اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه روسیه تاکید شد

ظریف: اروپا نه آبرو و نه جایگاهی دارد که مقامات ایرانی را تحریم کند/ تحریم و اقدامات خرابکارانه ابزار مذاکراتی به ‌آمریکا نخواهد داد

ظریف: اروپا نه آبرو و نه جایگاهی دارد که مقامات ایرانی را تحریم کند/ تحریم و اقدامات خرابکارانه ابزار مذاکراتی به ‌آمریکا نخواهد داد

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه ما هیچ مشکلی برای بازگشت به تعهدات برجامی نداریم،‌ گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند نه تحریم و نه اقدامات خرابکارانه ابزار مذاکراتی برای آنها نخواهد داد و این اقدامات فقط وضعیت را برای آنها دشوارتر می‌کند.

محمد جواد ظریف امروز سه شنبه در کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، گفت: امروز در تهران میزبان دوست و همکار قدیمی سرگئی لاوروف بودیم، روسیه یک حوزه مهم برای جمهوری اسلامی ایران بوده که دارای روابط متنوع سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و راهبردی با جمهوری اسلامی ایران است.

وی اظهار داشت: بر مبنای تصمیمات رهبران دو کشور، همکاری‌های متنوع دوجانبه منطقه‌ای و بین المللی در جریان بوده است، این همکاری‌ها از هر زمان دیگری گسترده‌تر و راهبردی‌تر است، خوشحالیم که همکاری‌های ما در منطقه به نفع صلح و امنیت و در جهت جلوگیری و توقف خونریزی در منطقه و در جهت مبارزه با تروریسم و افراطی گری است، ما این همکاری‌ها را در قالب آستانه و سایر قالب‌ها ادامه خواهیم داد.

ظریف گفت: ما امروز گفت وگوهای بسیار خوبی داشتیم، توافق فرهنگی میان دو کشور به امضا رسید و در مورد سایر حوزه‌ها از حوزه اقتصادی تا حوزه همکاری‌های هسته‌ای گفتگوهای بسیار خوبی داشتیم و توافق‌های خوبی صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای در خلیج فارس صحبت کردیم ادامه داد: باید کشورهای خلیج فارس و دیگران بتواند مسائل را در قالب گفتگو به جز برجام که بحث مستقلی است، صحبت کنند.

وی تاکید کرد: در مورد افغانستان صحبت‌های خوبی داشتیم و درباره هماهنگی برای تقویت روند صلح و آرامش در افغانستان و خارج کردن شرایط کنونی از وضع بحرانی و بغرنج افغانستان صحبت کردیم، درباره برجام نیز گفتگوهای جدی و دوستانه ای داشتیم و هماهنگی بیشتر در رفع تحریم ها داشتیم.

وزیر امور خارجه گفت: از موضع قوی روسیه درباره خرابکاری در نطنز تشکر می‌کنم،ضرورت دارد این همکاری ادامه پیدا کند و آمریکا بدون توقف در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کند و ایران پس از راستی‌آزمایی اقدامات خودش را انجام خواهد کرد.

وی افزود: هیچ مشکلی با اجرای تعهدات برجامی همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند نداریم؛ اما آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدام خرابکارانه ابزار مذاکراتی نخواهد بود و تنها وضعیت را برای آن‌ها دشوارتر خواهد کرد.

ظریف در مورد واکسن کرونا اظهار داشت: یک بار دیگر از روسیه برای تامین واکسن در جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنم، امیدوارم با توافق میان دو کشور تولید واکسن اسپوتنیک در ایران شروع شود و امکان خرید تعداد بیشتری واکسن از روسیه برای تامین نیازهای ایران فراهم شود، این موضوع زمینه خوبی برای همکاری‌های گسترده‌تر میان ایران و روسیه است.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ‌رویکرد و اقدامات اخیر اروپایی‌ها گفت:  اتحادیه اروپا در سالهای گذشته با ناتوانی در اجرای تعهدات برجامی خود و با تسلیم در برابر فشارهای آمریکا نشان داده که کم‌کم موضوعیت خود را در روابط بین‌الملل از دست می دهد.

ظریف ادامه داد: امروز هم به جای اینکه که اروپایی‌ها اقدام آمریکا برای تهدید تروریستی علیه امنیت غذایی و دارویی ۸۲ میلیون ایرانی را محکوم کنند و به جای اینکه علیه اقدام درباره سایت غنی‌سازی تحت نظر آژانس هست، اقدام کنند، با یک اظهار نظر نرم از کنار آن عبور کرده و همزمان علیه مقامات نظامی کشور اقدام کنند، اینها فقط باعث می‌شود اتحادیه اروپا به دنیا ثابت کند که جایگاهی در دنیا ندارد.

وی یادآورشد: اتحادیه اروپا در واقع دنباله رو نه تنها سیاست‌های آمریکاست بر کسی دنباله‌رو تندروترین گروه‌های داخل آمریکا و رژیم صهیونیستی است و این برای اروپا بسیار جای شرمندگی دارد.

وزیر امور خارجه اقدام اتحادیه اروپا در تحریم تعدادی از مقامات ایرانی را اقدامی مخرب ارزیابی کرد و گفت: ما با این اقدام برخورد خواهیم کرد. دیروز قسمتی از تصمیمات جمهوری اسلامی در مورد این اقدام را اعلام کردیم و در حال بررسی تحریم علیه افراد اروپایی که در این اقدام غیرقانونی حضور داشتند، هستیم و این روند را ادامه خواهیم داد.

رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه اروپایی‌ها قبل از هرچیز باید به فکر حیثیت خودشان باشند، گفت: اروپا باید بداند در جایگاه برتر اخلاقی قرار ندارد و نمی‌تواند دنیا را موعظه کند. اروپایی که بیگانه ستیزی و اسلام ستیزی در آن شرایط وحشتناکی را برای مسلمان‌ها ایجاد کرده، نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که مقامات ایرانی را تحریم کنند و اروپایی‌ها هرچه زودتر این را بفهمند، زودتر متوجه می‌شوند که؛
ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست   عرض خود میبری و زحمت ما می‌داری

وی در پاسخ به سوالی گفت: آمریکایی‌ها باید یک واقعیت را درک کنند که تحریم یک ابزار برای گرفتن امتیاز از ایران نیست. تحریم‌ها یک بار است، بر دوش سیاست خارجی آمریکا که تا امروز فقط نتیجه متضاد داده است. فراموش نکنند زمانی که آقای ترامپ روی کار آمد ایران ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده داشت امروز بالای چهار هزار کیلو دارد.

ظریف افزود: زمانی که آقای ترامپ روی کار آمد، ایران فقط از سانتریفیوژ IR1 استفاده می‌کرد امروز زنجیره‌های IR6 کار می‌کند. فراموش نکنند که قبل از اقدام تروریستی اخیر پنج هزار سانتریفیوژ IR1 در نطنز غنی سازی می‌کرد، بعد از اقدام تروریستی پریشب اگر قرار باشد برگردیم حتما به سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر برمی‌گردیم چه IR1 و چه سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر.

وی گفت: ‌این را آمریکا باید بعد از ۴۲ سال امتحان مردم ایران فهمیده باشد که راه برخورد با ایران، تهدید و تحریم نیست. راه برخورد با ایران، تروریسم هسته‌ای نیست. اگر آمریکا می‌خواهد بتواند به برجام برگردد، باید کلیه تحریم‌ها را بردارد و فهرست تمامی تحریم‌ها را ارائه دهد،‌ براساس برجام این وظیفه آمریکاست که فهرست تحریم‌ها را ارائه دهد.

ظریف اظهار داشت: البته ما یک فهرست مثالی نه فهرست کامل ارائه داده‌ایم که بدانند با چی بحث می‌کنند. اما طبق برجام وظیفه آمریکاست که کلیه تحریم‌ها را اولا اعلام کند و ثانیا بردارد و این سیاست غیرقابل تغییر ماست. ایران هم اعلام کرده است.

ظریف گفت: ما نبودیم که از برجام خارج شدیم، وی تصریح کرد: ما نبودیم که از برجام خارج شدیم، ما نبودیم که آمدیم آن کاغذ را جلوی دنیا نشان داده و امضا کردیم که از برجام خارج شدیم و افتخار کردیم. این دولت آمریکا بود این ما نبودیم که گفتیم علیه ایران جنگ اقتصادی راه بیاندازید این دولت آمریکا بود، ما کاری نداریم پمپئو وزیر خارجه ترامپ بود یا وزیر خارجه کسی دیگر بود وزیر خارجه ایالت متحده آمریکا اعلام کرد اگر ایران می خواهد شهروندانش غذا بخورند باید حرف ما را گوش دهند اون آقا الان در خانه اش با یک موجود نامرئی شطرنج بازی می کند و چیپس چینی می خورد، او دنبال کار خودش است این ها باید بدانند اگر همان سیاست را اجرا کنند به نتیجه نمی رسد آمریکا باید این تفکر را متوقف کند که از راه تهدید می تواند امتیاز بگیرد.

وی تاکید کرد: آمریکا به ما نمی خواهد صدقه دهد باید وظایف خود را انجام دهد هر تهدید و تحریم علیه ایران برای نابودی برجام بوده از این رو همه تحریم ها باید برداشته شود ما هم راستی آزمایی می کنیم.

ظریف همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی رسانه‌های غربی مدعی شدند که حادثه خرابکاری در سایت نطنز ۹ ماه فرایند غنی سازی را در این سایت عقب انداخته و دست مذاکره کنندگان ایرانی را در مذاکرات خالی کرده ارزیابی شما از این تحلیل‌ها چیست، گفت: آنچه در نظنز انجام شد، شرایط را برای ایران امکان پذیر می‌کند که به طور قانونی برای جبران این حماقت تروریستی هر کاری برای پیشرفت هسته ای در نظنز انجام دهد.  در آینده نزدیک نظنز با سانتریفوژ های پیشرفته‌تر جلو خواهد رفت.

وی با اشاره اینکه تحقیقات درباره عوامل حادثه نظنز در حال انجام است، تاکید کرد: اگر اسرائیل مسئول باشد پاسخ خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه اگر اسرائیلی‌ها فکر می‌کنند می‌توانند مانع رفع تحریم های علیه ملت ایران شوند، اشتباه می‌کنند، افزود: دست ایران هم در مذاکره هم در آینده هسته‌ای قوی تر خواهد بود./ایرنا

ظریف: آمریکا باید بدون توقف در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کند

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که در راس هیاتی به تهران سفر کرده است،دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزرای امور خارجه دو کشور در خصوص همکاریهای متنوع دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی فیمابین که براساس تصمیمات رهبران دو کشور شکل گرفته است ، بحث و تبادل نظر کردند.

ظریف در این دیدار تاکید کرد که دو کشور دارای روابط راهبردی با یکدیگر هستند و روسیه یک همسایه مهم برای جمهوری اسلامی است که دارای روابط متنوع سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و راهبردی با جمهوری اسلامی ایران می باشد .

در حوزه روابط دوجانبه ، وزیر امور خارجه کشورمان از روسیه برای تامین واکسن برای جمهوری اسلامی ایران  تشکر نمود و ابراز امیدواری کرد با  توافق میان دو کشور تولید واکسن اسپوتنیک در ایران آغاز و امکان خرید میزان بیشتری واکسن از روسیه برای تامین نیازهای ایران فراهم شود.

همکاریهای دو کشور در حوزه های اقتصادی ، فرهنگی و هسته ای از دیگر محورهای گفت‌وگوی وزرای امور خارجه ایران و روسیه بود.

ظریف همکاریهای دو کشور در منطقه را  در جهت جلوگیری و توقف خونریزی و در جهت مبارزه با تروریسم و افراطی گری دانست و تصریح کرد:  همکاری‌های ما در منطقه به نفع صلح و امنیت بوده و ما این همکاری‌ها را در قالب آستانه و سایر قالب‌ها ادامه خواهیم داد.

امنیت ، همکاری و گفت‌وگو در خلیج فارس از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر  دو وزیر امور خارجه بود و وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: کشورهای منطقه خلیج فارس باید بتوانند مسائل را در قالب گفت‌وگو و مستقل از برجام حل و فصل نمایند .

در این دیدار همچنین هماهنگی ایران و روسیه برای تقویت روند صلح و آرامش در افغانستان و خارج کردن این کشور از وضع کنونی مورد بحث و تبادل نظر دو وزیر امور خارجه قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان از موضع قوی روسیه درباره خرابکاری در نطنز ابراز خرسندی نمود وتصریح کرد: آمریکا باید بدون توقف در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کند و ایران پس از راستی‌آزمایی، اقدامات خودش را انجام خواهد داد. اما آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدام خرابکارانه ابزار مذاکراتی نخواهد بود و تنها وضعیت را برای آن‌ها دشوارتر خواهد کرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار دیالوگ سیاسی بین دو کشور را  منظم و پر محتوا خواند.

وزیر خارجه روسیه با تاکید بر افزایش همکاری ها در چارچوب اتحادیه اقتصادی  اوراسیا افزود: در زمینه مقابله با کرونا و تامین "واکسن اسپوتنیک وی" تلاش می کنیم  واکسن در خاک ایران به صورت مشترک تولید شود.

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به گفتگوهای جاری در وین اظهار داشت :باید همه را دعوت کنیم که به اجرای سند برجام برگردند.

سرگئی لاوروف اضافه کرد:  روسیه ابتکاری برای امنیت جمعی با خلیج فارس ارائه کرده واین کشور به طور مدارم از این پیش فرض پیروی می کند که غلبه بر اختلافات انباشته شده در منطقه خلیج فارس فقط با گفت‌وگوی جامع و احترام متقابل و با در نظر گرفتن منافع و نگرانی های همه طرف ها ممکن است. وی یاد آور شد: طرح ابتکار صلح هرمز که توسط تهران پیشنهاد شده نیز بر مبنای اصول مشابه بنا نهاده شده است./ایسنا

کپی