اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

تشخیص زودهنگام اوتیسم علت انجام اقدامات مداخله‌ای موثر

تشخیص زودهنگام اوتیسم علت انجام اقدامات مداخله‌ای موثر

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: تشخیص و مداخله زودهنگام در سن پایین در مورد بسیاری از بیماری‌ها از جمله طیف اوتیسم اهمیت دارد، زیرا اگر بیماری در سن پایین شناخته شود، اقدامات مداخله‌ای موثر را می‌توان انجام داد و مبتلایان به اوتیسم را به زندگی طبیعی نزدیک کرد تا فرد به خود اتکا کند.

محمد مهدی ناصحی روز دوشنبه در مراسم معرفی پوشش بیمه‌ای خدمات توانبخشی برای مبتلایان اوتیسم که در سازمان بیمه سلامت برگزار شد، افزود: اوتیسم طیفی از بیماری است. امکان دارد که فرد فقط اختلال محدود شناختی و ارتباطی داشته یا طیفی از بیماری داشته باشد که غیرقابل تحمل برای فرد یا خانواده او باشد. هرچه درمان دیرتر شود، تاثیرگذاری کمتر خواهد شد.

وی ادامه داد: بیمه‌ها باید در این زمینه و در مورد بیماری‌های صعب العلاج در کنار مردم باشند. این بیماری‌ها در طول زندگی در کنار خانواده قرار دارد. فردی که دچار سرطان شده، اگر با این هزینه‌ها وارد درمان و تشخیص شود، باید هزینه‌های فراوانی پرداخت کند. این نگاه در سازمان بیمه سلامت وجود دارد که در مباحث دیگر نیز وارد شده و دغدغه بیماران را کم کنیم.

ناصحی گفت: همکاری نزدیکی با جامعه اوتیسم داشتیم و به این موضوع وارد شدیم، اما هیچ منبع اعتباری دریافت نکردیم و از منابع خودمان این اقدام را انجام دادیم. وقتی این موضوع را به وزیر بهداشت  و رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کردیم، استقبال و حمایت شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: اعتبار ۱۰۰ میلیاردی اول در مورد توانبخشی را با همکاری سازمان بهزیستی امسال دریافت کردیم و حدود هزار بیمار و معلول بهزیستی را تحت پوشش قرار می‌دهیم که به صورت آزمایشی در دانشگاه توانبخشی در حال اجراست. امیدواریم توانبخشی را در همه رده‌ها تحت پوشش بیمه قرار بدهیم.

وی افزود: تلاش ما این است که افزایش تعرفه‌ها منجر به افزایش پرداختی از جیب مردم نشود. از زمانی که بحث افزایش تعرفه آغاز شد، گفتیم که نباید پرداختی از جیب مردم افزایش پیدا کند.

ناصحی بیان کرد: امیدوار هستیم که گام اول در پوشش خدمات توانبخشی مبتلایان به اوتیسم موفق باشد. این نوید را به خانواده‌های مبتلایان به اوتیسم می‌دهیم که در کنار آنها هستیم و تلاش می‌کنیم مشکلات آنها را کمتر کنیم.

اوتیسم نوعی اختلال تاثیرگذار بر رشد طبیعی مغز است و آن را نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی تعریف می کنند که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می شود.

این اختلال که تا پیش از سه سالگی بروز می کند و علت اصلی آن هنوز مشخص نیست بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تاثیر می گذارد و ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای مبتلایان دشوار می کند./ ایرنا 

پوشش خدمات توانبخشی مبتلایان اوتیسم از سوی سازمان بیمه سلامت/ تحقق آرزوی دیرینه انجمن اوتیسم ایران

واکسیناسیون بیماران خاص آغاز شد/ افراد دارای اوتیسم نخستین دریافت‌کنندگان واکسن کرونا

خانواده‌ها برای بررسی اختلال اوتیسم کودکان به سامانه غربالگری بهزیستی مراجعه کنند

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران: خدمات توانبخشی اختلال اوتیسم بیمه شد

آیا استرس دوران بارداری با بروز اوتیسم در کودکان ارتباطی دارد؟

راه‌‌کارهای رفع چالش‌‌های قرنطینه خانگی با افراد دارای اوتیسم

نقش مهم میکروبیوم روده در اختلال اوتیسم

 

 

 

کپی