی بازدید کرده و به بیش از ۳۴۰۰ واحد صنفی تذکر داده اند. واقعیت این است که رویکرد ما این نیست که در همان تخلف اول اقدام به پلمب کنیم اما اگر تذکرات را رعایت نکرده و به آن بی توجهی کنند قطعا پلیس نیز مجبور به پلمب واحدهای صنفی متخلف خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره تمهیدات پلیس برای فرا رسیدن ماه مبارک رمضان ضمن درخواست از شهروندان برای رعایت شئونات این ماه، همچنین گفت: بنا بر ابلاغیه صادر شده تمامی واحدهای صنفی ملزم به رعایت یک سری نکات و موارد هستند و علاوه بر آن باید پروتکل های مربوط به کرونا را نیز به طور کامل اجرا کنند. از افراد دارای عذر شرعی نیز می خواهیم که شئونات ماه مبارک رمضان را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: واحدهای صنفی نیز با رعایت ضوابط اعلام شده از سوی پلیس اماکن می توانند اقدام به ارائه خدمات خود کنند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در ماه مبارک رمضان ساعات منع تردد شبانه تغییر خواهد کرد یا خیر؟ گفت: تا کنون چیزی به ما اعلام نشده و بنابراین تا زمان اعلام دستورالعمل جدید ساعت اجرای منع تردد شبانه از ۲۲ تا ۳ بامداد خواهد بود.

وی درباره افزایش حضور در بوستان ها و تفرجگاه ها نیز گفت: تجمعات در پارک های بیرون شهر و حاشیه شهر افزایش یافته و ما این موضوع را به مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا نیز منتقل کرده ایم. البته از مردم نیز درخواست داریم که این نکات را رعایت کرده و از حضور در اماکن پر تجمع پرهیز کنند.

مشاهده خاموشی ها در برخی از نقاط تهران

رحیمی در پاسخ به پرسشی درباره افزایش یک سری از جرایم در ساعات منع تردد با بیان اینکه این موضوع را تایید نمی کند افزود: اما متاسفانه ما همچنان بحث خاموشی ها را در بعضی از نقاط تهران مشاهده می کنیم که نسبت به این موضوع تذکر داده و تاکید کردیم که اصلا نیازی نیست که در ساعات منع تردد خاموشی باشد چرا که این موضوع تصادفات را بالا می برد و اصلا در برخی از جاها نیز نیازی به خاموشی وجود ندارد. از این رو این مسئله را نیز به شرکت برق نیز منتقل کردیم که امیدوارم حل و فصل شود.

وی درباره بازگرداندن اموال مسروقه به مالکان آنها نیز گفت: متاسفانه حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد اموال مسروقه از سوی سارقان فروخته می شود اما برای مابقی آن تلاش پلیس این است که این اقلام را در کمترین زمان ممکن به مالباختگان باز گرداند.

/ایسنا 

بیشتر بخوانید: درگذشت پرستار باردار بیمارستان لقمان بر اثر کرونا

جرئیات جدید تست رایگان کرونا در ایستگاه مترو

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی