اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

کمالوندی: این حادثه صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته است

تکرار حادثه مشکوک در تأسیسات هسته‌ای نطنز

تکرار حادثه مشکوک در تأسیسات هسته‌ای نطنز

تأسیسات هسته‌ای نطنز بامداد یکشنبه بار دیگر با وقوع حادثه روبه‌رو شد. این خبر را بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد.

 او با اعلام بروز حادثه در بخشی از شبکه توزیع برق تأسیسات غنی‌سازی نطنز گفت که این حادثه صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته و علل آن در دست بررسی است. این حادثه یک روز پس از پانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای روی داد. در همین روز با دستور رئیس ‌جمهوری گازدهی به ماشین‌های نسل جدید سانتریفیوژ در مجتمع غنی‌سازی نطنز انجام و همچنین تست مکانیکی سانتریفیوژ IR-9 آغاز شد و مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید هم مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
پیش‌تر و در تیرماه سال گذشته بود که مرکز مونتاژ سانتریفیوژها در محوطه باز سایت نطنز دچار حادثه شد. به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی، این سوله به لحاظ مواد رادیواکتیو غیر فعال بوده و حادثه علیرغم اینکه تلفات جانی نداشت، خسارات مادی گسترده‌ای به بار آورد. شورای عالی امنیت ملی کشورمان بعد از این حادثه اعلام کرد که ‌بررسی‌های فنی و امنیتی انجام شده از سوی دستگاه‌های ذیربط، علت وقوع حادثه در مجتمع غنی‌سازی نطنز را به صورت دقیق مشخص کرده ولی به دلیل برخی ملاحظات امنیتی علت و چگونگی بروز حادثه در زمان مناسب اعلام می‌شود. دو ماه پس از این اتفاق هم سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اعلام اینکه حادثه نطنز متأسفانه جنبه خرابکاری داشت، خبر داد که سازمان‌های امنیتی عوامل این خرابکاری را شناسایی کرده‌اند.
تکرار حادثه در بامداد یکشنبه در تأسیسات هسته‌ای نطنز در حالی صورت گرفته است که سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اعلام اینکه علت این حادثه در دست بررسی است، به احتمال خرابکاری دوباره در این مرکز مهم هسته‌ای اشاره‌ای نکرده و گفته است که هنوز اطلاعاتی در این رابطه به دست نیامده است.
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی شنبه شب در گفت‌وگویی تلویزیونی با اشاره به مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید که در سالروز ملی فناوری هسته‌ای افتتاح شد، گفت: «سالن مونتاژ سانتریفیوژ ما را دشمن چند ماه پیش منفجر کرد، ولی باز نایستادیم و سالنی که جبران کننده سالن از دست رفته است را به صورت موقت برپا کردیم. الان در دل کوه و نزدیک نطنز شبانه روز در حال کار هستیم که سالن‌های حساس را به دل کوه می‌بریم و امیدواریم سالن‌های مورد نظر سال آینده در دل کوه آماده شود و این تأسیسات را به آنجا منتقل کنیم.»
کپی