اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

اعتراف یا اشتباه واکسنی؟
یک مقام بلندپایه بخش کنترل بیماری‌های چین که گفته بود تأثیر واکسن کرونا ساخت این کشور پایین است، حرف خود را پس گرفت. جورج فو جائو، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری چین روز شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: واکسن ساخت این کشور میزان بالایی از مصونیت را به همراه ندارد. او گفت که چین در حال بررسی ترکیب کردن واکسن‌های کووید۱۹ برای بالا بردن میزان تأثیرگذاری آنهاست، اما پس از کنفرانس خبری به رسانه‌ها گفت که از حرف‌هایش سوءبرداشت شده است. چین تاکنون ۴ نوع مختلف واکسن را برای استفاده عمومی ساخته و تأیید کرده است. تاکنون حداقل ۱۰۰ میلیون نفر در چین دز اول واکسن کرونا ساخت این کشور را دریافت کرده‌اند. پکن معتقد است که واکسن ساخت چین مؤثر است و تنها به کسانی ویزای ورود به چین می‌دهد که واکسن چینی تزریق کرده باشند.
 
---
 
بازگشت محدودیت‌ها به میزبان المپیک
بر اثر شیوع دوباره کرونا محدودیت‌های مقابله با این بیماری در توکیو، کیوتو و اکیناوا سه منطقه بزرگ ژاپن دوباره به اجرا گذشته شد. رستوران‌ها و بارها باید در این مناطق ساعت ۸ شب تعطیل کنند و مناسبت‌های بزرگ مانند کنسرت و مسابقات ورزشی فقط می‌توانند حداکثر با ۵ هزار تماشاچی برگزار شوند. این در حالی است که مشعل المپیک توکیو که قرار بود در سال ۲۰۲۰ برگزار شود اما با همه‌گیری کرونا این بازی‌ها یک سال به تأخیر افتاد، از دو هفته پیش دوباره در ژاپن به راه افتاده است. نظرسنجی‌ها در ژاپن حاکی از آن است که نزدیک به ۸۰ درصد از مردم ژاپن خواهان تعویق دوباره یا لغو آن هستند. این در حالی است که ژاپن واکسیناسیون کروناویروس را برای افراد میانسال آغاز کرد. دولت ژاپن برنامه دارد تا میزان کافی از واکسن کرونای فایزر را برای تزریق به حدود ۳۶ میلیون نفر از جمعیت ۶۵ سال و بالاتر در این کشور تأمین کند. برنامه واکسیناسیون کروناویروس در ژاپن ازاواسط ماه فوریه (اسفند سال گذشته) و با تزریق واکسن به حدود ۴.۸ میلیون نفر از کادر درمان آغاز شد.
 
 
---
مرگ تک‌ رقمی در پایتخت کرونای انگلیسی
از امروز در مرحله دیگری از کاهش محدودیت‌ها در بخش‌های مختلف بریتانیا از جمله انگلستان کلیه مغازه‌ها، آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی باز شده است. سالن‌های ورزشی، سونا، باغ وحش‌ها و پارک‌های بازی و کتابخانه‌ها نیز فعالیت خود را از سر گرفتند. قرار است 10 روز دیگر دوباره محدودیت‌های موجود بررسی شود. در آمار روزانه کرونا دیروز، یکشنبه مرگ ۷ نفر و شناسایی ۱۷۳۰ بیمار جدید در بریتانیا اعلام شده است. این پایین‌ترین آمار کرونا از ۱۴ سپتامبر (مهر و آبان) سال گذشته تاکنون است.
 
---
 
ممنوعیت تردد خودروی بدون سند
نهاد امنیتی افغانستان اعلام کرد که تردد خودروهای بدون اسناد و مدارک (یک کلید) از این پس در کابل و ولایت‌های این کشور ممنوع است. حامد روشن، معاون سخنگوی وزارت داخله(کشور) افغانستان این تصمیم با هدف تأمین امنیت و جلوگیری از حوادث جنایی و تروریستی گرفته شده است.
 
---
 
 
تنش در مینیاپولیس
اعتراضات در حوالی مینیاپولیس امریکا درحالی ادامه یافته که پلیس گاز اشک‌آور شلیک کرده و قانون منع تردد به اجرا درآمده است. این اعتراضات در پی کشته شدن یک مرد سیاه‌پوست در محل ایست-بازرسی خیابانی که با شلیک پلیس کشته شد،‌ شدت یافته است. فرد کشته شده یک جوان ۲۰ ساله به‌نام داونته رایت بوده است. تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که پلیس در برابر معترضان از گاز اشک‌آور و نارنجک‌های بی‌حس کننده استفاده کرده است. تنش‌ها در میناپولیس بسیار زیاد شده و این درحالی است که دادگاه دو افسر سابق پلیس که متهم به کشتن جورج فلوید هستند نیز در حال برگزاری است. پلیس بروکلین سنتر در بیانیه‌ای گفته است که افسران پلیس یکشنبه عصر بخاطر خطا در رانندگی مردی را متوقف کردند و سپس متوجه شدند که او دارای حکم بازداشت از گذشته بوده. به گفته پلیس، هنگامی که مأموران تلاش کردند او را بازداشت کنند او فرار کرده و مجدداً سوار ماشین شده و می‌گریزد. پس از این اتفاقات مأمور پلیس اقدام به شلیک به‌سوی راننده می‌کند که چندین چهارراه بعد در تصادف با یک خودرو دیگر متوقف می‌شود. راننده در همان صحنه تصادف جان خود را از دست می‌دهد.
کپی