اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

شدت بالا و دوره نهفتگی کوتاه کرونا در جوانان

شدت بالا و دوره نهفتگی کوتاه کرونا در جوانان

رئیس بخش عفونی بیمارستان ولیعصر(عج) بیرجند گفت: کرونا را به دلیل سرعت پیشرفت آن جدی بگیریم و اگر علائمی داریم به مراکز درمانی مراجعه کنیم، درمان‌های خودسرانه را کنار بگذاریم.

مسعود ضیایی، امروز دوشنبه ۲۳ فرردین به رسانه‌های گروهی گفت: متاسفانه نسبت به قبل از سال نو موارد مثبت بیماری کرونا در کشور ۳۰ برابر و موارد مرگ و میر حداقل ۳ برابر افزایش پیدا کرده است یعنی ۷۰۰ نفر به ۲۱ هزار نفر و از ۷۰ به ۱۹۰ مرگ و میر رسیده که روند به صورت بسیار سریع و لگاریتمی بالا می‌رود.

 وی با بیان اینکه اکنون با شرایط خاصی رو به رو هستیم، افزود: در این شرایط که موج چهارم شروع شده، بسیاری از افراد دارای سن پایین و زیر ۴۰ سال مبتلا می‌شوند و حتی بیماری را شدید می‌گیرند، دوره نهفتگی بیماری به نوعی کوتاه تر شده و وقتی یک نفر مبتلا می‌شود، باقی اعضای خانواده نیز علائمشان را نشان می‌دهند.

ضیایی ادامه داد: در نتیجه امکان مراقبت توسط سایر اعضای خانواده نیست و اگر قبلا یک نفر مبتلا می‌شد و دو نفر را مبتلا می‌کرد؛ اکنون تمام اعضای خانواده و به نوعی فامیل مبتلا هستند و نهایتا ترس از بیمارستان باعث شده که بیمارانی که بیماری بسیار شدید دارند، دیر مراجعه کنند و درنتیجه کارشان به آی سی یو و درمان‌های خاص بیفتد و احتمال بهبود کمتر و متاسفانه شاید باعث مرگ و میر بیشتر شود.

وی بیان کرد: این بیماری را به دلیل سرعت پیشرفت آن جدی بگیریم و اگر علائمی داریم به مراکز درمانی مراجعه کنیم، درمان‌های خودسرانه را کنار بگذاریم و درمان‌های علمی را انجام دهیم، به علائم هشدار که تنگی نفس، درد قفسه سینه، تب و تنفس سریع است، دقت کنیم و اگرکسی مثبت است یا تماس داشته، حتما از دو ماسک متفاوت و جنس متفاوت استفاده کند، رفت و آمدی نداشته باشد و قرنطینه شوند تا هر چه می توانیم چرخش ویروس را کم کنیم.

ضیایی خاطرنشان کرد: ماه رمضان را در پیش داریم؛ خواهش ما از هموطنان این است که در خانه بمانند، دوره‌های قرآن را به صورت مجازی برگزار کنند و از تجمعات در این ماه مبارک خودداری شود تا بتوانیم با هم این پیک را پشت سر بگذاریم.

/ایسنا 

بیشتر بخوانید: درگذشت پرستار باردار بیمارستان لقمان بر اثر کرونا

جرئیات جدید تست رایگان کرونا در ایستگاه مترو

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی