اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

داروی آسم برای کاهش روند درمان بیمار کرونایی

داروی آسم برای کاهش روند درمان بیمار کرونایی

نتیجه یک مطالعه نشان می‌دهد یک داروی استنشاقی برای بیماری آسم به نام «بودزوناید»، زمان بهبودی بیماران کرونایی را که در بیمارستان بستری نیستند، کاهش می دهد.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه اینترنتی principletria، نتیجه این مطالعه که روی هزار و ۷۷۹ شرکت کننده انجام شد،  نشان می دهد که داروی استنشاقی «بودزوناید» (budesonide) ،   زمان بهبودی بیماران کرونایی ۵۰ سال به بالا را که در خانه یا در سایر مراکز تحت معالجه قرار می گیرند، کاهش می دهد.

داروی استنشاقی بودزوناید که یک کورتیکواستروئید رایج است،  اولین داروی ارزان قیمت و به اندازه زیاد در دسترس است که زمان بهبودی بیماران کرونایی را کاهش می دهد.  

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه «آکسفورد» انجام شد، نشان می دهد که درمان زودهنگام با داروی استنشاقی «بودزوناید»  باعث کاهش مدت زمان بهبودی با میانگین سه روز در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ می شود که با خطر بیشتر ابتلا به بیماری وخیم تر روبرو هستند.

نتیجه این مطالعه نشان داد که میانگین زمان تخمین زده شده برای گزارش بهبودی حاصل از استنشاق  «بودزوناید»، حدود ۳ روز کوتاه تر از مراقبت های معمول بود.

این مطالعه همچنین تایید کرد که ۳۲ درصد از افرادی که بودزوناید استنشاقی مصرف کرده بودند، در مقایسه با ۲۲ درصد از افرادی که در گروه کنترل قرار داشتند، در ۱۴ روز اول این آزمایش بهبود یافتند و پس از آن تا ۲۸ روز خوب ماندند.

محققان می‌گویند: استفاده کوتاه مدت از بودزوناید هیچ عارضه جانبی شناخته شده‌ای ندارد. ساخت آن آسان و ارزان است و این دارو را می‌توان به عنوان یک داروی ایده آل برای پیشگیری از ابتلا به موارد شدید کرونا معرفی کرد.

بودزوناید یک داروی استروییدی است که برای درمان آسم استفاده می شود و موجب کاهش التهاب در بدن می شود./ ایرنا 

کرونا دست از سر چاق‌ها بر نمی‌دارد

 

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 
 
 
 
 
کپی