اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

بازداشت یک دریادار مخالف خروج ترکیه از کنوانسیون مونترو

بازداشت یک دریادار مخالف خروج ترکیه از کنوانسیون مونترو

دفتر دادستانی ترکیه حکم دستگیری یکی از دریادارانی را که نامه مخالفت با خروج از کنوانسیون مونترو را امضا کرده بود، صادر کرده است.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دادستانی ترکیه همچنین درخواست دستگیری تعداد بیشتری از این دریاداران را صادر کرده است.

یکی از وکلای این دریاداران گفت: دفتر دادستانی ترکیه درخواست دستگیری "ارگون منگی"، دریادار بازنشسته را صادر کرده است. همچنین برای ۹ نفر دیگر که این نامه را امضا کردند، قرار بازداشت صادر شده است و چهار نفر هم با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

اوایل ماه جاری میلادی، بیش از ۱۰۰ دریادار بازنشسته ترکیه‌ای نامه‌ای را منتشر کردند که بر ضرورت ماندن ترکیه در کنوانسیون مونترو در بحبوحه برنامه‌هایی برای ساخت یک کانال بزرگ در حاشیه استانبول تاکید داشت.

در این نامه همچنین به نفع حفظ قانون اساسی فعلی در برابر درخواست رئیس جمهوری برای ایجاد قانون اساسی جدید صحبت شده است. این دریادارها همچنین از رهبران ارشد ارتش به دلیل خروج از مسیری که بنیانگذار ترکیه مصطفی کمال آتاترک ترسیم کرده، انتقاد کردند.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، ۱۰ تن از این دریادارها روز چهارم آوریل پس از انتشار این نامه بازداشت شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نامه دریاداران بازنشسته را محکوم کرد و گفت، ارتش حق دخالت در سیاست را ندارد و بر تعهد کشورش به کنوانسیون مونترو تاکید کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه در مورد اهمیت حفظ رژیم تنگه‌های دریای سیاه تحت کنوانسیون مونترو به منظور تامین امنیت منطقه با اردوغان صحبت کرد.

کنوانسیون مونترو در سال ۱۹۳۶ در تلاش برای تضمین آزادی عبور از تنگه‌های استراتژیک بوسفور و داردانل برای کشتی‌های تجاری همه کشورها، هم در صلح و هم در زمان جنگ، تصویب شد./ ایسنا

کپی