اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

داغ‌ترین آمار از تاثیر کرونا بر سلامت روان بهبودیافتگانش

داغ‌ترین آمار از تاثیر کرونا بر سلامت روان بهبودیافتگانش
آرزوکیهان

مطالعات جدید انجام شده بر بازماندگان کرونا نشان داده است که یک سوم بیماران دچار اختلالات روان پزشکی و بیماری‌های عصبی شده‌اند.

به گزارش ساینس، تحقیقات انجام شده بر 236379 بازمانده از بیماری کرونا نشان میدهد که 34% از بیماران طی شش ماه با مشکلات عصبی و روانی روبرو بوده اند.

در این میان شایع ترین اختلالات اضطراب 17% و اختلالات خلقی 14% عنوان شده است. بنا بر آمار 46% از بیماران نیاز به بشتری شدن در بیمارستان داشته و نیاز مبرم به مراقبت های ویژه داشته اند زیرا تاثیر اختلالات عصبی بر آنها زیاد بوده است.

در این میان 7% از بیماران بستری دچار سکته مغزی وتقریبا 2% دچار زوال عقل شده اند.

پروفسور "سایمون وسلی " از ریاست روان پزشکی کالج لندن در این باره گفت: این مقاله روشن می کند که کرونا بر مغز و ذهن به طور مساوی تاثیر می گذارد.اطلاعات بیشتر روشن می کند که این بیماری ابتلا به اختلالات عصبی و روان پزشکی را 44 % بیشتر از سایر عفونتها افزایش می دهد.

وی افزود: در این اطلاعات به وضوح توضیح داده شده که بیماری های مغزی و اختلالات روان پزشکی بر اثر کرونا بسیار بیشتر از بیماری عفونی دیگر همچون آنفولانزا و یا سایر عفونت های تنفسی است.

"لیا میلیگان" ، مدیر عامل تحقیق در زمینه بهداشت روان MQ گفت: "این امر به افزایش سطح بیماری های روانی کمک می کند و نیاز به تحقیقات فوری دارد." کارشناسان نگران تأثیری هستند که این امر بر سیستم مراقبت های بهداشتی خواهد گذاشت.

دکتر "هریسون " از دانشگاه آکسفورد و نویسنده این تحقیق ، بر اهمیت تأمین منابع کافی برای سیستم های بهداشتی در این زمینه را مطرح کرده است که پزشکان در حال حاضردر تلاشند تا با بیماری همه گیر مقابله کنند وی تأکید کرد: "اگرچه خطرات فردی برای اکثر اختلالات اندک است، اما تأثیر آن در کل جمعیت ممکن است خطرناک باشد و نیاز به کادر روان درمانی قوی دارد. به عبارتی بیماران کرونا هم نیاز به مراقبت های اولیه و هم ثانویه دارند تا پس از بهبود جسمانی تحت بهبود روانی نیز قرار بگیرند./ ایران آنلاین

بروز اختلالات روانپزشکی در بهبودیافتگان کرونا/ ارتباط مستقیم استرس و تضعیف سیستم ایمنی بدن

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

کپی