اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
در کمیسیون امنیت ملی

ظریف: صهیونیست‌ها می‌خواهند انتقام توفیقات در مسیر لغو تحریم‌ها را بگیرند

ظریف: صهیونیست‌ها می‌خواهند انتقام توفیقات در مسیر لغو تحریم‌ها را بگیرند

وزیر امور خارجه با تاکید بر ضرورت توجه نخبگان و مردم برای نیفتادن در دام مکارانه طراحی شده رژیم صهیونیستی، گفته صهیونیست‌ها می‌خواهند انتقام توفیقات در مسیر لغو تحریم‌های ظالمانه را از مردم ایران بگیرند ولی ما اجازه نخواهیم داد و انتقام این اقدامات را از خود صهیونیست‌ها خواهیم گرفت.

شنیده‌های خبرنگار پارلمانی ما از جلسه امروز ظریف با کمیسیون امنیت ملی مجلس حاکی از این است که در این جلسه محمد جواد ظریف گزارش کاملی از مذاکرات هفته گذشته در وین ارائه داده و نحوه پیگیری مواضع قطعی کشور در این مذاکرات را تشریح کرده است.

وزیر امور خارجه در این نشست با اشاره به حادثه دیروز در نطنز بر ضرورت حفاظت مناسب از تاسیسات و دانشمندان هسته‌ای در این شرایط حساس تاکید کرد.

ظریف گفته است که مقامات سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی صراحتا گفته بودند که اجازه پیشرفت در رفع تحریم‌های ظالمانه را نخواهند داد و اکنون تصور می‌کنند به هدف خود می‌رسند. ولی صهیونیست‌ها پاسخ خود را در پیشرفت‌های بیشتر هسته‌ای خواهند گرفت.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: نطنز قوی‌تر از گذشته با استفاده از ماشین‌های پیشرفته تر ساخته خواهد شد و اگر فکر می‌کنند دست ما در مذاکره ضعیف شده است، اتفاقا این عمل زبونانه موضع ما را در مذاکرات قوی‌تر خواهد کرد و طرف‌های مذاکره باید بدانند اگر تاکنون با تاسیسات غنی سازی با ماشین‌های نسل اول مواجه بودند الان نطنز می‌تواند مملو از سانتریفیوژهای پیشرفته با چند برابر توان غنی‌سازی باشد.

ظریف  در این نشست با تاکید بر ضرورت توجه نخبگان و مردم برای نیفتادن در دام مکارانه طراحی شده رژیم صهیونیستی، گفته صهیونیست‌ها می‌خواهند انتقام توفیقات در مسیر لغو تحریم‌های ظالمانه را از مردم ایران بگیرند ولی ما اجازه نخواهیم داد و انتقام این اقدامات را از خود صهیونیست‌ها خواهیم گرفت./ایرنا

 ظریف: در نطنز «تروریسم هسته‌ای» رخ داده است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت که طبق توضیحات وزیر خارجه در نطنز، تروریسم هسته ای رخ داده که واکنش ایران استفاده از این تهدید به یک فرصت با جایگزینی سانتریفیوژهای جدیدتر با توان بالاتر به جای سانتریفیوژهای نسل اول است.

ابوالفضل عمویی در توضیح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت: این جلسه با حضور وزیر خارجه در محل سالن مشروطه مجلس به دلیل ملاحظات کرونایی و با حفظ فاصله گذاری اجتماعی برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه به سه موضوع پرداخته شد؛ برنامه جامع همکاری ایران و چین که در تهران و بین وزرای خارجه دو کشور امضا شد، روند مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین و تحولی که روز گذشته در سایت هسته ای نطنز شهید احمدی روشن رخ داده و واکنش هایی که باید جمهوری اسلامی نسبت به آن اقدام انجام دهد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی توضیح داد: آقای ظریف درباره حادثه ای که در نطنز رخ داده این را گفت که ابعاد مختلف این حادثه در حال بررسی است اما ارزیابی های اولیه حکایت از آن دارد که اقدام جنایتکارانه و تروریسم هسته ای رخ داده که از این جهت می توانسته آسیب زننده باشد. هر چند که هیچ نشت موادی رخ نداده اما با ایجاد خرابکاری در برق سایت هسته ای نطنز سعی کردند برنامه هسته ای و روند غنی سازی در این سایت را تحت تأثیر قرار دهند.

عمویی افزود: به گفته آقای ظریف واکنش ایران این خواهد بود که اولا غنی سازی به هیچ وجه متوقف نمی شود. ما تلاش می کنیم این تهدید را به یک فرصت تبدیل کنیم آن هم با استفاده از جایگزینی سانتریفیوژهای جدیدتر و با توان بالاتر به جای سانتریفیوژهای نسل اول.

سخنگوی کیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به توضیحات وزیر خارجه درباره برنامه جامع همکاری ایران و چین گفت: آقای ظریف به روند جابجایی قدرت در دنیا اشاره کرد که به سرعت در حال رخ دادن است و نظم بین المللی جدیدی را شکل خواهد داد. وزیر خارجه گفت که چین به عنوان کشور مهمی در آینده و در نظم بین المللی شناخته می شود لذا ما باید روابط مان با چینی ها را به یک روابط مستقل و پایدار تبدیل کنیم آن هم فارغ از مواضع سایر کشورها.

وی افزود: طبق توضیحات ارائه شده این برنامه جامع همکاری شامل دیدگاه های دو کشور برای توسعه همکاری ها است. برنامه ای که کمک می کند روابط بلندمدت پایدار بین ایران و چین داشته باشیم. در ادامه آقای ظریف گزارشی از روند گفت وگوها بین دو کشور در سال های گذشته ارائه کرد. سفر موثری که آقای شی جی پینگ به تهران در سال ۹۴ داشته که در ارتقای همکاری های ایران و چین به سطح همکاری راهبردی تأثیرگذار بوده است.

عمویی با اشاره به صحبت های وزیر خارجه در بحث مذاکرات هسته ای گفت: طبق توضیحات ارائه شده مذاکراتی بین ایران و ۱+۴ در وین در جریان است. آقای ظریف اشاره داشت که در حال حاضر ایده توافق گام به گام را نمی پذیریم و هیچ گام میانی برای اجرای تعهدات آمریکا قبول نداریم. سیاست نظام این است که باید کلیه تحریم ها رفع شود و بعد از آن هم راستی آزمایی صورت گیرد. از همین جهت در مذاکرات ایران و ۱+۴ سه موضوع مورد بحث است؛ اول اینکه چه تحریم هایی وجود دارد که باید رفع شود، نکته دوم اینکه اقدامات ایران در بحث هسته ای چه خواهد بود و سومین نکته نیز این است که مکانیسم راستی آزمایی چطور است و باید درباره این سه موضوع بین ایران و ۱+۴ گفت وگو شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: در این چارچوب آقای ظریف تأکید کرد از دید ما اقدامات مربوط به ایران در برجام به طور دقیق روشن شده و باید اقدامات طرف مقابل به طور دقیق شناسایی شود. علاوه بر این در این مذاکرات بین ایران و آمریکا هیچ گفت وگوی مستقیم و غیرمستقیم صورت نمی گیرد و طرف گفت وگوی ایران، کشورهای ۱+۴ هستند و آن ها بوده که باید اقدامات آمریکا را از ایالات متحده به روش خود مطالبه کنند. از این جهت اقدامات ایران روشن است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین گفت: در این جلسه اعضای کمیسیون امنیت ملی و سایر نمایندگان حاضر در جلسه به طرح دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند. آن ها بر حفظ مواضع اصولی کشورمان در مذاکرات تأکید کردند و لغو کلیه تحریم ها و راستی آزمایی دقیق آن و سپس اقدام از جانب کشورمان را خواستار شدند. آن ها بر اجرای دقیق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها نیز تأکید کردند.

عمویی در پایان اظهار کرد: نمایندگان درباره سد کمال خان در افغانستان، مذاکرات وزیر خارجه در کشورهای آسیای میانه و پیگیری موضوع زندانیان ایران در خارج از کشور نیز مطالبی را مطرح کردند که وزیر خارجه درباره آن پاسخ داد./ایسنا

کپی